Yeni Zelanda Tavşanı Irkı

Yeni Zelanda Tavşan ırkı köken olarak Amerika Birleşik Devletlerinde geliştirilmiştir.Kaliforniya şehrinde 1910 yılından itibaren yetiştirilmektedir.Beyaz ve kırmızıolmak üzere 2 farklı şekilde bulunurlar.Her iki rkda boyutsal olarak orta büyüklüktedir.Bü iki tür içinde Beyaz Yeni Zelanda Tavşanı ırkı dünyada en çok yayılan tavşan ırkıdır.

Evlerde evcil hayvan olarak beslenen ve yakın dostlarımız olanı Yeni Zelanda Tavşanı ticari amaçlarla etinden ve derisinden faydalanılmak için kullanılmaktadır.Türkiye’de özel sektörde ve devlet çiftliklerinde en çok bulunan tür Yeni Zelanda Tavşanı ırkıdır.

Yeni Zelanda Tavşanı RESMİ

Kırmızı Yeni Zelanda Tavşan ırkında bacaklar orta uzunuktadır.Kemikleri iri kemikli değildir.Tavşanın arka tarafı geniş ve göğüs kısmı oldukça dolgundur.Kulaklar dik ve vücudu ile gayet uyumludur.Ortalama bir Yeni Zelanda Tavşan ırkının ağırlığı 4 kg. civarındadır. Tüylerinin rengi isminden de anlaşılacağı gibi tamemen kırmızıdır.Tavşanın gözleri kahverengidir.Tırnakları koyu renklidir.Tavşanın tüylerinde açık kırmızılık veya beyazlık bulunması kusur sayılır ve incelenmesini gerektirir.

Beyaz Yeni Zelanda Tavşanı vücüt büyüklüğü olarak Kırmızı Yeni Zelanda Tavşanı‘ndan benzerdir.Vücut olarak daha kuvvetli ve sağlamdır.Özellikle bacakları daha kısa olmasına rağmen bacak kasları ve sırt tarafında bulunan kaslar güçlüdür.Tavşınan başı küçük olup vücuduna oranla oldukça düzgün ve ebatlıdır.Kulakları tüylü ve uzun değildir.Oldukça şirin bir görüntüsü vardır.

Beyaz Yeni Zelanda Tavşanı‘nın rengi sebebiyle istenien renge boyanabilir.Bu boyama işlemi önerilen bir hareket değildir.

13 thoughts on “Yeni Zelanda Tavşanı Irkı”

 1. Mehmet Durmuş

  Mrb iyi akşamlar Benim bu çift yeni zelanda tasanim var dışının hamile olduğunu nasıl anlayabilirim yardımcı olurmusunuz?

 2. merhaba , bize 300 adet yeni ziland tavşan lazım .. be fıyat verermsıniz .. ve telifon numara ve adres size olaşmak için .. biz Gaziantepten ariyuruz .

    1. Tavşanzilla

     kastettiğimiz biz tavşan alım satımı yapmıyoruz. Sadece evde tavşan besleyenlere besleme yöntemleri, kafes yapımı, tavşan ırkları gibi konularda bilgi veriyoruz. tavşan beslemesi hobi olarak yapıyor bu sitenin ziyaretçileri

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tavşan 🐇
Scroll to Top