Şinşilla Tavşanı Irkı

Şinşilla Tavşanı ırkı her ne kadar evlerimizde yakın dostlarımız olarak bulunsada ekonominin pençesinden kurtulamayan tavşan ırklarından biridir.Et ve kürk amacıyla çiftliklerde yetiştirilmektedir.

Postu sincap renginde olup adınıa bundan almaktadır.Tüylerinin rengi açık ve koyudur.Büyüklük olarak Büyük Şinşilla Tavşanı ve Küçük Şinşilla Tavşanı olmak üzere kendı ırkı arasında 2 farklı kategoriye ayrılır.Bu her iki ırkda farklı zamanlarda farklı ülkelerde ticari amaçlar için üretilerek meydana gelmiştir.

Büyük Şinşilla Ortaboy Tavşanı ırklarının en ağırıdır.Vücudu iyi gelişmiş olup önde ve arkada aynı uzunluktadır.Bacaklar kuvvetli ve orta uzunluktadır.Büyük ve Küçük Şinşilla Tavşanlarının tüylerinde arasında renk farkı yoktur.Küçük Şinşilla Tavşanı‘nda bacaklar vücuda uygun olarak daha kısadır.Ortalama bir Şinşilla Tavşanı ağırlık ağırlık olarak ortalama 2.75 kg. olarak kabul edilir.

Şinşilla Tavşanı Irkı Resmi

Şinşilla Tavşanı’da tüyler kahverengimsi renk tonu, sarı renk parçası, göğüste ve ön bacaklarda renk açıkluğı, gözlerin kahverengiden başka bir renk oluşu ticari olarak kusur olarak sayılır.Elbette evde beslenen tavşanlar için bir önem taşımamaktadır.

Ülkemizde çok sayıda Büyük Şinşilla Tavşanı yetiştirilmektedir.Fakat ağırlıklı olarak Yeni Zelanda Tavşanı bulunmaktadır.

Not: Elbette hangi tavşan ırkı daha fazla, hangisi daha az gibi bir tartışma mümkün değildir.Yıllar içinde değişmiş veya değişecek olabilir.Bu sebeple bu yazının son paragrafındaki bilgi resmi tavşan çiftliklerinden alınan bilgi ile kıyaslanınca bulunabilir.

Tabiki devletin evlerimizde beslediğimiz tavşan sayısını bilmesi beklenemez.Ülkemizde tavşan ırklarının bile ne kadar bilindiği gerçeği dururken sayısal veri vermek ne kadar doğrudur oda tartışılır.Bu yazıyı ebette uzatabilirim ama gereksiz olur.

Bilimesi gereken ülkemizde Yeni Zelanda Tavşanı sayısının fazla olduğudur.

Not2: Doğru sayısal verileri ilgili resmi kurumun internset sitesinden veya bilgi talebinde bulunarak öğrenmenizi tavsiye ederim.Bu yazıyı kaynak göstererek hangi tavşan ırkının fazla olduğu hakkında akademik anlamda kullanmanızı tavsiye etmiyorum.Tavşanlar çok hızlı çoğalan bir ırktır.

4 thoughts on “Şinşilla Tavşanı Irkı”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tavşan 🐇
Scroll to Top