Rex Tavşanı Irkı

Rex Tavşanları kısa tüylü tavşanların tek örneğidir.Beyaz Rex tavşanı, Siyah Rex Tavşanı, Sarı Rex Tavşanı, Mavi Rex Tavşanı, Castor Rex Tavşanı, Havana Rex Tavşanı gibi çok sayıda farklı rex tavşanı türü vardır. Fakat bunlar içersiinde postunun  beyazlığıyla bilinen ve sayıca çok olması yüzünden Beyaz Rex Tavşanı daha çok sevilmiş ve evlerde yaygınlaştırılmıştır.

beyaz_rex_tavsani

Beyaz Rex Tavşanı’nında bütün renkler saf beyazdır. Gözler kırmızı veya mavi renk olabilir. Evlerde tavşan besleyenlerin büyük kısmının Rex Tavşanı olması büyük olasıdır.

Vücut ağırlığı olarak Rex Tavşanı türü arasında sırayla Beyaz Rex, Mavi Rex ve Chin Rex tavşanları olarak sıralanmaktadır. Bu türde ortalama ağırlık 4 kg. dır. Bu  Tavşan ırkları içerisinde oldukça büyük bir rakamdır.

İkinci grupta ise ortalama ağırlık 3.5 kg. ile Siyah Rex Tavşanı, Sarı Rex Tavşanı, Havana Rex Tavşanı ve Castor Rex Tavşanları gelmektedir.

3. sırada Rex tavsanların sınıflandırılmasındaki grup ise; 3 kg. ile Lux Rex Tavşanı ve Marder Rex Tavşanı gelmektedir.

Rex tavşanları postu yüzünden özellikle Avrupa’da ticari amaçlar uğruna tavşan çiftliklerinde üretilmektedirler. Son yıllarda da ülkemizde yaygınlaşan bu tavşan ırkının özellikle beyaz post rengine sahip olması ve bu postun istenilen renge boyanması yüzünden tercih edilmektedir. Not: Tavşanın post rengini boyamak zararlıdır önermiyoruz.

79 thoughts on “Rex Tavşanı Irkı”

 1. Arkadaşlar yaklaşık 2 ay önce bir tavşan aldım 1,5 aylıkken pp deki tavşanıma çok benziyor tavşanım beyaz kulakları uzun biraz şişman orta boylu gözü kırmızı renk rex tavşanımı acaba kilosu:700 gram

 2. BİR AY ÖNCE PET SHOP DAN ARAMIZA KATILAN BEYAZ KIRMIZI GÖZLÜ REX TAVŞANI ARKADAŞIMIZIN GÖZÜNDEN KIZARIKLIK VE HAFİF DERECEDE ŞİŞLİK SÖZ KONUSU VE KISARAK BAKIYOR VE DEVAMLI KAPATIYOR NE OLDUĞU VE TEDAVİSİ HAKKINDA BİLGİSİ OLANLARDAN YORUMLARINI BEKLİORUM TEŞEKKÜRLER.

  1. Yalnız beyaz REX cinsi tavşan değildir yeni zellanda olabilir . Rex cinsi tavşan üreticisiyim Türkiye de beyaz REX yok denilecek kadar azdır . Saygılarımla

  2. Cay posasiyla günlük 5 kere tampon yapın hatta çok ilerlemiş ise oraya bi bant yardımıyla tutturun o gece zaten onu qcicaktir ne kadar durursa o kadar iy olur Pet shoptan ise mantar ilaci alın gözüne çok temasta bulunmadan etrafına yedirin geçecektir insaALLAH…

 3. slm rex tavşanı tüyü kısa ve çok sık bir yapıya sahiptir tüyleri sık olduğundan yatık olmaz dik durur kadife gibi yumuşak bir yapıya sahiptir. beyaz ve gözü kırmızı oolan bir tavşan rex değildir türkiyede bu güne kadar rex tavşanı yoktu şuan var romanyadan getirdik

   1. merhaba fikret bey tamamen beyaz tavşan gözü kırmızı olur benim şuan yeni zellanda tavşanı çiftliğim var bakanlık onaylı beyaz olupta ikinci bir renk varsa tavşanda o zaman göz rengi değişiyor ben de şuan dalmaçyalı rex tavşanı var gözü siyah albino beyaz olan bütün tavşanların gözü kırmızı olur. ben bu şekilde biliyorum ve şuan çiftliğimdeki butun tavşanlar zellanda ve beyaz gözleri kırmızı

    internette rex tavşanının özelliinde gözü kırmızı yazar

    castor rex tavşanı vardır kestane renklidir bu tavşan ama gözü siyahtır

  1. Ya birşey soracağım benim bir tavşanım var rex tavşanımı yoksa beyaz yeni zellanda tavşanımı bilmiyorum ama tavşanım loli kısa tüylü kulaklarının üzerinde orta seviyeden az bir şekilde tüy var ama o kadar uzun değil birde rex tavşanı türkiyede çok bulunuyor yani loli rex tavşanı ise bizim yaşadığımız yerde 50tl veya 55,60 olur 50tl nin düşüğü ise tavşana iyi bak hastalıklı olabilir vb. Hadi en üst tavan 70tl olsun 70tl ninde üstü kazıklanmış olursun.

 4. benim dişi rex tavsanım dun siyah beyaz erkekle çiftlesti acaba ortalama kac yavru cıkar
  lütfen cevap verinn

  1. 10 _15 arası dostum ama yavrulara elinizi degerseniz annesi sizin elinizi degdiginiz yavru tavsandaki sizin elinizin kokusunu kıskanıp kendi yavrusunu oldurebiliryor o yuzden değmeyin vede yavruluyunca erkeği ayırın ve yuvaya yumuşak bi şeyler koyunki anne tavsan yavruları arasına koysun pamuk talaş vb. Yoksa kendi tüyünü parcalilio yazık yapmasink

 5. Dediğiniz gibi olma ihtimali çok yüksek. Ancak benim kaygım, onun için en doğru kararı verebilmek. Ben de bu yüzden yarın veterinerden bilgi alacağım, hem canımızın geçmişi, hem de sağlığı ve aşıları hakkında. Bağlantı adresi için teşekkür ederim, zaten takipçinizim. Tavşan dostumuz geldiğinden beri bilgi alıyorum buradan 🙂

 6. Selamlar. Sokakta bulduğum minik Beyaz Albino Rex tavşanı sahiplendim. Evimizin damında, kendine ait kulübede yaşıyor. Sorum şu, bu canımız, benimle mi yoksa doğada mı daha mutlu yaşayabilir? Teşekkür ederim.

   1. Yaşını vs bilmiyorum ama yarın veterinere götürüp gerekli sağlık bakımını yaptırıp bilgi alacağım. Yaşadığı kulübe zaten hayvan bakımı için yapıldı ama sıcağın sıkıntı olacağını sanmıyorum, gene de araştırıp önlem alacağım, teşekkür ederim..

    1. aslında yasını sormamın sebebi şuydu. eğer tavşan yabanı bir tavşan ise, 1 şekilde kırsaldan medeniyete inmişse ve kendi kendine yetebileceksede bana sorarsanız doğada serbest bırakmanız doğrusu olacaktır

     1. Dediğim gibi yaşını bilmiyorum. Şehirde, etrafta kedilerin tesadüfen olmadığı bir yol kenarında buldum ve aldım. Yarın veterinere götürsem daha iyi sanırım, ben hakkında birşey bilmiyorum çünkü..

 7. Rex tavşanı almak isteyen varsa mail adresime yazabilir 3 aylık tertemiz gözüm gibi baktığım bi tavşan bursada yaşıyorum

 8. çoğalacak kadar bakabilirsek ne mutlu bize, çoğalsın onlar bakabildiğimize bakarız bakamadığımızı sahiplendiririz sıkıntı yok 🙂 bu arada resimlerimizi yolladık yayınlarsanız seviniriz yardımlar için tekrar teşekkürler sıkça görüşeceğiz anlaşılan 🙂

 9. umarım ergenleşene kadar yaşatmayı başarabiliriz 🙂 çiftleşmeleri ve çoğalmaları bizim için pek sorun değil şimdilik büyüyünceye kadar evde, daha sonrasında bahçeli bir evimiz var orda özel bir alan yapıp orda bakmayı düşünüyoruz. şimdilik tek sorunumuz her iki tavşanı da sağlıklı büyütebilmek.
  Bu sabah pamuğun ağzında kaka kalıntıları vardı suyla temizledik ancak ağzından kustu mu yoksa kendi mi bulaştırdı anlayamadık. ikisinden biri ishal üstelik rengi oldukça açık kırmızıya yakın sadece kuru gıdalar ve su veriyoruz hangisi ishal onu da tam çözemedik ama büyük ihtimalle küçük tavşanımız pamuğun olduğunu düşünüyorum. Bilgi ve yorumlar için teşekkürler çok faydalı oluyor.

  1. Tavşanzilla

   “çiftleşmeleri ve çoğalmaları bizim için pek sorun değil “
   Çoğu kişi önemsemiyor bu durumu ama yüzlerce yavrudanb bahsediyorum burada çok kısa süre içerisinde

   “amuğun ağzında kaka kalıntıları vardı suyla temizledik ancak ağzından “
   Tavşanların sindirim sistemi farklıdır. kendi dışkısını yeme davranışının tavşan besleyen pek çok insan tarafından yadırganabilen bir durum olduğu bir gerçektir. Ancak insanların davranış ve tecrübelerinin aksine tavşanlar neden kendi dışkısını yer sorusuna cevap aslında zannedildiğinin aksine yararlı bir davranış olduğudur.

   Tavşanların birçoğunda görülen bu davranışın temelinde tavşanların sindirim sisteminin oluşturduğu tam sindirilmemiş ve özellikle vitaminler başta olmak üzere besin maddelerin açısından zengin ve yeşile yakın renkte bir dışkının oluşması sonrasında tavşanların sağlıklı beslenebilmeleri için gerekli olan kendi dışkısını yeme davranışı gerçekleşmektedir.

   Tavşanların sonuç olarak iki farklı dışkı oluşturdukları görülmektedir. Bunlardan sert kıvamda olan dışkının herhangi bir yeniden faydanlanılabilmesi söz konusu olmazken diğer yumuşak ve yeşil kıvamda olan dışkının oluşumu ve tüketimi ise tavşanın sindirim sisteminin ve besin gereksinimlerinin dengeli olarak karşılandığının bir işareti olarak görülmelidir.

   kustu mu yoksa kendi mi bulaştırdı anlayamadık.
   Kusmak tamamen farklı bir durum dışkı tamamen farklı bir durum. İğrenç olacak -18 iseniz veya kolay tiksenen biriseni yazımın devamını okumayın. Kusma zaten sadece ağızdan olan bir eylemdir. İnsanı düşünün kusmak nasıl olmakta, boşaltım nasıl olmakta. Tavşanlarda a dışkı ağızdan gelmez hasta olsa dahi.

 10. selam birkaç gün önce kızımın doğum gününde rex türü (sitenizden öğrendim) kırmızı gözlü bembeyaz yaklaşık 2-3 haftalık bir tavşan(pamuk) hediye ettiler. yalnız kalmasın diye yanına bi tavşan daha almak istedik ancak siyah gözlü siyah uzun tüğlü (zeytin) biraz daha büyük bir tavşan daha aldık. (türünü bilmiyorum) şimdilik bir sorun yok gibi duruyor cinsiyetlerini de bilmiyoruz acaba boyut farkları sıkıntı yaratır mı? petshopcuya göre sıkıntı olmaz dendi ama biz ilk defa besliyoruz ve endişeliyiz. aralarındaki boyut farkı neredeyse iki katı.
  pamuk çok cana yakın ve kafesin kapısını açtığımızda kendiliğinden dışarı çıkıp bizimle oynuyor , ama zeytin hiç kafesten çıkmıyor. mümkün olduğunca detay vermeye çalışıyorum ancak konuyu çok ta uzatmak istemiyorum. özetle bu iki tavşanın bir arada yaşamasında sıkıntı yaşarmıyız (boyutlarından dolayı) zeytin daha büyük ve daha obur, pamuk onun yüzünden aç kalır mı? teşekkürler 🙂

  1. Tavşanzilla

   evet büyük ihtimalle problem olacaktır. Tavşanlar aynı cins tavşanlar ise ergenlik çağa geldiği zaman çiftleşemicekler ve problem yaşayacaklar.

   Eğer dişi ve erkek ise tek seferde onlarca yavru doğacak. Siz bakabilecek misiniz? O yavru tavşanlar büyüyüp kendi aralarında çiftleşir ve yüzlerce tavşan doğacaktır.

   Bence diğer sorulardan öncelikle bu konuyu düşünmesiniz.

  1. Üşüyordur.Bunu anlamak için kulaklarına bakılır soğuksa üşüyordur sıcaksa üşümüyordur:)

 11. 50 sc tavşan olmaz ya neredeyse 1 metreye yakın benim tavşanların anca yarısı kadar eder. Benimde res tavşanım ve onu herkes ç50 sc tavşan olmaz ya neredeyse 1 metreye yakın benim tavşanların anca yarısı kadar eder. Benimde res tavşanım ve onu herkes çok seviyor ama 1 metre olacağına ben ihtimal vermiyorum. belki de olur.k seviyor ama 1 metre olacağına ben ihtimal vermiyorum. belki de olur.

 12. Rex Tavşanlarinin cinsiyeti kaç aylıkken belli olur ayağa kalktıkarı zaman yaklaşık kaç santim olur benim ki yaklaşik 40 50 cm de bu türden olabilirmi
  bi de ilk doğumlarında tavşan yavrusunu emzirmiyo ne yapmaliyiz

  Rex Tavşanlarinin cinsiyeti kaç aylıkken belli olur ayağa kalktıkarı zaman yaklaşık kaç santim olur benim ki yaklaşik 40 50 cm de bu türden olabilirmi
  bi de ilk doğumlarında tavşan yavrusunu emzirmiyo ne yapmaliyiz

 13. Rex Tavşanlarinin cinsiyeti kaç aylıkken belli olur ayağa kalktıkarı zaman yaklaşık kaç santim olur benim ki yaklaşik 40 50 cm de bu türden olabilirmi
  bi de ilk doğumlarında tavşan yavrusunu emzirmiyo ne yapmaliyiz

 14. Benim tavşanım suyu pek içmiyor ve balkona bırakıyorum oynaması için soğuktan etkilenir mi tavşanım yüksek yerden atlıyor sert zemine bir zarar görür mü ve belirli zamanlarda veterinere götürülür mü kusura bakmayın çok soru sordum

  1. İlk baş su içme sıkıntısı şundan olabiilir tavşan suluğu almışsanız içmiyor olabilir.Onun yerine plastik bir kap kullanabilirsiniz onu deneyin.Balkon soğuksa tavşanını o alandan uzak tut hasta olabilir çok narin hayvanlardır tavşanlar 🙂

 15. Arkadaşlar bende beyaz Rex tavşanı besliyorum yani diğer adıyla albino arkadaşlar çük iyi dost olurlar daha 3 gün önce aldıım aylık hemen alıştu kucağımda uyuyuo ve kuru ekmek salatalık marul havuç yiyior beslmek isteyenler için iyi ve 10 iile 15 tl arası dır en çokta 20 tl dir büyüdükten onra 2 ayda bir tırnak kesimi vardır küçüken sakın kesmeyin büyüdükten onra neyse arkaşlar kısa bir bilgiydi bu besleyebilirsiniz.

 16. tavşanım pamuk erkek mi dişi m daha belli değil belli olduğu zaman kısırlaştırmak erkekse cinsel organını kesmek mi oluyor ve acı çeker mi

  1. Kısırlaştırma tavşan için bir ameliyat niteliğindedir. Erkek ve dişi tavşanlar da kısırlaştırılabilir. Evde denemeyiniz sakın bu operasyon bir uzmanca gerekli koşulların olduğu veteriner kliniği veya hayvan hastahanelerinde gerçekleştirilmelidir.

 17. Merhaba, ben de bir tavşanın bakımını üstlenmek istiyorum ama şimdiye kadar hiçbir deneyimim olmadı. Her ne kadar korksam da bu korkumu yenip bunu yapmak istiyorum. Tavşan tek başına olduğunda, yani yanına bir tavşan daha almadığımda zorluklarla karşılaşır mı, kendini yalnız hisseder mi? Çünkü bazı hayvanların yalnız yaşayamadıklarını duydum ve bu konuda endişeliyim. Bakımı konusunda da elimden geldiğinin en iyisini yapmak istiyorum ama söylediğim gibi sadece duyma bilgilerim ve internette okuduğum yazılar sayesinde bir şeyler öğrenebildim. Bana bu konuda e-mail aracılığıyla bilgi verebilir, öneride bulunabilir misiniz?

 18. Benimde evimde beslediğim bir rex tavşanım var çocuklarım 5 ay önce almışlardı şimde yaklaşık 7 aylık ve 2 kg geliyor evde her yeri kemirmeye başladı bu nedenle onu güvenilir bir yere bırakmak istiyorum Ankarada bildiğiniz bir yer varmı bu hayvanlara düzgün bakabilecek.

 19. Furkan Dağlı

  İlk kez tavşan aldım büyütüyorum henüz küçük ve çok fazla yonca seviyor. 2-3 dakikaya bir küçük kakasını yapıyor su nerede akşamdan akşama bir cam kavanoz kapağının yarısı kadar içiyor. Elini parmaklarını yalamayı seviyor. Anlattıklarımda herhangi bir problem görülüyormu ?

 20. Bende evde bakmak için tavşan alıcam fakat küçük olmasını istiyorum başka bir sitede hiç büyümeyen tavşan olmaz onlara aşı yapıyorlar ve bu nedenle ömürleri kısalıyor diye bir kısım gördüm sizede bir danışayım dedim hiç büyümeyen küçük kalan bir tavşan ırkı varmıdır

 21. benim tavsanim 1 yasina girdi ama simdige kadar surekli tuy dokuyodu daha yeni gecti neden olabilir bide tavsanima balkonda bakiyorum soguktan etkilenirmi balikesirde oturuyorum

  1. Tuvalet eğitimi alır elbette tavşanlar. Biraz sabır ile tavşanlara eziyet etmeden tuvalet eğitimi verilebilir

   Banyo eğitimi derken neyi kastediyorsunuz. Tavşanlar kendi temizliklerini kendi yaparlar banyoya gerek kalmadan.

   Sormak istediklerinizi bu konu altından sorabilir veya Forumdan sorabilirsiniz.

 22. merhaba
  Dün 3 yaşındaki oğluma çok istemesi üzerine bir tavşan aldım siteden incelemelerime göre rex tavşanı petshop tan 2 aylık olduğu söylendi.bu tavşanının bakımıyla ilgili bi bilgim yok.nasıl bakmalıyım yıkamak gerekirmi? çocuğa bir hastalık falan geçermi bir zararı olurmu?balkonda dursa birşey olurmu soğukran etkilenirmi?yada bilmediğim başka şeyler varsa yardımcı olurmusunuz.teşekkürler

  1. Tavşanzilla

   Merhaba Ahmet bey. Size gerekli olacak konu linklerini sıra ile yazacağım

   https://tavsanlar.net/tavsan-bakimi-hakkinda-bilgi/tavsanlarin-beslenmesi-tavsanlar-ne-yer-ne-icer

   Dikkat

   https://tavsanlar.net/tavsan-bakimi-hakkinda-bilgi/tavsanlari-kaldirirken-tutma-sanati

   https://tavsanlar.net/tavsan-bakimi-hakkinda-bilgi/yavru-tavsanlarin-hizli-buyumasi-sirasinda-bakimin-onemi

   Ahmet bey 3 yaşındaki çocuğunuzun yavru tavşanı severken mutlaka yanında olmalısınız. Tavşanlar çok narin canlılardır. 3 yaşında 1 çocuk tavşanın canını yakar hatta onu öldürebilir.

   Tavşanınız çok küçük ona kuru otlar, tavşan maması yedirmelisiniz. Yeşillkler yavru tavşanlarda ishal ve akabinde ölümle sonuçlanır.

   Size açık olarak söyleyeceğim. 2 aylık bir tavşanın bakımını 3 yaşındaki bir çocuğa bırakırsanız o tavşan kısa sürede hayatını kaybeder.

   Bu yazıyı size e-mail olarak yollacağım

 23. Tavşanzilla

  tavsanlar.net/tavsan-hastaliklari-ve-tedavisi/tavsanlarda-koksidiyoz-hastaligi bu konudada sormussunuz tavsanlar dogum oncesi tuy doker ama diskilama yapamamasi ciddi bir sorun demektir. Veterinere gidiniz

 24. Beyaz Rex tavşanım var bu tavşanın karnı şişti ve kakasını ve idrarını yapamıyor çok sakinleşti napmalıyım 🙁

  1. Tavşanzilla

   tavsaniniz diskilama yapamiyor

   hemen tavsani sicak bir ortama getiriniz. Tavsani arka kismini(bosaltim yaptigi organ) sicak su torbasi gibi bir nesne ile ovunuz. Bir nevi masaj yapiniz. ( asiri sicak olmasin tavsana zarar verir )Tavsan bir sure sonra diskilama yapacaktir.

   en garanti yol en kisa surede vetenirere goturmektir. Su an tavsaniniz aci cekmekte veya cekecektir
   risk almadan

  1. Rex tavşanları çok tr de çok beslenen bir türdür. Evinizdeki tavşanın rex tavşanı olması ihtimali yüksektir.

   1. Bende evde bakmak için tavşan alıcam fakat küçük olmasını istiyorum başka bir sitede hiç büyümeyen tavşan olmaz onlara aşı yapıyorlar ve bu nedenle ömürleri kısalıyor diye bir kısım gördüm sizede bir danışayım dedim hiç büyümeyen küçük kalan bir tavşan ırkı varmıdır

 25. Rex Tavşanlarının en çok uyuyan tavşan türü olduğu doğru mudur? Öyle konusuyorlar mahallede.Bir de benim tavşanım hangi ırk nasıl öğrenebilirim ?

 26. Barış Çırak

  Rex tavşanı nerede bulabilirim ? Oğluma doğum gününde almayı düşünüyorum. Mail veya buradan yazarsanız çok memnun olurum.

  1. merhab bende beyaz kırmızı gozlu lux rex tavsanı var satıyorum tel no xxxxxxxxxxx irtbata gecerseniz detaylı bılgi verebbılırim makul bır ucret karsılığı adresınıze teslım edebılırım istanbul ıcı olursa

  2. Dost Olmuyorlar Okadar da Abartmayın Bence Sadece Beslemesi Hoş Nihayetinde Sahibi Ile Yakın Ilişki Kurmayan Korkak Hayvanlar Doğaları Gereği Herşeye Herkese Mesafeliler Sempatikler Ona Varım Ama Dost Olmazlar Dost Köpekten Olur Hayvanlar Içerisinde Tavşandan Değil. 5 Senede Geçse Siz Tavşan Için Tehditsiniz Azda Olsa Onların Doğası Bu.

   1. Dost olmuyorlar diye birşey yok 3 sene besledim ve Gayette dost olduk bizden de hiç korkmuyordu yanımızda da yatıyordu aynı yerden yemek de yiyorduk demekki doğası o değil dost köpekten olur diye bişey de denmez her ne hayvan olursa olsun anlaşmayı ve yaklaşmayı bilirsen dost olur

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tavşan 🐇
Scroll to Top