Kaliforniya Tavşanı

Kaliforniya Tavşanı Irkı Amerika Birleşik Devletleri’nde melezlenme ile oluşturulan bir türdür. Geliştirilme sebebi ticari sebeplerdendir. Diğer tavşan ırklarına göre genç bir tavşan ırkı olarak sayılabilir.

Vücut gövde kısmı dolgundur. Bacak ve sırtlarındaki kaslar çok güçlüdür. Başı oldukça kısadır ama vücudu ile uyumluluk gösterir. Tüyleri ise orta uzunlukta ve fazlasıyla sıktır. Vücut rengi beyazdır. Bacaklar, burun, kulaklar ve kuyruğunun ucu koyu renklidir. Gözleri diğer bütün ırklarda olduğu gibi kırmızıdır.

Ortalama bir Kaliforniya Tavşanı Irkı‘nın ağırlığı 3 ile 5 kg. Arasında değişmektedir. Yavru tavşanlarda oldukça hızlı ve yüksek ağırlık artışı görülmektedir.

Almanya’da yapılan bir denemeye göre(Bu deneme 1973 yılında yapılmıştır) ilk üç haftalık dönemde yavru tavşan başına günlük canlı ağırlık artışı 5. gr ile 15 gr. Arasında değişmekte ve 3 hafta sonrasında ortalama canlı ağırlık 300 gr. olmaktadır.

kaliforniya_tavsani_irki
Kaliforniya Tavşanı Resmi

Daha sonraki dönemlerde bu canlı ağırlık artışının 50 gr. olduğu gözlemlenmiştir. Bu artış hızı tavşanlar aleminde çok yüksek bir sayıyı temsil etmektedir.

Bu şirin görüntüye tavşanlar ticari amaçlarla da kullanılmaktadır. Et ve post yönünden diğer tavşan ırklarından daha verimli olan bu ırk bu sebeplerden hayatını kaybetmektedir.

4 thoughts on “Kaliforniya Tavşanı”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tavşan 🐇
Scroll to Top