Kaliforniya Tavşanı Irkı

Bu tavşan ırkı Amerika Birleşik Devletleri’nde geliştirilen bir türdür.Geliştirilme sebebi ticari amaçlardır.Yaşı itibariyle yeni bir ırk olarak sayılabilir.

Vücudu dolgundur.Bacak ve sırtlarındaki kaslar çok güçlüdür.Başı oldukça kısadır ama vücüdu ile uyumluluk gösterir.Tüyleri ise orta uzunlukta ve fazasıyla sıktır.Vücut rengi beyazdır.Bacaklar, burun, kulaklar ve kuyruğunun ucu koyu renklidir.Gözleri diğer bütün ırklarda olduğu gibi kırmızıdır.

Ortalama bir Kaliforniya Tavşanı Irkı‘nın ağırlığı 3 ile 5 kg. Arasında değişmektedir.Yavru tavşanlarda oldukça hızlı ve yüksek ağırlık artışı görülmektedir.

Almanya’da yapılan bir denemeye göre(Bu deneme 1973 yılında yapılmıştır ve geçerliliği günümüzde tartışılabilir); İlk üç haftalık dönemde yavru tavşan başına günlük canlı ağırlık artışı 5. gr ile 15 gr. Arasında değişmekte ve 3 hafta sonrasında ortalama canlı ağırlık 300 gr. olmaktadır.

kaliforniya_tavsani_irki
Kaliforniya Tavşanı Resmi

Daha sonraki dönemlerde bu canlı ağırlık artışının 50 gr. olduğu gözlemlenmiştir.Bu artış hızı tavşanlar aleminde çok yüksek bir sayıyı temsil etmektedir.

Bu şirin görüntüye sahip Yeni Zelanda Tavşanı ırkı ticari amaçlarlada kullanılmaktadır.Et ve post yönünden diğer tavşan ırklarından daha verimli olan bu ırk ülkemizde ve yurtdışında hayatını kaybetmektedir.

3 Yorumlar

 1. Peki nasıl beslemeliyiz özelliklede yavru olanını

  1. Tavşanzilla says:

   Sitede Tavşanları besleme içerikli bir konunuz var https://tavsanlar.net/?s=tavsan+ne+yer

 2. Ben Kaliforniya tavşan satın almak istiyorum
  erkek ve kız
  ne kadar değer?
  bir sokak adresi ve telefon Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir