Cüce Tavşanı Hakkında Bilgi ve Besleyeceklere Tavsiyeler

Evde tavşan besleyenlerin adını sıkça duyduğu cüce tavşanlarının orjnal ismi Hollanda cüce tavşanı‘dır. Fakat bu türün isimleri benzediği için Hollanda Lop Tavşanları ile karıştırılmaması gerekmektedir. Bu iki ırk farklı ırklardır.

Hollanda cüce tavşanı, popüler minyatür evcil tavşan türüdür. İlk olarak Hollanda’da 1940 yılında melezlenerek yetiştirilmiştir. Boyunları ve kulakları oldukça kısadır. Çok farklı renklerde olabilir.

Birçok tavşan ırkından daha küçük olan Hollanda Cüce Tavşanı 500 g’dan 1.13 kg’a kadar ağırlığındadır. Genellikle evcil hayvan olarak beslenir veya petshop mağazalarında satılır veya sirklerde gösteriler için eğitilir.

Evcil hayvan olarak olarak popülaritesi, yavru görünümünden kaynaklanmaktadır. Bir çok kişi Hollanda Cüce Tavşanlarını sevimli görüntüleri yüzünden beslemektedir. Diğer tavşan ırklarından daha küçük olmasına rağmen, Hollanda Cüce tavşanı çok aktiftir ve tüm tavşanlarda olduğu gibi hareket etmek, oynamak ve keşif yapmak için iyi bir alana ihtiyaç duyarlar.

Cüce Tavşan Bakımı

Cüce tavşanları,  tıpkı diğer evcil hayvanlar gibi gibi temel davranış özelliklerine sahiptir. En önemli konulardan birisi olan tuvalet eğitimi alabilirler.(Bilmiyorsanız tavşanlarda tuvalet eğitimi)

Cüce Tavşanı, son derece aktif ve enerjiktirler. Sahibinin sinirlilik ve stresine karşı daha kırılgandırlar. Boyutları ve sempatik tavırları nedeniyle cüce tavşanlar, çocuklar için iyi bir hayvan sanılmamalıdır. Evde küçük çocuk varsa Cüce tavşanı beslemek önerilmez. Çünkü çocuklar evcil hayvanlar oynamak ya da onunla sarılmak isterler. Cüce tavşanlar sürekli yakalanmaktan veya sıkı sıkı tutulmaktan fazla hoşlanmaz ve çocuk da bunu yaparsa tavşan tepki gösterir -ısırır, çizebilir veya çılgınca kendini savunabilir-. Bu sırada çocuğun tavşanı korkudan düşürmesi, büyük yaralanmalara yol açması durumu tehlikelidir. Çünkü tavşanın kırılgan kemikleri vardır. Cüce Tavşan beslemeyi düşünenlere eğer küçük çocukları varsa tekrar düşünmeleri tavsiye edilir.

Bununla birlikte, bir tavşan asla ilgisiz kalmamalıdır. Sürekli bakım gerektiren bir evcil hayvan olduğu unutulmamalıdır. İlgi, alaka, bakım ve şefkat isteyen canlılardır tavşanlar. Düzenli olarak birlikte olarak, tavşan ile ilgilenmek için günde en az 1 saat ayırmalısınız . Bu durum küçük çocuklar için sıkıcı olacaktır. Bu yaşandığı zaman tavşan ile ilgilenmeyeceği için tavşanın psikolojisi bozulabilir.

Bununla birlikte cüce tavşanlar; yetişkinler için mükemmel bir dost olabilir. Bakım ihtiyaçları azdır, ancak tavşan kesinlikle düzenli olarak taranmalıdır. Cüce tavşan ırkı fiziksel olarak daha büyük ırklardan daha gergin ve farklıdır. Bu yüzden tavşanla bağ kurmak ve güven oluşturmak için zaman gerekmektedir. Yeni tavşan sahiplerinin tavşan davranışlarını bilmelidir.

Cüce Tavşan Resmi
Cüce Tavşan Resmi

49 thoughts on “Cüce Tavşanı Hakkında Bilgi ve Besleyeceklere Tavsiyeler”

 1. Benim de cüce tavşanım var 6 aylık 1 kilo. tuvalet eğitiminin bu kadar kolay olucanı tahmin etmemiştim. Evde bi tane de ginepigimiz var, çiş kabını büyüttük tavşan gelince, tavşan da direk oraya alıştı. Hiç bir yere kazara ne çiş ve kaka yaptı. Tüy döküyor. Asla kokmuyor. Bizi öpünce aklımızı kaybediyoruz😁 birazcık agresif ama bize bişey yapmıyo. Onu sevmek isteyen küçük çocukları dövüyo. Bi de koltukları yiyo 🙂

 2. Benim tavşanım balkondan düştü. (6 metre yükseklik) Veterinere götürdük. Bir şeyi yok dedi. Burnu kandan dolayı tıkalı. Çok hareket etmiyor. Yemek yemiyor su içmiyor. Kesik kesik nefes alıyor. Gözlerinden sıvı geliyor, ağlıyor gibi. Ne yapmalıyım?

 3. Sizce cuce tavsan mi almalıyım yoksa lop mu .cuce büyüyünce nasil oluyor. Bildiğim kadariyla lop tavşanlar çok tüylü oluyor karar veremedim.Hangi cinsi almalıyım.

  1. Lop çok önceden besledigim için soyleyebilecegim teksey çok pis kokuyor yani burnu keskin birisi iseniz tavsiye etmem

 4. Ya ben tavşan aldım bana cüce tavşan dedi aldığım yer ama bazı kişiler yerli tavşan diyor arada kaldım nasıl anlıyabilirim siz yardımcı olabilirmisiniz size fotoğraf veya video atsam siz baksanız çok aşırı mutlu olurum

 5. Tavşanımın cinsini bilmiyorum çöpten buldum tuvalete alıştırılıyormu nasıl yapabilirim dişimi erkekmi onu bile bilmiyorum???

  1. merhaba hatice hanım evet tuvalet eğitimi verilebilir.

   1-Tavşanı nasıl beslemeyi -> https://tavsanlar.net/tavsan-bakimi-hakkinda-bilgi/tavsanlarin-beslenmesi-tavsanlar-ne-yer-ne-icer
   2-Tuvalet eğitimi nasıl verilir -> https://tavsanlar.net/tavsan-bakimi-hakkinda-bilgi/tavsanlara-tuvalet-egitimi-verme
   3-Tavşan nasıl tutulur ->https://tavsanlar.net/tavsan-bakimi-hakkinda-bilgi/tavsanlari-kaldirirken-tutma-sanati
   4-Cinsiyet -> https://tavsanlar.net/tavsan-bakimi-hakkinda-bilgi/tavsan-cinsiyeti-nasil-ogrenilir

 6. merhaba ben tavşan almayı düşünüyorum ancak yaşadığımız corona virüsü nedeniyle nereden tavşan alçağımı bilmiyorum annemin hayvanlara karşı fobisi var ve alırsak eğer besinleri nereden alınır ve yaşadığım evde annem tavşan almam diyor ve ben çok istiyorum eğer geziye yani yaz tatiline gidersek onu götüremiyecemiz den nasıl yaparız ısıtma nasıl yapılır birde tavşan sinirlenirse nasıl sakinleştiririm bana zarar verir mi ben ve kuzenim 10 yaşındayız kuzenim sizden bir selam bekliyor dinlediğiniz için teşekkürler..

 7. ben tavşan almayı istiyorum ancak yaşadığımız korona nedeni ile nereden alacağımı bilmiyorum samsunda oturuyorum bir yer önerirseniz sevinirim nadir bir tavşan olduğu için nerede olduğunu bilmiyoruz birde aşıları kaç liradır veterinerler özel mi olmalıdır kemikleri nedeniyle kaç günde bir aşı yaptırılır birde annemin fobisi var sorun olur mu 12 yaşındayım yani oyuncak gibi onu sıkmam

 8. Merhaba Beni rahatsiz eden bir konum var.cevaplarsaniz çok sevinirim.benim bir cüce tavşanım var.cok şeker çok tatlı.onunlada çokça ilgilenmeyede çaba veriyorum.ama bana soyluyorlarki tavşan yalnız kalırsa ölür.hakikatende oglemidir?yalnız bakilmazmi?mutlaka eş alinmalimidir?

  1. Merhaba ben uzun zamandır besliyorum bir eşi yok arkadaşı da onu iyi bakıyorum biraz zor ama uzun zamandır olduğu için alıştım yani ölmez

 9. merhaba,

  hiç planım dahilinde değil iken iki tavşan dostum oldu. hiç bir bilgim yok iken tavşanlarla yaşamak ile ilgili.

  iki tavşanı niyet çektirme diye bir işte kullanıyorlardı görünce dayanamadım ve aldım önce veteniremize gittik bir coton de tulear köpeğim var 4 yaşında 6 kg. veterinerimiz muayenelerini yaptı tavşanların parazit aşılarını yaptı mama ev ot alıp eve geldik. evde doğal bir ortam yaratmaya çalıştığım geniş bir terasımız var orda koşa zıplaya oynuyorlar edindiğim bilgilere göre mutlu gözüküyorlar ancak gece üşüyebileceklerini düşünüyorum evin içine almak istiyorum girmek istemiyorlar sadece çok minik olan giriyor bu defa da ayrılmış oluyorlar. üşüyüp üşümediklerini nasıl anlarım terasa ısıtıcılar mı koymalıyım,

  bir de köpeğim onları çok sevdi oynamak istiyor ancak tavşanlar kaçıyor zamanla alışırlar mı 

  bir de sizin gibi tavşanlarla ilgili bilgi edinebileceğim çok kaynak bulamadım, nasıl iletişim halinde olabiliriz,

 10. Merhabalar benim size soracağım seyi lütfen bu siteye bak demeyin netten cevap verin bende cüce tavşanı alıcam ve kafesini haftada kaç defa temizlemeliyim ve mamasını kaç kaşık koyacağım bunları bana bildirmelisiniz çünkü 5 gün kaldı

 11. Merhabalar ben dün cüce tavşan aldım, 3 aylıkmış adam bize kesinlikle yeşillik vermeyin verirseniz de su az verin dedi sanırım bu ishal olmaması içindi dimi?
  Yazılarınızı okudum yeşillik verebilirsiniz yazıyordu. Ve kafesinin içindeki mamasını yemek yerine talaşları yiyor bu ona zarar verir mi?

 12. merhabalar daha önce rex beslemiştim de ilk defa cüce tavşan alacam ve beslenme şekilleri farklılık gösterir mi nelere dikkat etmeliyiz bilgi verebilirmisiniz

 13. Elif Yelda selçuk

  Ben cüce tavşanı alıca ve genelde cüce tavşanları avucun kadar oluyo ve birdaha hiç büyümüyo dimi küçücük en yukardaki masaya çıkan küçük cüce gibi dimi?

 14. Elif Yelda selçuk

  Ben cüce tavşanı alıcam cüce tavşanı avcumuz kadar oluyo genellikle ve okadar kaliyo dimi hiç büymüyo.

 15. Yazıyı kim yazmış ise tamamen uydurma bir yazı. Cüce bir çok tavşan ırkına göre daha sakin ve daha pasif bir yapıya sahiptir.

  1. Tavşanzilla

   Tavşanınız yaşadığı ortamı temiz tutar ve tuvalet eğitimi verirseniz büyük oranda sarılık sorununu çözersiniz. Sarılık sebebi idrar bulaşıyor tüylerine, tavşan beslediğiniz ortam oldukça kötü demektir.

  1. kedin uysalsa olabilir çünkü benim kuzenim besledi bişey olmadı ama kedi vahşiyse sorun olabilir haatta tavşanı yiyeilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tavşan 🐇
Scroll to Top