Gümüş(Argente) Tavşan Irkı – Dünya’nın En büyük Tavşan Ailesi

Tavşan ırklarının içinde en dikkat çekicileriden biri olan Gümüş(Argente) Tavşan Irkı kahverengi, siyah, mavi ve şampanya renkli olmak üzere kendi arasında 4’e ayrılır.Bu dördünün arasından en çok sevilen ve yayılan tavşan ırkı Şampanya Tavşanı‘dır.Eskiden kürkü için çiftliklerde beslenilen bu tavşan ırkı günümüzde evlerimizde varlığını sürdürmektedir. Bu tavşan ırkı günümüz Fransa’sının Champagne bölgesinden melezleştirilerek üretilmiştir.Bu tavşan ırkı 1919 yılında İngiltere üzerinden tüm dünyaya yayılmıştır.

gumus(argente)-tavsani-irki-tavsanlar.netGümüş(Argente) Tavşan Irkı – Dünya’nın En büyük Tavşan AilesiKalıtsal yapı bakımından siyah tavşan olduğu için kürkün alt rengi koyu kurşun mavisidir.İlk tüy dökümünde ortaya çıkan gümüş rengi, tüy uçlarındaki pigment kaybı ile alakalıdır.Tavşanın tüylerinde
pigment kaybının meydana gelmesindeki fizyolojik olay araştrılımaya devam etmektedir. Şampanya Tavşanı Irkı tavşanlar aleminin en büyük tavşanlarıdır.Ağırıkları 3.5 kg. ile 4 kg. arasındadır.Gümüş tavşanının diğer türleri Şampanya Tavşanı‘ndan küçüktür.

Sitemizde açıkca göreceğiniz gibi bu tavşan ırkı iyi beslenir ve vitamin ve minarel yonunden tekviye edilirse büyüme hızları çok yüksek. Tavşan ırkları içerisinde en büyük hacime ulaşabilen tavşanlar bu tavşan ırkıdır. Sitemizdeki izledikten sonra şaşkınlığa boğulduğunuzu tahmin edebiliyorum. İri bir köpekten bile daha büyük tavşan.

9 thoughts on “Gümüş(Argente) Tavşan Irkı – Dünya’nın En büyük Tavşan Ailesi”

  1. Tavşanzilla

   Argente tavşanları bu büyüklüğe ulaşırlar. Daha resim veya video ile belgelenmeyen ne büyüklükte tavşanlar var kim bilir

   1. Velikan tavşanı var 12 kg a ulasiyo türkiyenin en büyüğü o
    Continental giants diye bir ile var o türkiyede yok ama 25 kg a ulasiyo

 1. bu tavsani nasil besliyorlar acaba ? Marul maydanoz lahana falan versen doymaz. Mutlaka ozel mama veya ayri bir yem aliyordur diye tahmin ediyorum. Yarin bir veterinere sorup ogreneyim bakalim bu tavsan ile besleniyor diye.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tavşan 🐇
Scroll to Top