Beveren Tavşanı Irkı

Son yüzyılde üretilen melez ırklardan olan Beveren Tavşanı Irkı 1890 yılıda Belçika’da bu tavşan ırkına ismini vermiş Beveren bölgesinde üretilmiştir.Büyük Beveren Tavşanı ve Küçük Beveren Tavşanı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.Genetik Yapı bakımından tüylerinin rengi mavidir.Bu renginden dolayı kimi araştırmacılar Mavi Beveren Tavşanı Irkı adını takmışlardır.

beveren-tavsani-irki-tavsan-resimleri-tavsanlar.net
Beveren Tavşanı Resmi

1919 yılında gene melezlee yoluyla Siyah Beveren Tavşanı üretilmiştir.Aynı yıldan 2 yıl öncede Beyaz Beveren Tavşanı üretilmiştir.

Beveren Tavşanı Resmi 2Beveren Tavşanı‘nın en dikkat çeken özelliği kürküdür.Güzel ve verimli bir kürk yapısına sahip olması onu ilgi çekici hale getirmiştir.Evlerimizide bulunan pek çok tavşan ırk olarak Beveren Tavşanı‘dır.Bu Tavşan türünün tüy uzunluğu 2-2.5 cm. Kadar olmaktadır.Tüyleri sık, parlak, ve gümüşümsü bir kıl örtüsüne sahiptir.

Tüm bu pozitif özellikleri yüzünden Beveren Tavşan Irkı ticari faliyetlerde kullanılmasına sebep olmuştur.Uzun, şirin ve güzel postu postu için çiftliklerde yetiştirilmesine sebebiyet vermektedir.

2 thoughts on “Beveren Tavşanı Irkı”

  1. Merhaba. Benim 2 erkek tavsanim var. tavsanlardan birinin gozunde 2-3 haftadir beyaz akinti var. Amma akinti olmasina bakmayaraq cok aktiv ve qida diyerine nisbeten daha cox yiyiyor. ben tirnaklarinin uzun oldugundan gozune mikrob dushduyunu saniyorum … insanlarinin goz ilaclarindan kulana bilirmiyim. ? Azerbaycanda Tavsan doktorlari az.. Lutefen Cevab verseniz sevinizirm

    1. Tavşanzilla

      insanlara yönelik ilaç kullanman mantık çerçevesinde kullanmaman gerekir ama senin yapman gereken tıbbi bir yardım almak. Göz akıntısı direk olarak tavşan bünyesinde soruna işarettir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tavşan 🐇
Scroll to Top