Menü Kapat

TAVŞANLARDA VİRAL HEMORAJİK SENDROM ( VHS – Nekrotik Hepatitis )

Tavşanlarda %80-90 oranında ölümle seyreden, bulaşıcı ve viral bir hastalıktır. Bulaşma hava yoluyla, hasta tavşanların kullandıkları malzemeler, parazitler vb. bir çok yolla olmaktadır.

2 aylıktan küçük tavşanlar genellikle hastalığa dirençli olmakla beraber, özellikle 2 yaşın üzerindeki tavşanlarda VHS hastalığı hızlı seyreder. Hastalığın hızlı seyrettiği tavşanlarda genellikle herhangi bir belirti olmaksızın ani ölüm oluşur. Burundan kanlı ve köpüklü bir akıntı gelir.

Tedavi için aşısı 2012 verilerine göre ülkemizde bulunmamaktadır. Maalesef bu durumu ziyaretçilerimize öncelikli belirtmekte fayda olacaktır.

Hastalığın daha yavaş seyrettiği tavşanlarda; durgunluk, ateş, göz kapağında kızarıklık, solunum güçlüğü, kalp atışında artış görülür. Tavşanlar; ölüm öncesi çılgınca dönme hareketi yaparlar. Bazen kanlı burun akıntısıda görülebilir.

Hastalıktan Korunma

Aşılama ile de hastalıktan korunmak mümkün olsada henüz ülkemizde aşısı yoktur. Ayrıca tavşanınızı hastalık belirtilerini gösteren diğer tavşanlarla bir araya getirmemeniz gerekir.

Benzer Konular

4 Comments

 1. maya

  Merhabalar tavsanim bi havta once hastalandi cok durgundu veterinere goturdum antibiyotik yine yaptilar ertesi gun cok iyidi simdi yine tuhaf hareketler yapiyo kafasi hep yan sekilde ve yerde surekli doniyor bunun nedeni nedir?

 2. Zühre

  Mrb benim 2 tane beyaz albino tavşanım var her dişi olanın popo kısmı şiş ve o bölgenin tüyleri çok kirli katı kaka yapışmış o bölgeyi önce yağla yumuşatıp yıkamaya çalıştım popo kısmını am bir türlü temizlenmiyor birde çok uğraşmak istemiyorum tahriş ederim canını acıtırım…bununla ilgili bana ne önerirsiniz ne yapmam nasıl temizlemem gerekir…yaklaşık bir aydan fazla oldu 2-3 defa yıkadım çıkmıyor poposunun şiş be yara gibi gözükmesi normalmi acaba Gaziantep’te tavşandan anlayan veteriner bulamadım yardımcı olabilirmisiniz acil

  Bu tavşanlar benim çocuklarım gibi..yerlerini sürekli temizliyorum ve evde özgürler yemlerini yer sonrada gezer dolaşırlar zıplayıp oynarlar ama bu dişinin popo kısmı için çok üzülüyorum popo kısmı yara gibi ve şiş…popo kısmındaki tüyleri kokuyor kaka yapışmış sertleşmiş

  • Aylin

   Iyi günler Umut bey, bu hastalık insanlara veya başka hayvanlara bulaşmıyor. Sadece tavşanlarda görülüyor ve ölümcül. Hiçbir tedavi yöntemi yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.