Tavşanlarda %80-90 oranında ölümle seyreden, bulaşıcı ve viral bir hastalıktır. Bulaşma hava yoluyla, hasta tavşanların kullandıkları malzemeler, parazitler vb. bir çok yolla olmaktadır.

2 aylıktan küçük tavşanlar genellikle hastalığa dirençli olmakla beraber, özellikle 2 yaşın üzerindeki tavşanlarda VHS hastalığı hızlı seyreder. Hastalığın hızlı seyrettiği tavşanlarda genellikle herhangi bir belirti olmaksızın ani ölüm oluşur. Burundan kanlı ve köpüklü bir akıntı gelir.

Tedavi için aşısı 2012 verilerine göre ülkemizde bulunmamaktadır. Maalesef bu durumu ziyaretçilerimize öncelikli belirtmekte fayda olacaktır.

Hastalığın daha yavaş seyrettiği tavşanlarda; durgunluk, ateş, göz kapağında kızarıklık, solunum güçlüğü, kalp atışında artış görülür. Tavşanlar; ölüm öncesi çılgınca dönme hareketi yaparlar. Bazen kanlı burun akıntısıda görülebilir.

Hastalıktan Korunma

Aşılama ile de hastalıktan korunmak mümkün olsada henüz ülkemizde aşısı yoktur. Ayrıca tavşanınızı hastalık belirtilerini gösteren diğer tavşanlarla bir araya getirmemeniz gerekir.

One thought on “TAVŞANLARDA VİRAL HEMORAJİK SENDROM ( VHS – Nekrotik Hepatitis )

Yorum Yap
    • Iyi günler Umut bey, bu hastalık insanlara veya başka hayvanlara bulaşmıyor. Sadece tavşanlarda görülüyor ve ölümcül. Hiçbir tedavi yöntemi yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*