Tavşanlarda Pasteurellosis Hastalığı

Şiddetli durumlarda görülen klinik belirtilerinin tavşanda görülmesinde bir kaç saat içerisinde tavşanda ölü meydana gelebilir. Tavşan ırklarında en tehlikeli hastalıklardan olan Pasteurellosis hastalığının başlıca belirtileri güç nefes alma, burun tıkanıklığı, nezle ve yüksek sıcaklıktır.

Dış belirtiler tavşandan tavşana değişiklik göstermektedir. Dış belirtiler kesin olmaması sebebiyle şüphe duyulması halinde en yakın veteriner kliğine götürülmeli ve gerekli tahliller yapılmalıdır.

Hastalığa yakalanmaması için mutlaka tavşanların temiz bir ortamda tutulması ŞİDDETLE önerilir

Bu tavşan hastalığı yetersiz beslenme koşulları, zayıh havalandırma yüzünden tavşanın kirli havaya marz kalması ve kötü sağlık imkanları yüzünden olabilmektedir. Bu tavşan hastalığında çevresel faktörler öne çıkar.

4 thoughts on “Tavşanlarda Pasteurellosis Hastalığı”

  1. Merhaba benim tavşanın sanırım 2 aylık 4 gün önce aldık bugün nezle oldu burnu akıyor yemek çok az yiyiyor su hiç içmiyor kendi atlatabilir mi ne yapmalıyım?

  2. Selam bnde kalifor cinsi tavsandi 3 haftadi dogum yapti ama birkac gundu nefes alanda xirilti sesi geliyor sanki insanlardaki gibi cigerlerine tukurcek tikanip bu konuda yardimci olurmusunuz be yapmaliyim yuvasi da tertemiz özel tavsan yemi veriyom

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tavşan 🐇
Scroll to Top