Menü Kapat

Tavşanlarda Kısırlık (TREPONEMATOZİS HASTALIĞI)

Tavşandan tavşana hastalığın bulaşması çiftleşme ve yavrunun hastalığı taşıyan annesine teması ile olur. Hastalık deride, cinsel bölgelerde, gözlerde, göz kapaklarında, burunda ve dudaklarda ülserlerin ve kabuklanmaların görülmesine neden olur. Tavşanlarda kısırlığa ve yeni doğan tavşan yavrularının ölmesine sebep olur.

Tavşanlarda nadir olarak görülmekte ve bulaştığı tavşanların sağlığını ciddi şekilde bozmaktadır. Nesilden nesile aktarılır. Yavru tavşanlara ulaşması halinde toplu ölümler ile karşılaşılabilir.

Hiç bir tavşan besleyicisinin karşılaşmamasını dilediğimiz bir tavşan hastalığıdır. Bu yüzden tavşanların sağlık durumlarına dikkat etmek her tavşan besleyicisinin mutlaka yapması ve ihmal etmemesi gereken bir zorunluluktur.

TREPONEMATOZIS hastaligiTavşanlar da kısırlık konusunda yapılacak en doğru hareket uzman bir veteriner hekim veya hayvan hastahaneleri ile iletişime geçmek olmalıdır. Çünkü kulaktan dolma bilgiler tavşana faydası olmayacağı gibi sizin ve tavşanın psikolojisini bozabilir.

Benzer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.