Yavru Tavşanların Hızlı Büyümasi Sırasında Bakımın Önemi

Yavru tavşanlarda gelişme son derece hızlı olduğu için besin madde ihtiyaçları da son derece hızlıdır. Asla unutulmaması gereken bir şey var ise oda yavru tavşanın ergenliğe doğru ilerlerken asla ama asla sağlıksız beslenmemesi gerektiği olduğudur.

Aşağıdaki yer alan listede bir yavru tavşanın büyüme grafiğidir. Elbette her yavru tavşanın bu grafiğe uyacak değildir.Beslenme alışkanlıkları, yaşam alanı, iklim, tavşan ırkı gibi pek çok etmen vardır.

 1. 8 haftalık bir yavru tavşan ortalama 906 gr. ağırlığında ve haftalık 155 gr. ağırlaşmaktadır.
 2. 10 haftalık bir yavru tavşan ortalama 906 gr. ağırlığında ve haftalık 169 gr. ağırlaşmaktadır.
 3. 12 haftalık bir yavru tavşan ortalama 1359 gr. ağırlığında ve haftalık 127 gr. ağırlaşmaktadır.
 4. 14 haftalık bir yavru tavşan ortalama 1812 gr. ağırlığında ve haftalık 113 gr. ağırlaşmaktadır.
 5. 16 haftalık bir yavru tavşan ortalama 2265 gr. ağırlığında ve haftalık 84 gr. ağırlaşmaktadır.
 6. 18 haftalık bir yavru tavşan ortalama 2265 gr. ağırlığında ve haftalık 70 gr. ağırlaşmaktadır.

Bir yavru tavşan uygun bir şekilde beslenirse, 1. haftada doğum ağırlığının 2 katına ve 2 aylıkken sütten kesildiği zaman da doğum ağırlığının 28 katına çıkmaktadır. Bu çok hızlı bir gelişmedir. Eğer bir yavru tavşan düzenli olarak beslenilmesi sonucunda hızlı bir büyüme göstermiş ise bundan korkulmamalıdır.

Yavru tavşan bakımı hakkında bilgi için bknz ( Yavru tavşan bakımı hakkında bilgilerYavru Tavşan bakımında Anne SütüTavşan bakımı ) sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

15 thoughts on “Yavru Tavşanların Hızlı Büyümasi Sırasında Bakımın Önemi”

 1. sudenisa kutluca

  merhaba ıyı gunler benım tavsanım dunden oncekı gun dogurdu sahıp cıkmıyor napmamız lazım

  1. Tavşanzilla

   Durum nasıl şu an? Tavşan yavrularına dokundunuz mu? Sitede ısrarla belirttik yeni doğan yavrulara dokunmayın onları anneleri ile bırakın o neler yapacağını bilir dedik o kadar.

 2. merhaba 1.aylık rex tavşanı var evimde tuvalet alışkanlığı veremedim henüz tamamen olmasada arasıra yıkıyorum başı hariç yoksa çok kötü kokuyor gönül rahatlığı ile eve bırakamıyorum yoksa ğgünde 3 kez temizliyorum yuvasını birde kucağımda uyutuyorum bunların bir sakıncası var mı

 3. Merhabalar benim tavşanım yeni geldi. Yavru bir tavşan ama Çoğunlukla balkonda dolabımızın altına giriyor orası karanlık bir yer. Yuvasına pek girmiyor ne yapmalıyım?

 4. Merhaba biz 3 aydır evde tavşan besliyoruz kafesimiz yok ama tavşanlar balkonda bir de tahta bir kulübeleri var ,tavşanlar biri dişi biri erkek son zamanlarda dişinin tavırları değişmişti bugün kulübelerine bakınca 5 tane yavru gördük tüyleri yok 2 3 gün önce doğdular diye tahmin ediyoruzçünkü 3 gün önce balkonda kan izleri vardı, yavrular şu an hayatta onlara hiç dokunmadık uzaktan baktık erkek tavşanı ayıramıyoruz çünkü evde başka uygun yer yok o da yavruların yanında durabilir mi,bizim onların bakımı ve anne tavşan için ne yapmamız gerkiyor bana acele cvp lütfen

 5. Sağolasın. Havuç tavşanlarda büyümeyi arttır mı onu merak ediyom. Bizdeki yavru yemiyor. varsa yoksa marul yiyor. veterinere götürsem mi bilemedim O değil havucuda maruluda esirgemiyoz :S

  1. Merhaba Murat. Beslenme konusunda tavşanları özgür bırakın havuç ve yeşillikleri aynanda veriyorsanız. Bırakın tavşan karar versin )

   1. Benimde tavşanım doğum yapmış en az 10 günlük baba tavşan bir kaç gündür gidip yavru tafşanların üstüne itraririni yapmaya başlamıştı özellıkle geceleri yapıyordu ben de baba tavşanı ayırdim başka bir yerde bakıyom çok korkuyorum yavru tafşanlara birşey olurmuş beni bilgilendirir misiniz lütfen

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tavşan 🐇
Scroll to Top