Tavşanlar aleminde yavru tavşanlarda özellikle ilk 3 hafta içerisinde yavrular için doğal ve tam bir besin kaynağı tavşan sütüdür.Yavru tavşanlar genellikle 17 ile 19 haftada tavşan maması veya yeşillikler yemeye başlarlar.Fakat yedikleri ilk bir kaç gün önemsenmeyecek kadar az miktardadır.İşte yavruların bu dönemi hızla atlatmaları ve sağlıklı gelişmelerini sağlayacak olan tavşan sütüdür.

Tavşan sütü, süt şekeri dışında besin maddelerince diğer sütlere karşı daha zengindir. Tavşanlarda laktasyon 2 hafta kadar sürer.Fakat süt verimi 3. haftadan sonra gittikçe azalır ve yavru tavşanların gelişimi için artık yeterli olamamaya başlar.İlk üç haftada yavruların gelişimi için çok önemli olması sebebiyle yavrusunu emziren anne tavşana dikkat edilmelidir.

İlk 3 haftalık yavru tavşanın gelişim döneminde günlük süt verimi ile yavruların canlı ağırlık artışı doğru orantılıdır.Bu sebeple yavru tavşan ile birlikte anne tavşanın beslenmesine dikkat edilmelidir.

18 Yorum Yazılmış. Konu adı: “Yavru Tavşan Bakımında Tavşan Sütünün Önemi

Yorum Yap
 1. Yazı içim tşkler. Yavru tavşanlar için güzel bir kaynak olmuş

 2. Merhaba.Yavru tavşanım var. Anne sütünden kesildi iyice. Ne ile beslememi önerirsiniz? Yavru olduğu içib biraz korkuyorum.

 3. tekrar etmekte fayda goruyorum anne sutu tavsanlar iciz extra degil zorunludur

 4. admin bi bölüm yap tavşan resimleri gibi… bizde yorum yapabilelim pls.
  Site çok güzel bu arada yeni tasarım çok güzel olmuş, ben tavşanları çok seviyorum

 5. merhaba ben bişey sorucam 2 hafta önce eminönünden lop tavşanı aldım ilk hafta gayet iyiydik ama bu hafta sürekli yuvasından çıkmak istiyor ele alıncada yerinde durmuyor sürekli üstüme tırmanıp atlıyor ve elimi falan yalıyor acaba annesinimi özledi diye merak ettim daha önce hiç başına gelen varmııı????

  • 😃 her tavşan besleyenin karşılaştığı tatlı mutlu anlar. Sitemizde tavşan davranışları yazısı var onu okuyun

 6. Tavsanimi aldigim zaman.ikinci haftasindaymis annesi yok nasil beslemem gerekiyor :/

 7. merhaba.tavşanım doğum yapalı 17 gün oldu.yavruların gözü açıldı.gezmeye başladılar.şimdi bi arkadaş benden yavru istiyor.bilemedim şuanda vermek doğru olur mu? bu yavrular ne zaman sütten kesiliyor acaba?

 8. Merhabalar 3 tane yavru tavşanım var anneleri bu sabah öldü. Yaklaşık 3 haftalar. Kuru otta yiyorlar. Yarım yağlı inek sütüne su karıştırıp vermemi söyledi veteriner. Tam emin olamadım. Nasıl yapmam gerekiyor kararsızım yardımcı olursanız sevinirim.

 9. ya benim tavşanları 2 haftalık ne zaman elime alabilirim merak ediyorum???

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*