Yavru Tavşan Bakımında Tavşan Sütünün Önemi

Tavşanlar aleminde yavru tavşanlarda özellikle ilk 3 hafta içerisinde yavrular için doğal ve tam bir besin kaynağı tavşan sütüdür.Yavru tavşanlar genellikle 17 ile 19 haftada tavşan maması veya yeşillikler yemeye başlarlar.Fakat yedikleri ilk bir kaç gün önemsenmeyecek kadar az miktardadır.İşte yavruların bu dönemi hızla atlatmaları ve sağlıklı gelişmelerini sağlayacak olan tavşan sütüdür.

Tavşan sütü, süt şekeri dışında besin maddelerince diğer sütlere karşı daha zengindir. Tavşanlarda laktasyon 2 hafta kadar sürer.Fakat süt verimi 3. haftadan sonra gittikçe azalır ve yavru tavşanların gelişimi için artık yeterli olamamaya başlar.İlk üç haftada yavruların gelişimi için çok önemli olması sebebiyle yavrusunu emziren anne tavşana dikkat edilmelidir.

İlk 3 haftalık yavru tavşanın gelişim döneminde günlük süt verimi ile yavruların canlı ağırlık artışı doğru orantılıdır.Bu sebeple yavru tavşan ile birlikte anne tavşanın beslenmesine dikkat edilmelidir.

20 thoughts on “Yavru Tavşan Bakımında Tavşan Sütünün Önemi”

 1. Merhaba bizim anne Tavşanımız yavruların doğurduktan yaklaşık 3-4 gün sonra öldü maalesef dokuz tane yavrumuz var bunları pet shoptan aldığımız annesiz kalan kediler için hazırlanmış özel suyla karıştırılan bir mama var bununla biberon yardımıyla besliyorum bugün 10 günündeler bazılarının gözleri açıldı çok hareketliler ne zaman bu mamayı kesmeliyim Ve sonrasında onları neyle beslemeliyim

 2. çok tavşanım var 2 anne 7 yavru tavşanım vardı aynı yerde yetiştiriyorum. yavrularda 3 tanesi öldü 2 anne 4 yavruyu beslemeye başladı. Çok çabuk geliştiklerinden dolayı korkmuştum gözleri açık değilken bile şişmanlardı sevimli geldiği için sıkıntı yapmadım ama gözlerini açmışlardı ve baya büyüdükten sonra 2 tanesi daha ölmüştü. Aceba anne sütü çok gelmiş olabilirmi diye düşündüm. diğer 2 si için ne yapabilirim yattıkları yere saman koyuyorum yiyemiyorlardır diye düşünüyorum:(

 3. Merhabalar 3 tane yavru tavşanım var anneleri bu sabah öldü. Yaklaşık 3 haftalar. Kuru otta yiyorlar. Yarım yağlı inek sütüne su karıştırıp vermemi söyledi veteriner. Tam emin olamadım. Nasıl yapmam gerekiyor kararsızım yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Kaybiniz icin uzgunuz. Maalesef acinizi anlayabiliyorum bu konuda size yardimci olmak isterdim ama net bilgim yok maalesef

 4. ilker karataş

  merhaba.tavşanım doğum yapalı 17 gün oldu.yavruların gözü açıldı.gezmeye başladılar.şimdi bi arkadaş benden yavru istiyor.bilemedim şuanda vermek doğru olur mu? bu yavrular ne zaman sütten kesiliyor acaba?

 5. olca kızıl

  merhaba ben bişey sorucam 2 hafta önce eminönünden lop tavşanı aldım ilk hafta gayet iyiydik ama bu hafta sürekli yuvasından çıkmak istiyor ele alıncada yerinde durmuyor sürekli üstüme tırmanıp atlıyor ve elimi falan yalıyor acaba annesinimi özledi diye merak ettim daha önce hiç başına gelen varmııı????

  1. Tavşanzilla

   😃 her tavşan besleyenin karşılaştığı tatlı mutlu anlar. Sitemizde tavşan davranışları yazısı var onu okuyun

 6. Barış Şanal

  admin bi bölüm yap tavşan resimleri gibi… bizde yorum yapabilelim pls.
  Site çok güzel bu arada yeni tasarım çok güzel olmuş, ben tavşanları çok seviyorum

 7. Merhaba.Yavru tavşanım var. Anne sütünden kesildi iyice. Ne ile beslememi önerirsiniz? Yavru olduğu içib biraz korkuyorum.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tavşan 🐇
Scroll to Top