Tavşanların Sindirim Sistemi

Bu yazı akademik dilde yazılıştır. Araştırmacılara ve meraklılara göredir.Evcil tavşanınız ile alakalı bir aramada bu konuya denk geldiyseniz Tavşan bakımı sayfasını ziyaret edebilirsiniz

Tavşan tek mideli otçul memelilerdendir.Sindirim sistemi tek mideli tek mideli domuzla, 4 mideli sığır arasında bir yapıdadır.Tipik bir herbivor(otçul) olan atların sindirim sistemine benzerdir.Atlarda olduğu gibi nispeten küçük bir mide, uzun bir bağırsak, genişçe bir kalın bağırsak ve kör bağırsak tavşan sindirim sisteminin başlıca aktörleridir.

Tavşanlar normal koşullarda az miktarda ve sık sık beslenirler.Bu sebeple evlerde veya tavşan çiftliklerinde sık sık beslenmektedirler.Aksi takdirde tavşanlara özgü sindirim rahatsızlıkları ile karşılaşmaları olasıdır.

Tavşanlarda mide de kısmen sindirilen besinler; ince bağırsağın bir bölümü olan tavşanın on iki parmak bağırsağına geçerler.Pankreas öz suyu bir kanalla bu alana boşalır.İnce bağırsağın kör ve kalın bağırsakla birleştiği yerde yuvarlak bir kesecik vardır.Buna Sacculus Rotundus (Yuvarlak kesecik) adı verilmektedir.Kalın bağırsaktan sonra Rectum (Göbek bağı) ve en sonunda Anüs bulunmaktadır

3 thoughts on “Tavşanların Sindirim Sistemi”

  1. merhaba. veterinerlik okuyorum istanbul üniversitenizde. Derste hocamız anfide bu siteyi açarak resim üzerinden ders anlattı. Haberiniz olsun tavsanlar.net’i gorunce çok mutlu oldum. çaktırmadan resminide öektim :):)

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tavşan 🐇
Scroll to Top