Tavşanların Beslenmesi Tavşanlar Ne Yer? Ne İçer?

Tavşanların bakımı esnasında en önem konulardan birisi tavşanların beslenmesidir. Sağlıklı beslenen tavşanlar daha güçlü, mutlu ve sevilebilir olurlar.

1- Tavşanlar su içer. ( Toplumdaki aksi inanışlar doğru değildir)

tavsan-su-kabi-sirin-tavsanlar-su-iciyor-tavsan-bakimi-tavsanlar.netTavşanlar kesinlikle su içer.Su hayatın temeli olduğu gibi tavşanlarında temelidir.Toplumda az bilinse de tavşanlar su tüketen canlılardır. Evlerimizde veya tavşan çiftliklerinde aksi duyulsa da doğru değildir. Bu sebepten tavşanlara su vermeyi ihmal etmeyiniz. Mutlaka evcil tavşanınızın yanında su kabı bulunmalıdır.Tavşanlar için özel su kapları olduğu gibi klasik kaselerde kullanılabilir.Su kabı şekli seçimi tercihe bağlı olsada bulundurulması zorunludur.

Ufak not: Tavşanlar su kaplarını devirip oynamayı çok severler. Bu yüzden su kutusunu sabitlemeniz gerekemektedir, devrilemeyecek özel bir kap veya petshoplarda sayılan özel su haznelerinden kullanabilirsiniz. Ama asla susuz bırakılmamalıdır!

Tavşanlar su içer mi sorusu sık geliyor. Aynı soru günde 2-3 defa gelmeye başladı. EVET TAVŞANLAR SU İÇER.

2-Yeşillikler Önemlidir

sirin-tavsanlar-yesillik-yer-tavsan-bakimi-tavsanlar.netTavşan beslemede altın kurallardan biri bolca yeşilliktir.Tavşan ırkları arasında beslenme miktarı veya aynı ırka ait farklı yaşlarda tavşanlar arasında beslenme miktarı farklılık gösterebilir.Ama değişmeyen bir şey varsa oda tavşanların yeşillikleri çok sevmeleridir.Tavşanların yabani hayatta düşünürseniz bolca yeşillik arasında yaşadıklarını ve doğal bir mutfakta yaşadıklarını tahmin edersiniz.

Tavşanların yaşam tarzın yeşillikler üzerinde kuruludur.Bu şirin canlılar tamamen otobur canlılardır. Lahana, taze çimenler, havuç, turp, dereotu, marul salata, enginar ve karnabahar yaprakları, Brüksel lahanası, yeşil fasulye gibi iste uzatılabilir.Kısaca yeşil olan her şeyi yiyebilirler.

Havuç olayına gelirsek; tavşanlar havuç severler ve yerler ama abartılacak bugs-bunny-tavsan-bakimi-tavsanlar.netkadar değildir.Tavşan denilince aklınıza havuç gelmesinin en önemli nedeni bir çizgi film karakteri olan Bugs Bunny’dir. Bu çizgi film karakterinin elinde havuç olması 1990 lı  yıllarda ve 2000 gençliği algısında tavşan = havuç algısına sebep olmuştur.

Yem ve yeşillik dışında sebzeler de, beslenmede önem taşır. Tavşanlar; fesleğen, lahana, brokoli yaprakları, havuçlar, kereviz, kişniş, karalahana, karahindiba yaprağı, dereotu, marul, nane, maydanoz ve su teresi gibi sebzeleri afiyetle tüketirler. Bu sebzeleri seçerken taze olmasına ve böcek ilacı içermemesine dikkat etmeli tavşanınıza vermeden önce de her zaman yıkamalısınız. Evinizde yetiştirdiğiniz çiçeklerin ya da otların yapraklarını zehirli olma ihtimaline karşı kesinlikle kullanmamalısınız. Tüm bunların dışında tahmin edeceğiniz gibi su da oldukça önemlidir. Ama nedense bazen tavşanlar yeteri kadar su içmeyebilir. Bu durumda otları ve sebzeleri çok az miktarda ıslatarak verebilirsiniz.

Ödül veya atıştırma olarak verebilecekleriniz ise çilek, böğürtlen, muz, ananas ve çekirdeksiz elma olabilir. Fakat miktarına fazlaca şeker ve kalori içerdiğinden dolayı dikkat etmelisiniz.

Dikkat tavşanlarda aşırı yeşillik ishal hastalığına sebebiyet verebilmektedir.Bu sebeple aşağıda belirtilecek kuru gıda takviyesi yapılmalıdır.

3-Kuru Ot, Saman Gibi Kuru Gıdalar Verilmelidir

Tavşanlara mutlaka yeşilliklerin yanında kuru ekmek, kuru otsaman gibi kuru gıdalarda verilmelidir. Tavşanlar yapısı gereği kuru otlara ihtiyaç hissederler. Özellikle yavru tavşanlar sadece yeşillik ile beslenirse ishal gibi hastalıklara yakalanarak hayatını kaybedebilir. Kuru otları veya saman tavşanların sindirim sistemine faydalıdır. Mutlaka besin kabının bir köşesinde bulundurulmalıdır.Saman tarzı kuru çimen tarzı otlarda aynı işlevi görmektedir.

Tavşanın ve Kuru otların resmi
Tavşan Otların Üzerinde Duruyor

tavsan-bakiminda-samanin-onemi-tavsanlar.netNot: Özellikle yavru tavşanlara (6 aydan küçük) kuru yem, ot, saman gibi kuru gıdalar mutlaka verilmelidir. Yavru tavşanların hassas bünyeleri hassas canlılardır. Sadece yeşillik ile beslenirse hayatlarını kaybederler. Tavsiyem yaş ve kuru gıdaları birlikte vermektedir. Örnek: Yeşillikler + Kuru Otlar + tavşan maması(varsa) + su gibi.

4-Tavşan Maması

Tavşanlara hazır olarak satılan mamalardan da verilebilir.Türkiye’de çok yaygın olmasa da büyük süpermarketlerden temini sağlanabilir. tavşan maması tavşan besiciliğinde zorunlu değildir, siz yeşillikler ve kuru otları tavşana verirseniz aynı işlevi görebilmektedir, tavşan maması içinde çeşit olması bakımından besleyicidir. Tavşanlar hazır satılan kuru mama yiyebilir ve sakınca yoktur.

Hazır satılan tavşan mamalarına güvenmiyor iseniz. Hemen aşağıda bağlantısını verdiğimiz konuyu inceleyiniz. Evde tavşan maması yapımı anlatılmaktadır.

Tavşan Maması Yapımı

5-Belli Zamanlarda Tuz Takviyesi Yapın

tavsanlara-tuz-verilmelidir-tavsanlar.netTavşanlarda diğer canlılarda olduğu gibi tuza ihtiyaç duyarlar.Özellikle evde beslenen tavşanların doğada hazır kayaçlarda bulunan tuzları alamazlar.Bu sebeple tavşanların yaşam alanlarının biz köşesine az miktarda iyotlu tuz konulmalıdır.Düzenli olarak tavşanın ne kadar tuz tükettiği incelenmelidir.Tavşanınız yedikleri besinlerden tuz ihtiyaçlarını karşılıyor olabilir. Bu sebeple tuz tüketimi yapmıyor görünebilir ama aşırı ve sürekli olmamak kaydıyla tavşanlara tuz vermeniz önerilir.

Farklı veya anı tavşan ırkları kaç yaşında olduğu fark etmeksizin tavşanların tuza olan ihtiyacı aynı olmayacaktır.Tavşanları tuz tüketmeye kesinlikle zorlanmamalıdır.

Tavşanlar da Doğum Günü kutlar ( ! )

tavsanlar-kurabiye-yer-tavsanlar.netBeslediğiniz tavşanın normal beslenmenin yanında çok az olmak şartıyla şekerli gıdalar verebilirsiniz.Tatlılar, pastalar, kurabiyeleri tavşanlar ok severler. Fakat unutulmamalıdır ki tavşanlar doğal ortamlarında bu tarz gıdalara ulaşamazlar.Bu sebeple tavşanların vücutları bu gıdalara alışamaz.Uzun aralıklarla azar azar verilmelidir. Aksi taktirde tavşan rahatsızlanabilir.

Not: Tavşan hakkında sık soruluyor bu  konu not düşmekte fayda olacak. Bu tarz aperatif gıdalar tavşanlara ana besin olarak verilmemelidir. Sürekli olarak ana öğün şeklinde tavşana vermeyiniz. Nasıl ki bir insan günün bütün öğünlerinde kurabiye, pasta, tatlı yemiyor ise tavşanlara da aynı şekilde davranılmalıdır.

617 thoughts on “Tavşanların Beslenmesi Tavşanlar Ne Yer? Ne İçer?”

 1. merhaba benim gri bir rex tavşanım var aldığımda kaç aylık olduğunu bilmiyordum şu anda 900gr filan. Tavşanım fazla kilo mu aldı yoksa sağlıklı bir şekilde mi büyüdü emin olamıyorum. Yem kabını dolduruyorum acıktıkça gidip yiyor yanlış mı yapıyorum günlük belli bir kota mı koymalıyım

 2. tavşanım saatte bir kere mama veriyorum çok mama veriyorum tabağında çok olmamasına rağmen az bi miktarını yiyiyor ama yeniden mama koyacağım zaman sanki bütün gün aç gezmiş gibi çılgına dönüyor şimdiki haline göre kilosu iyi neden böyle yapyo olabilir

 3. merhabalar. 2.5 aylık hollanda lop tavşan arkadaşım var. ne yaptıysam yeşillik yediremedim. kuru mama ,saman ,çayırotu yonca yiyor. istahı yerinde ama dediğim gibi yeşillik yemiyor. sizce nasıl alıştırabilirim.

 4. Tavşanıma yem dayanmıyor tombiş tombiş oldu. Tavşanlar sürekli yem yemeli midir? Doyduklarını anlarlar mı 4 aylık bir tavşanın bu kadar yemesi zararlı mıdır? Bir yerde her bir tavşan için sabah 2 avuç akşam 2 avuç pelet yem yeterli diye duymuştum ama bu sefer aç kalıyolar gibi geliyo bana

 5. Yaklaşık 3 aydır tavşanım var. Temizliğine, beslenmesine, psikolojisine ve onunla zaman geçirmeye çok özen gösteriyorum. Ama maalesef mantar enfeksiyonu oldu tavşanımda. Aşısı varmış sanırım. Detaylı bilgi verebilirseniz çok sevinirim, çok endişeliyim.

 6. Umarım bu yorumumu görürsünüz ben tam olarak anlamdım yeşillik derken hangi yeşilliklerden bahsediyorsunuz birde kuru ota örnek verir misiniz

 7. Ya bende yeni tavsan alcam annesi emziriyor yuvadan atmasini bekliyorum 5 aya kadar sadce paket urunleri yani tavsan mamasiyla bekleyeceksiniz dediler 6 ay sonra havuc fln morul vere biliyosun dediler hollanda lop tavsani bu kafamm karisti napacagimi anlamdim

   1. Pelin Tarçın

    merhabalar benim 1 aylık yavru cüce tavşanım var ve 1 haftadir bakiyorum daha yeni aldım. Tarçın bana alişti bu sürede fakat endişelendiğin bir konu var. normalde geceler 1 saat yatarken yanima aliyorum oksuyorum seviyorum uyuyoruz susadiginda veya aciktiginde geceleri beni yalıyarak uyandiriyo kafesine koyup mama ve suyunu iciyo sonra kendi uyuyo kafesinde yalniz dun ilk defa gunduz evde yoktum aksam uzeri geldim tarcinda evdeydi kafesindeydi 6 gibi eve geldim onla ilgilndim sonra gece yatarken yanimda , yanimdan alip kafese koydugumda kafesinin ust kapagi acikti ordan tirmanip çıkmış gordugumde inanamadim sese kalktim normalde hic gormedim boyle kafeste durmak istemedi yanima aldim yatirdim tekrar oksadim sevdim ve tekrarliyarak garip bir ses cikardi cik diye cok tiz bir ses sonrasevdim oksadim sonra iki uc kereden sonra sustu ve endiselendim çok ve diger bir sıkıntım tavsanimin kafesinde yalama taşı ve mısır seklinde kemirme oyuncagi var bunlari yaliyo kemiriyo cani istedikce ama sitezde defalarca okudum anlamadim bunlar kafesinde oldugu halde vitamin mineral eksikligi yaşayabilir mi elimi yalamasinin gostergesi vitamin eksikligimidir taş ve kemirme besinleri var iken ve sevdigim zamanda sevmedigim zamanda dis gicirdatiyor anlayamiyorum hosunami gidiyo yoksa hosnutmu olmuyo vee tavşanim acaba üşürmü ? evin icin 17 18 derece ben usudugumde oda usurmu diye dusunuyorum hep ?

    1. Belki üşüyebilir bir de tiz gibi bir ses çıkarıyorsa sevilmekten hoşlanmıyor olabilir yorumuna baya geç cevap veriyormuşum bu arada

  1. ben yeşillik vermenizi tavsiye etmiyorum tavşanlar sadece yeşillik (marul,maydonoz vb) gibi şeyler yediklerinde ishal oluyorlar ve ölüyorlar ben önceden bilmiyordum ve benim başima çok geldi niye öldüklerini anlamiyordum sonradan tavşanlarla ilgili bir kaç yazi okudum orda yaziyor

  2. Zeynep Elif

   Benimde Hollanda lop tavşanı var yeşillik vermek için büyümesini sakın bekleme fazla geç kalmadıysan hemen yeşillik ver💓

 8. Admin ben 1 aylık erkek tavşan aldım 1 hafta oldu alalı ailemden gizli çatıda koltuk var içine güzel bir yuva yaptım sol köşesinde pamuk koydum ortası tahta sağ tarafında ise yaprak koydum sapı ile sonra koltuğun arkasınada bahçe gibi bir yer yaptım yanlarını falan kapadım üstünüde ince halı ile kapattım fare falan girmesin diye bahçenin arkasıda kapalı ama yeterli olurmu biraz alçak falan ama bir tanede dişi alcam yakında yavrular falan olunca yavrularla dişi tavşanı başka bir yere koymayı düşünüyorum birde yaptakları güneşin altına koysam kaç saatte kurur yada başka türlü de kururmu sen ne düşünüyorsun admin yanlış bir şey yaptıysam en kısa sürede yazabilirmisin

  1. “… ailemden gizli çatıda koltuk va …”
   Aileniz gördüğü zaman tüm bunları kaldırmayacak mı?

 9. Benim 2 tavşanın var daha 2 aylık onlara kuru ekmek olursa yeşillik nadirende olsa kurabiye şeker takviyesi olarak bir köşeye az miktarda tuz koyuyorum hepsini bir arada koyuyorum daha iyimi olur ? Acaba

  1. Tavşanzilla

   Dengeli beslensin bu önemli, ekmek kullanmadım ben genelde yeşillik+kuru ot kullandım, tajmınım problem olmaz, 2 aylık çok dikkat edin tavşana

 10. Benim 3 aylik bir tavsanim var ve ben ona kuru ot yerine kuru ekmek veriyorjm bir sakincasi olurmu cunku kuru otlari kokluyor ama yemiyo

 11. İsimsiz Kahraman

  Merhaba ben tavşan sahiplenmek istitorum. Daha öncr tavşan bakmıştım onları arkadaşlarım getirmişti. Şimdi tekrar sahiplenmek istiitorum ama aylarca araştırma yapmama rağmen bulunduğum şehirde sahiplenecek tavşan bulamadım. Petshoplarda yetiştirilen hayvanların nasıl yetiştirikdiğinide çok iyi biliyorum. Sizce petshoptan alayımmı?

  1. Tavşanzilla

   “Petshoplarda yetiştirilen hayvanların nasıl yetiştirikdiğinide çok iyi biliyorum” diyecek bir şey bırakmamışsınız zaten…

  1. Bunu tavşanın tüketimini takip edip sizin ayarlamanız daha doğru olacaktır. Ayrıca tavşana maximum sayıda çeşit sunmak her zaman daha sağlıklı olur diye düşünüyorum

 12. Bizim momomuz 1.5 aylık daha tuz hiç vermedik hep ellerimizi falan ağlıyo belkide tuz ihtiyacı hissettiğimden.cilginca maydanoz kereviz sapı ,cilek yiyor mısır cipsi leblebi çekirdek ,marul ve sokaktaki otlara bayılıyor.balkonda genelde serbest bırakıyoruz fakat ev içinde sebest kalmak bizimle olmak ıstiyor .simartilmayi seviyor.kizdigin zaman öyle bi ağlıyor ki o mavi gözler kızarıyor.sonra gelip gönlünü aliyor.ben bu kadar evcilleşicegini tahmin etmiyordum

 13. Merhabalar ben yaklaşık 2 hafta önce 1 bu buçuk aylık bir tavşan aldım mamasıni veriyorum ne gerekiyorsa yapıyorum sürekli ilgileniyorum yeşilliğin yeteri kadar uyuduğu yer yeterince temiz ama kilo aldığını fark ediyorum fazlaca mamasıni ne kadar vermem gerekiyor?

  1. Tavşanzilla

   Yavru tavşan için kilo alması kadar normal bir durum. İnsanlar gibi düşünmeyin. Kilo almıyor büyüyor tavşanınız 🙂 ben yazdıklarınızdan çıkardığım kadarı ile.

 14. Benim tavşanım daha 7 haftalık günde mama , ekmek, yediğimiz yemekten, çikolata kek pasta ekmek lahana havuç cips patlamış mısır her şeyi yiyor. Kitaplarımı halıları kemiriyor. Tuvaleti de evin kıyı köşelerine yapıyor ama sık sık yediğinden de sık sık tuvaletini yapıyor tek sorun tırnakları ve eve de 2 haftada alıştı banyoda rahatça yapiliyor internette yazılanlara o kadar inanmayın ben çok korkmuştum başta yeşilliği ilk hafta vermedim ama sonradan fazla fazla verdim yem ile de dengeleyince ishal olmadi

 15. Tavşancık 0_0

  Yaa benim tavşan alasım var ama hayvancık çok hassas öldürürüm diye korkuyorum.Bende sitelere bakıyorum fotoğraflarına bakıyorum sadece.

 16. benim bir hollanda lopum var tüyleri çok uzuyor ne yapabilirim kendim kessem bir püf noktsı varmısır aynı şey tırnakları içinde geçerli kendim kessem bir püf noktası varmıdır veterinere götürsem ortalama ne kadar bir ücreti olur ya da istanbul üniversitesinin veterinerlik fakültesinde uyguna yaptırabilrmiyim

  1. Tavşanzilla

   Açıkcası bizimki de yıllarca suluktan ve keseden birlikte içti. Denemedim hiç suluk alıştırmayı konusunda

 17. Merhaba benim momo tahmini bir buçuk aylık kabak çekirdeğine bayılıyor vermemde sorun olurmu bebişimizin birini dün kaybettik korkuyorum şimdi momo ya da bişi olucak diye

   1. Teşekkür ederim cevap verdiğiniz için bizim momo her şeyi yemek istiyor ama su içiremiyoruz bide severken dişlerini gıcırdatıyor elimizi yüzümüzü yalıyor sürekli kucağımızda olmaktan aşırı memnun 😌😂

 18. Birsey rica etsem benim bir tavsanım var fakat cinsi ne bilmiyorum size maille resimlerini atsam soylermisin mail lutfen

 19. tavşanım 2 aylık hollanda lop cinsi, sürekli çoraplarımızı, bazen de ellerimizi yalıyor, tuz ihtiyacından olabilir mi aldığımız yerde mama ve su verseniz yeter büyüyene kadar demişlerdi tuz vermeli miyim bilgilendirirseniz sevinirim

 20. yaziniz cok bilgilendirdi tesekkur ederiz
  bugun esim iki tavsan almis biri 1 haftalik surekli kontrol ettik kutunun icerisinde ve 1 saat once baktik cansiz bi sekilde yatiyo can cekisir gibi ne yapmamiz gerekiyor marul ve su verdik simdiye kadar

 21. Tavşanım surekli olarak yemek yiyor önüne ne koysam anında yiyor kafesinde hiç bişey bırakmıyor yeşillik ot yem ne verirsem anında yiyor bi sakıncası var mıdır

  1. Ormanda sureklı çevresinde yeşillikler var tavşanların. Endişe etmeyin siz tavşanınızı sağlıklı beslenmesi için çabalayın yeterli.

 22. Tuz koymanıza gerek yok pet shoplarda satılan tuzlu mineralli yuvarlak kafese takılan bisey var tavşanlar ondan tuz eksikliğini arada sırada yalayarak alıyor fiyatda makul 7 tl gibi birşey.

 23. Sitenizi çok özel buluyorum.Ama yıllar geçiyo herşey değişiyo.Artık sitenizin temasınıda değiştirebilirsiniz diye düşünüyorum.Selamlar…

  1. Tavşanzilla

   Teşekkür ederiz ilginiz için Adem bey, sizlerinde ilgisi ve alakası bizlere bu sitenin devamlılığında bizlere moral veriyor.

   Sitemiz için oldukça farklı planlarımız var temadan ziyade daha kullanışlı ve kişilerin birbirleri ile iletişime geçebildiği bir platform olma gibi planımız var. Fakat bu aralar bu sitenin ayakta kalması emek veren kişiler olarak günlük hayattaki dertlerimiz, sıkıntılarımız mevcut, hatta internet erişiminde bile sorun yaşadığımız dönemler oluyor zaman zaman. Bu yüzden planlarımız oldukça yavaş ilerliyor ve dikkat gerektirdiği için üzerine düşüyoruz., denemeler yapıyoruz.

   Sitemiz için oldukça güzel planlarımız var ve bu süreçte her turlu onerilerini dinlemeye hazırız.

 24. apartmanda kimsenin değil sorduk eğer biri tavşanını kaybettiyse bıraktığı yere sormaz mı kimseden haber çıkmadı. Ayrıca depoda istediği gibi dolaşabiliyor ve depo dediğim yer güneş gören bir yer koliyle durduğu alanın etrafını geniş bir şekilde çevirdim koliye koymadım yarası kabuk bağlamış iltihap görünmüyordu. Bakamayacağımız için bir petshopa verildi.

 25. Apartman bahçesinde bir tavşan buldum fakat tavşan biraz bakımsız kalmış ki burnunda ve kulaklarında yer yer tüyleri dökülmüş burnunun biraz üstünde de yara var ne yapmalıyım

    1. Tavşanzilla

     Kaç yaşında ve ne kadar zamandır sizinle tavşan? Ayrıca tavşana bakamıyorsanız, artık bakmak istemiyorsanız veya sebebi ne olursa olsun zaten bakmaktan vazgeçti iseniz ve kararınız da değişmeyecekse evde tavşana açlıkla ve ilgisizlikle ölüme terketmek yerine doğaya bırakarak bir şans tanımanız daha doğru olacaktır. Gerçi doğduğundan beri evde olan tavşan da doğada nasıl ayakta kalınacağını tam olarak nerden bilecek oda ayrı soru. Tabi 1-2 aylık tavşan mı değil mi onuda bilemeden yazdım.

     1. 4-5 gün önce apartmanımızın bahçesinde buldum daha önce hiç tavşan beslemediğim için yaşını bilmiyorum tavşanın ama belli ki birileri ondan kurtulmak istemiş bahçeye bırakmış bende kıyamayıp apartman deposuna koydum depo büyük olduğu için heryeri kırletmesin diye koliyle olduğu yerin etrafını çevirdim. Burnunda ve kulaklarında tüyelri dökülmüş burnunda yarası var.

      1. Tavşanzilla

       ” belli ki birileri ondan kurtulmak istemiş”
       Nasıl anladınız ki? Belkide bahçeye bıraktı doğada gezsin diye ve telefonunun şarjı azalınca yukarı şarja takmaya çıktı.

       ” depo ”
       Orada hapishane hayatı yaşıyor mu?

       “koliyle olduğu yerin etrafını çevirdim.”
       Tavşan bakımında en sık yapılan hata bu, koli umarım geçicidir çünkü 1 tavşan için koli parçaları ile yapılan yuvaları parçalamak kadar kolay yoktur.

       “yarası ”
       yaradan kastınız nedir? kabuk bağlamış mı? iltahap var mı?

 26. Evde beslenen tavşana :Patates kabugu,Marul,Salatalık,Havuç,domates kabugu,dereotu,maydanoz,semiz otu,biber yapragı,taze nane,menekşe yaprağı,dut yapragı bunların haricinde bugday,kuru yonca,fındık,çekirdek,fıstık,kuru üzüm, veriyoruz.Verdigimiz besinlerde herhangi bir sıkıntı yoktur umarım.

 27. Merhabalar ben tavşanımı pet shoptan 3 gün oldu aldım ama fazla bir şey tüketmiyor neden olabilir acaba

 28. bir önceki tavsanim10/15gunluktu dışarda yeşillik yedi ishal oldu öldü ailem ben çok fazla üzüldüğüm için ondan biraz daha büyük/25 günlük bir tavşan almış bunuda dışarı çıkınca ot yer ishal olur diye çıkarmıyorum korkudan ama dışarı çıkarmak istiyorum evde sıkılmasın diye ne yapmalıyım bilmiyorum yardımci olabilir misiniz?

  1. siz tavşan beslemeyi yanlış anlamışsınız. Yavru da olsa elbette yeşillik yiyecek arada. Dağdaki tavşanlar hazır mamalar veya sadece kuru otlarla beslenmıyor, onlarda yiyebildiği kadar besin tuketıyor.

   Lütfen tam olarak öğrenmeden tavşan satın almayın. hatta hiç satın almayın, açıkcası tavşanı sahiplenmek daha güzel bir hareket olacaktır.

   Bahçeniz nasıl evde?

   1. pet Shoptan aldığımda orada çalışan kesinlikle yeşillik yememeli demişti ben de bir önceki tavşanım yiyince oraya sormuştum yeşillik yedirmeyecektiniz dedi daha sonra tavşan ishal olup öldü şimdi ki tavşan içinde sakın yedirmeyin dedi o yüzden Size sordum sizin bana attığınız linki daha önce okumuştum o yüzden bir öncekini bahçede gezdiriyordum adamda öyle diyince bende size sormak istedim bu arada bahçeniz nasıl diye sormuşsunuz bol yeşillik olan bir bahçemiz var

 29. Petshopdaki eleman cim yedirmeyin ishal olur dedi yedirdik sizlere omur -_- yemi var misirli bisi dogada hicmi bisi yemiyolar?

  1. Cim yemek bir ishal sebebi değildir. Yeşil otların yanında kuru gıdalar tuketemediği için ishal olmuştur. Durumu nasıl şu an? halsizlik var mı? kıpırdamadan yatıyor mu? Kuru gıdadan kastınız nedir?

 30. Tavşanıma kene yapıştı.Müdahale ettim.Keneyi çıkarttım.Şimdide sağlığı iyi tavşanımın.Çok şükür bişey olmadı.Bunu paylaşayım dedim.

    1. Açıkcası Yıllar önce çay içen duymuştum ama ilk defa siyah çay yiyen tavşan ile karşılaştım. Siyah çay özünde kurutulmuş bitki olduğunu gerçeğinden yola çıkarak belki sorun olmaz diyebilirdim ama açıkcası yanlış bilgi vermekte istemiyorum. Uzun lafın kısası cevapsız kaldım 🙂

 31. Sahiplenilmis fakat sonra sokaga birakilmis bir tavsan var elimizde fakat evde kedi oldugu icin riskli bir durum icerisindeyiz isteyen yazssin lutfen

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tavşan 🐇
Scroll to Top