Tavşanlarda Kemirme Olayı ve Yapılması Gerekenler

Tavşanlar yaratılış itibariyle kemirgen canlılardır. Bu canlılardan kemirmeyi engellemek faydadan çok zarar getirecektir. Genellikle ev sahipleri ve tavşan çiftlikleri bu kemirme olayını önemsememektedir. Önemsenmemesi önemli olmadığı anlamına gelmemektedir.

sobanin-yanindaki-kemirgen-tavsanlar.net
Kemirgen Tavşanlar

Tavşanların kemirmesi içgüdüsel bir harekettir. Bu sebepten tavşanların kemirme alışkanlığından vazgeçmesini beklemek mümkün değildir. Elbette bu tavşanların doğada hayatta kalmak için geliştirdiği bir harekettir.

Tavşanların kemirmesi besiciler açısından dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur. Tavşanlar yabancı gördüğü şeyleri ısırır ve kemirmeyi dener ısırabilirler. Bu defterde olabilir oabilir, kredi kartları da. Bu sebeple tavşanı maddi değeri yüksek kemirebileceği malzemelerin yanında bırakmamak akıllıca olacaktır.

Tavşanlar açısından ise bu durum 2 yönlüdür. Dişlerinin ve tırnaklarının aşınması gerekmektedir. Bu sayede uzayan diş ve tırnaklar tavşanlara zarar vermezler. Kemirme sırasında aşınma tavşanlar için hayati bir önem arzetmektedir. 2. aşama ise tavşanlar neyi kemirdiğidir. Dışarda unutulmuş bir ilaç veya böcek zehiri, ölümcül sonuçlara neden olabilir. Elektirik prizleri, kesici ve delici aletler, duvar boyaları kimyasalları … liste uzatılabilir. Eğer tavşan besleyen biraz dikkatliyse, hızla bunlara korunma çözümleri üretilip tavşanın güvenliği sağlanabilir.

Önemli konulardan biriside tavşanın beslenmesidir. Tavşanlara yeşillikler parçalanmadan verilmesi önerilmektedir. Parçalanmış veya dilimlenmiş yeşillkler zararlı değildir ama bunu tavşanın gerçekleştirmesi hem ruh hem beden sağlığı açısında önemli bir hareket sayılacaktır. Eğer bilmiyor iseniz bu konuyu inceleyiniz. https://tavsanlar.net/tavsan-bakimi-hakkinda-bilgi/tavsanlarin-beslenmesi-tavsanlar-ne-yer-ne-icer

Tavşanların kemirgenliği hakkında bu konudaki videoyu izlemenizi önemli tavsiye ederim.

74 thoughts on “Tavşanlarda Kemirme Olayı ve Yapılması Gerekenler”

 1. Benim tavşanım küçük bir poşet yedi acaba sindirebilir mi? Poşet küçüktü ama benim tavşanımda küçük ve ölmesi gibi bi ihtimal var mı???

   1. merhaba benim tavşanım terlik yiyip duruyor hatta bir kağıt yerken gördüm ve terlikleri yerken yakaladım yani eminim evde terlik kalmadı bir çözümünüz varmi? yediklerini sindirebilirmi? ne yapmalıyım hiç bir fikrim yok. Lütfen bir fikriniz varsa söyleyin ölmesini hiç istemiyorum tavşanımı çok seviyorum fikriniz varsa söylemisiniz

    1. Merhaba, Ona kemireceği eşyalar verebilirsiniz bu onun doğasında olan birşey, Evde kemirdiği eşyaları ona ulaşamayacağı yerlere koyabilirsiniz. Aklıma ilk gelenler bunlar. kablolara dıkkat edin. Kitap terlik gördü mü illaki ısırık atacaktır. Bir şeyleri kemiriyor olduğundan emin olun dişleri için de lazımbu.

    2. Pudinginkovsky

     Tavşanınıza 📦 koli verin. Kemirme ihtiyacını onunla giderir ve rahatlar terlikleri kaldırın ve tavşan besliyorsanız gözünüz hep üstünde olmalı kablolarınızı mutlaka kapatın.

 2. Merhaba benim dişi bur tavşanım var 5 buçuk aylık mutlu davranıyor ama kartonları çok kemiriyordu onun hakkında bilgi edindim ama dişlerini törpülemesi için neler verebilirim?

 3. öncelikle merhaba tavşan alalı neredeyse 1 hafta oluyor ve kendsi erkek şuanlık kendisine ev alamıyorum 2-3 günlüğüne kolide besliyorum içinde suyu var talaşta koydum ama aldığı yemeği yemiyor ve hava ışık alsın diye açtım delikleri tırmalıyor hatta direkt koliyi tırmalıyor bazı kartonlarını yırtmış bile sizce dışarı çıkmak istediğindenmi yoksa kolide durmamk mi istemiyor

  1. @pudinginkovsky

   Tavşanınızı kolide tutarak kaygılandırıyorsunuz. Onlar duygusal hayvanlar. Hemen acil güzel ve geniş bir alan sağlayın ona. Ya da siz hayvan beslemeyin bence.

  1. kartonu kemirir parçalar oynar belkide yer cok önemli olduğunu düşünmüyorum benim kitapları göstersem inanamazsınız, tabi mürekkep veya baskılı ise sorun olabilir

  2. Merhaba benim iki tane 2.50 aylık tavşanım var onlar kafesteyken kafesin yanında bir kutu vardı ve onun içinde ise mama poşeti vardı ve bende sabah onlara yem verirken poşet lerde delik vardı sizce birşey olurmu?

 4. Ben tavsanlarimi yeni aldim su an gayet iyi durumdalar yani öyle gözüküyor bir şeyleri kemirmeleri sorun değilmiş onu anladım ama arada yutuyorlarda karton kağıt yutuyorlar bunun fazla olması durumundan kacinmalimiyim?! Kısacası karton tahta falan yutmalari bir sorun mu?

 5. xxxtentacion

  tavşanım 1 aylık ve yemini yemiyo yeşillik yiyiyor fakat bana yeşilliğin tavşanı ishal edip öldürebileceğini ve hastalıklara yol açtığı söylenildi ne yapıcam ben

 6. Bora Tanrıkulu

  Tavşanım terlikleri kemiriyor. Kemirmesi benim için sorun değil fakat onun sağlığı için endişeleniyorum. Plastik ve kumaş kısımları kemiriyor. Bu ona zarar verir mi?

 7. Merhaba. Benim tavşanım dağ tavşanı olarak geçiyor. Büyüyebilen cins. 4-5 aylık vardır. Yüksek ihtimalle erkek. Oldukca büyük bir kafesi var. Kemirmesi için kozalak ve tavşanların kemirdiği karadutlu bi tebeşir. Çeşit çeşit vitaminli yemleri var. Kuru yoncasını sürekli tazeliyorum. Içeride diskilamasi için plastik bir kap var ve sürekli onu kemiriyor. Bu gece ilk kez kafesinin kapağını başını vurarak kaldırdı ve dışarıya kaçtı. Tuvalet eğitimi var sayılır ama yine de bazen dışarıya yapabiliyor. Ve aşırı fazla karton kemiriyor. Kemirmesi için bir evi var dışarıda kartondan. Onun kapısını tamamen yedi. Zararlı olmasindan korkuyorum. Son günlerde ağzından katı kakamsı bir şeyler çıkartıyor. Parça parça. Ne yapmalıyım? Lütfen yardımcı olun.

   1. Yo hayır bildiğimiz Tavşan kafesi tuvalet kabının içinde talasin altında peçete var arada ucundan kemiriyor

 8. Tavşanımin karnı 1 haftadır yumusacik ve şiş gibi. Önceden tek elimle alabilirdim kolayca,şimdi biraz zorlaştı. Sizce kilo aldığı için mi? Birde dışkisini normalde tek ve kuru yapardı. Şimdi tüm topları birleşik şekilde yapıyor. Dışkısı biraz cıvık ama ele yapışmıyor. Ya da iz bırakmıyor. Birde tavşanın altına peçete seriyorum. Bir tarafına mamalarini falan koyuyorum. Diğer taraf boş kaliyor. Tuvaletini falan yapıp uyuyor. Ama 3 günden beri uyuyup tuvaletini yaptığı tarafı yem olan tarafın üstüne seriyor. Peçeteyle kapatıyor yani. Umarım hızlıca cevap verirsiniz ♡

   1. Tek yaşıyor. Evde besliyorum. Ayrıca günün 8 saati hariç sürekli salık bir şekilde. Kuru yosun,yulaf,ot,saman veriyorum. İshal olma durumlarında yine aynı ancak yanına kuru ekmek ve kuru mama koyuyorym. Arkadaşımın annesi hemşire ve bu konularda bilgisi olduğundan ona sordum. Canı sıkıldığını söyledi. Diski durumuna ise geçeceğini söyledi. Ve bugün geçti. Biraz da senden duymak istedim.

 9. Selam benim tavşanımda annesinden bana yadigar diyelim annesini bu bebek 1 günlükken köpek yedi bu bebkte bana kaldı allahın ıznınle 4 aylık oldu ama nedense artık sabahları hem tırmalıyor hemde ısırıyor bizi standart 7 30 ısırarak uyandırıyor ve bizimle het aksam insan gibi masaya cokup biz ne yiyorsak yiyor evin içinde insan gibi yaşıyor tuvaleti bile gidip tuvalete yapıyor ama bu kemirerek bizi uyandırması vede her yemegımıze ortak olması normalmi delircem lütfen yardım edin

  1. Tavşanzilla

   Önce sayfayı yuları kaldırıp bu konuyu okuyun.

   Ergenlik belirtisi olabilir agresifliği. Ayrıca sizin yediiniz her şeyi. Buna hayvansal ürünlerin olduğunu farzederek yazıyorum. Dehşet içindeyim.

 10. merhaba ben yeni bi tavşan alcamda az kemiren ve kolay eğitilen (evde beslenen) tavşan türü önerirmisiniz? Bide önereceğiniz türün nelere ihtiyacı var (yem kafes boyutu hangi suluk hangi yiyecek sevdiğini) söylerseniz mutlu olacağım

 11. Tavşanımın tuvalet eğitimi var evde özgür dolaşıyor ama sabah saatlerinde ya kızımın ya oğlumun odasına psiliyor neden?normalde canı sıkkınken kendini belli edecek hareketlerle anlatıyor namaz kılarken bile seccadeye basmaya tavşan neden bunu yapıyo

 12. Merhaba. 2.5 aylık erkek tavşanım var. Akşama kadar evin içinde serbest, arada balkona da gidiyor istediği gibi. Fakat iki gündür geceleri kafese koyduğum zaman çıldırıyor ve dün eliyle kafesin yaylı penceresini ite kalka çıktı. Mecbur salon da tutuyorum. Tuvalet alışkanlığı var orda problem yok. Ona tavşan çiti alana kadar gece de serbest. Acaba bu aylarda koltuk kemirme gibi birşeyi olabilir mi, geceleri yalnız çünkü.. Şu ana kadar hiç rast gelmedim koltukları kemirmesine. Ve geceleri sürekli aktif mi oluyorlar.?

  1. Tavşanzilla

   Koltuk noktasında bir şey diyemem benim tavşanım hiç kemirmedi ama fırsat bulduğu her malzemeye, her seye 1-2 ısırık attı mutlaka.

   Şöyle düşünün yerinde durmayan sürekli hareket eden bir canlıyı siz günün 8-9 saat boyunca kafese kapatılıyor. haliyle kafeste kitli kalmak istemiyor. Ayrıca gün boyunca da kendiliğinden girmiyorsa temiz olup olmadığını veya kirden kaynaklı bir sorun olmadığını kontrol edin.

   tavşan çiti nedir?

   1. Kafesi düzenli olarak temizliyorum orada problem yok, sanırım ben onu fazla şımarttım:)) Sürekli serbest olunca. Tavşan çitinden kastım, klasik kedi köpek çitleri. Daha büyük olacağı için kafesten en azından gece sıkıntı yaratmaz.

 13. Merhaba benim tavşanım annemin namaz eteğinin bir kısmını yemiş evet resmen yedi! baş parmağınızın tırnağı kadar bir delik açmış kumaş yediği için birşey olur mu nolur söyleyin??
  Karni da toktu niye yaptı anlamıyorum. Kumaş ince ama birşey olur mu midesi sindirebilir mi nolur cevap verin

  1. Tavşanzilla

   oo bunlar nedir ki? Almanca türkçe sözlük, pizzanın yanında gelen sufle, halıflex, mobilyalar, elektirik kabloları , internet kablosu….. bunlar sadece bebın basıma gelenler.

   bir kısmını parçaladı ise gene şanlısınız.

    1. Tavşanzilla

     Yanlış anladınız elbette yapay şeyleri kemirmekten ve yemekten zehirlenebilir hatta daha da kötüsü yaşamını kaybedebilir.

 14. Ev ortaminda beslenecek hsyvan degil butun ev yeni ama supurgeliklere zarar verdi. Elbisemi yirtti. Vb. Cok tatlilar ama pisman ettiler beni

  1. Tavşanzilla

   Açıkcası sizin kaybınız gene iyi sayılır. Öyle yorumlar geliyor bazılarına inanmakta zorlanıyorum.

 15. Tavsanim daha 2 aylık ve odasına girdiğim gibi ayakkabıma koşup ayakkabımı kemiriyo hep ac bahcede oldugu icin mama almadim sknti bumu acaba

  1. Kemirme tavşanlarda oldukça normal bir hareket. Ayakkabınız dışında tahminim pek çok şeyi dişliyordur değil mi?

    1. Kapıları kemiriyor yatiyosun koltuğa gelip ısırıyor koltuğun yanına yiyecek koyduğunda içine giriyor tutulmasından nefret ediyor agresiflesiyor hiç almayın tavsiyem farenin büyüğü iste

 16. Merhabalar acil size bir şey danışmam gerekiyor. Tavşanım orta büyüklükte ama yavruda denilebilir. Asıl konu kafasını alttan bacaklarının oraya getirip bir şey çekiştiriyor gibi yapıyor ve kafasını kaldırdıktan sonra ağzında bir şey yiyor. Ne yediğini bilmiyorum tüylerini mi yoluyor acaba dğye düşünüyorum? Acil lütfen veterinere götürmelimiyim

  1. Net anlamadım ki sorunuzu biraz detay verebilir misiniz?? Büyük ihtimalle tavşan sağlığına zarar verecek bir şey değildir.

   1. Kafasını aşağıya eğip bacaklarında ki tüylere uzatıyor. Sonrada kafasını kaldırıp ağzında bir şey yiyyor

 17. Bülent KISA

  Yazlık sitede komşunun beslediği tavşan iki kez arabamın motoruna girerek kabloları kemirdi.Tam 450 tl’ye mal oldu bu bana..Her oraya gidişimde endişeleniyorum.Ne yapmalıyım bilemiyorum?

  1. Tavşanzilla

   evde olsa duvara sabitleyin derdim lakin araba konusunda fazla bilgim yok ne yazık ki yardımcı olamayacağım

 18. Birde midesinden tuhaf gurultular geliyor eskisi kadar iştahlı ve neşeli de değil. Bi kaç aydır da yemek yedikten sonra sanki boğazına takılmış ya da dişine yapışmış gibi hareketler yapıyor kusar gibi oluyor oysaki hep yediği şeyler

  1. ilk olarak dişleri uzamış ve tavşanınızı rahatsıoz ediyor ise bu konuyu öncelikle halletmelisiniz. Önerim en yakın veterinere veye haycvan hastanesine götürmeniz yönünde

 19. Tavşanım 5 yıldır benimle aldığımda 1 aylıktı her şeyi kemirirdi şimdi dişleri uzamış salyası akıyor ve hiçbir şey kemirmiyor elimizi yalardı yalamıyor bana çok düşkündü nereye gitsem peşimden gelirdi şimdi umursamıyor çok keyifsiz sürekli yatıyor 1 haftadır böyle veterinere götürsem dişlerini törpületmek için ne kadar alırlar bilginiz var mı

  1. merhaba güncel veteriner ücretleri hakkında bilgim yok maalesef. Tavşanınıza kemirmesi için herhangi bir odun veya kuru gıdalar vermediniz mi bu 5 yılda ?

   1. Tabikide verdim. Bayramdan dolayı pek ilgilenemedim ondan mı diye düşündüm ama önceden böyle olduğunda hep düzelirdi eski haline dönerdi. Şimdi tanıyamıyorum onu ilgi gösteriyorum seviyorum tarıyorum ama nafile bir fikriniz var mı :/

 20. Ben biraz tedirgin biriyim cunku bi tavşanımı kaybettim sormak istedigim tavşanım bazen L şeklinde veya yana doğuru yatıyo, dier tavşanım oyle oyle yatıp tamamen salmıştı kendini bu dokununca veya ses yapınca hemen kalkıyo falan ama ben yinede sormak istedim normalmidir ve neden oyle yatar die ^_^

 21. Ya benim tavsanim hiç durmuyor arkadaşlar. Mesela örnek olarak : akşam olduğunda yuvaya koyduğumda hiç durmuyo sürekli çıkıyor, ayrıca dün babamın leptobunun şarj aletini kemirdi eğer böyle giderse evden aticaz (atmak dediğim bi arkadaşıma vercem) ne yapacaz hiç bilmiyorum. .

  1. Tavşanı yuvaya koyup istediğiniz zaman çıkartmak istiyorsanız bu hapse koymaya benzer. Bırakın özgür olsun istediği zaman girip çıksın. Tavşan besliyorsanız evinizde tavşanın erişeceği kaboları duvara veya sabit 1 yere bantlayın. Buzdolabı arkası gibi tavşan için tahlikeli olabilecek yerlerde önlem alın. Benimde zamnına almanca sözlüğü kemirerek parçalamıştı ama kısa sürede alıştı ve uyum sağladı.

   Tavşan kemirmesi için büyük odun parçaları temin ederseniz. Onu dişleyip, tırmık atacaktır. Elbette ger gördüğü şeyi şöyle br ısırıp bakabilir arada 🙂

 22. Tavşanım her şeyi kemiriyor. Almanca sözlüğümü kemire kemire bitirdi resmen. Ev arkadaşımın tavşanı var. Resmen ayaklı makina. Önce yalıyor sonra kemiriyor. Alem ya bu tavşan. Benim merak ettiğim konu tavşanların evdeki her şeyi ısırması zararlı bir davranış mı?

  1. Hayır o tavşanların genetiğinde var kesinlikle bir sorun değil ama çok fazla yapiyorsa bunu bir arastir iyice PELİN

   1. Artık sözlüğü kemirmiyor 🙂 büyüyünce akıllandı. Tahta parçası verdim 1-2 onlara ara rada dişliyor. Dişleri tırnakları uzamaması için gerekliymiş aslında. Bende tavşan bakımı için sonradan öğrendim işte 🙂

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tavşan 🐇
Scroll to Top