TAVŞANLARDA GEBELİK

Gebelik için tek çiftleşme yeterlidir. Gebelik döneminde tavşanınıza mümkün olduğu kadar sakin bir ortam sağlamalısınız. Gebe tavşanların davranışları değişir. Öncesine kıyasla daha sakin olurlar. İştah artar, özellikle gebeliğin onbeşinci gününden sonra ağırlık artışı ve karın büyümesi gibi belirtiler görülür. Bu dönemde yanında mutlaka bol ve temiz kuru ot bulunmalıdır. Doğumdan 2 – 3 gün önce göğüs ve karın altı tüylerini yolarak otlarla birlikte doğacak yavruları için yuva hazırlamaya başlarlar.

Bebek Sirin Tavsanlar

Tavşanlarda hamilelik süresi ortalama 31-32 gün olmakla beraber 29-33 günler arasındada doğum gerçekleşebilir. Gebelik 34. günü geçerse yavrular ölür. Gebeliğin 33. gününde hala doğum oluşmamışsa tavşanınızı mutlaka bir veteriner hekime götürmeniz gerekir. Gebelik süresini etkileyen pek çok faktör vardır. Tavşanlarda ırk ve kalıtsal özellikler başta olmak üzere beslenme, hormonel bozukluklar ve yavru sayısı gibi bir çok faktör gebelik süresini değiştirebilir. Genel bir ifadeyle anne karnındaki yavru sayısı az ise gebelik süresi uzar, yavru sayısı çoksa  tavşanlarda hamilelik süresi daha kısadır. Geç doğum, tavşanların fazla yağlanmalarından ileri geldiği gibi hormonal  dengesizlikten de kaynaklanabilir. Gebelik süresinin 33 günü geçmesi halinde tavşanınızı mutlaka veteriner hekiminize götürmeniz gerekir.

41 thoughts on “TAVŞANLARDA GEBELİK”

 1. merhaba benim dişi bir tavşanım var 6 buçuk aylık komşumuzun erkek tavşanıyla tanıştırmıştık -erkek iki kere yavruları olmuştu- ilk başta koklaştılar bayağı sonra ayrıldılar 15 dakka sonra koşuşturmaya ve kavgaya başlsdılar sonra çiftleştiler ama 1 dakika bilr sürmedi erkek rahattı ama dişi panikti ama sonra oda sakinleşti birşey olurmu?

  1. korkmayin hic bir sorun olusmaz ancak yerlerini temiz tutmaniz ayda bir kez dezenfekte etmeniz ve yavrular buyudugunde yuvayi temizlemek lazim diger yavrulara bakteri bulasmamasi iiçin.

 2. Benim disi tavsan iki gun once kendine ayrı bir yerde ot ve tuylerinden bir yuva yapti. Ama son iki gundur yaptigi. yuvaya gitmiyor. Neden aceba birde disi tavsan yuva yaptikgan kac gun sonra dogum yapior şimdiden teşekurler

 3. Benim 2 dişi 1 erkek tavşanım var6 ay oldu hâlâ üremedi ya . Ne yapmam gerekiyor uremesi icin. Bi de iki disi birbirine atliyo çiftleşmek istiyor ama ikisi de dışı yani anlamadim niye oyle oluyor .acill yardım bilgi istiyorum şimdiden teşekkürler

 4. Ya benim de 2 tavşanım var. Erkek :5 aylık Dişi:4 aylık Hergün çiftleşiyorlar. Arı kovanı koydum doğursun diye içinide talaşla doldurmuştum. Bugün baktım tüm talaşı dışarı atmışlar. Ben anlayamadım:) anlayan var mı?

  1. Yuvayı o yapar tedirginlik hissettiği icin. Kullanmamıştır. Ve ciflestikten sonra. Erk tavşanın düşmesi gerekir

 5. TecwiydŞirktir

  Bir disi tavsanim var aldigimizda gebeydi 20 gun oldu alali 15 gune dogurur demis satan cok rahatsiz hayvan bahcede bir orayabir buraya kosuyor biraz kan geldi doguruyor sandik kendine yuvada yapmiyor kan geleli bugun 3 gun hala dogurmadi acaba yalanci gebelikmi ?

 6. Merhaba benim iki tavsanim var hep ciftlesiyorlardi fakat hamile degildi hic 3.4 aydir ciftlesiyorlar yani bende hamile kalmiyor die biraktim hareketlerini falan kontrol etmiyordum bu sabah bi baktim 5 yavru dogurmus ve yavrular ölmüş anne yaninda degildi . Acaba ölümü dogdular yoksa soguktan mi ölduler kapali balkonumdalar . Yani tavsan yer fln da hazirlamamis tuy fln yoktu . Bide smdi yuvasindan atlamis onu evin icine aldim dogum devam edermi yoksa baska dogmaz mi

 7. Benim 1 erkek 1 dişi tavşanım var dişi olan çok agrasif ve hırçınlaştı garip garip sesler çıkartıyor neden olabilir?

 8. Benim dişi tavşanım galiba hamile 2 gün önce sabah baktığımda yuvasını hazırlıyordu, karnı felan şiş ve garip sesler çıkartıyordu.Daha sonra ona kumaş parçaları getirdim yuvasına götürdü her şey normaldi.Bugün sabah gene kumaş götürdüm ama birşey yapmadı.Ve az önce yuvasındaki kuru otları tırmalayarak kendisine çekti bi nevi yuvayı bozdu.Ben yuvayı biraz da olsa güzelleştirmek için dokunuşlar yaptim hatta baya bi yuvayı güzelleştirmeye çalıştım yani yuvayi baya bi elledim.Sizce neden yuvasını bozdu ve yuva yapmayı bıraktı?

  1. Sizin kokunuzun sinmiş olmasından ötürü bırakmış. Israrla belirtiyoruz her seferinde şu tavşanlara karışmayın diye. Ne yapalım geçmiş olsun.

     1. Şuan normal hayatına devam ediyor bir karton kutu koydum ama kemiriyor.Yuva yaptığı felan yok.Artik eskisi kadar bakmıyorum kendi haline bıraktım panik olmasın diye.

      1. Anladim. Peki ya hamilelik ne alemde? Yalanci gebelik olma ihtimali de var onyuzden soruyorum. Zaten karyon kutu kullanmayın en kullanissiz cozum bu.

       1. Efendim geçenler de gene yuva hazırladı bu sefer ellemedim ama gene de doğum yapmadı, ona 4 tarafı da kapalı bir tahta kutu yaptırdım.Onu şimdi koyayım mı tavşanların yanına? Yaklaşık 5 gün oluyor yuvasını tekrar yapalı.

        Resim : https://hizliresim.com/BzdMmj

 9. Hamilelik döneminde erkek tavşan ve hamile tavşan ayrı mı kalmalı
  Birlikte kalırlarsa doğum sırasında bir sıkıntı olur mu

 10. Kapalı alan 3.5 mt kare kadar ama telle çevrili bahçe bölümü birhayli büyük rahatça koşup oynaşabiliyorlar o yüzden yaşamalanları hakkında sormadım sadece 2.ci erkeğin sorun olup olmayacağını öğrenmek istemiştim cevap için teşekkür ederm.

 11. *Merhaba 2 erkek 1 dişi lop tavşanım var bahçede kapalı alanı 1.5 *2 mt ve telle kapalı bahçeleri var.Sizden öğrenmek istediğim 2.ci erkek çiftleşmeyi engellermi ve hamilelik sırasında yada doğumdan sonra erkekleri ayırmam gerekirmi..

  1. ı 1.5 *2 mt ve telle kapalı bahçeleri varsa bu tavşanı hapsetmek demektir. Bu sekilde LÜTFEN TAVŞAN BESLEMEYİN, bu canlılar hareketli canlılar ve özgür ruhludur. lütfen hayvanat behcesine gidin orada görün tavşanlar :S

   2 erkek surekli tartısacak ve kavga edecektir, ayrıca 2 erkekde çiftleşmek isteyecektir.

 12. Merhaba.tavşanım hamile ama erkek tavşan surekli birlikde olmak istiyor.dişi tavşanım kaçıyor surekli ondan rahat olmuyormu ne rahatsız olurmu?yaklaşık 4-5 metre alanda yuvaları ne yapmalıyım??

 13. Tunahan Oruç

  Benim erkek bir tavşanım var ama biraz yaşlı üreme yapabilir mi acaba yoksa yeni tavşan mi almalıyım üreme yapmak için

   1. Tunahan Oruç

    Yaşını bilemiyorum oldukça büyük gözüküyor kümesini felan herseyini ayarladim size ulasabilecegim bi yer varsa fotoğrafini atabilirim yada nerden öğrenebilirim yaşını ?

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tavşan 🐇
Scroll to Top