Gebelik için tek çiftleşme yeterlidir. Gebelik döneminde tavşanınıza mümkün olduğu kadar sakin bir ortam sağlamalısınız. Gebe tavşanların davranışları değişir. Öncesine kıyasla daha sakin olurlar. İştah artar, özellikle gebeliğin onbeşinci gününden sonra ağırlık artışı ve karın büyümesi gibi belirtiler görülür. Bu dönemde yanında mutlaka bol ve temiz kuru ot bulunmalıdır. Doğumdan 2 – 3 gün önce göğüs ve karın altı tüylerini yolarak otlarla birlikte doğacak yavruları için yuva hazırlamaya başlarlar.

Bebek Sirin Tavsanlar

Tavşanlarda hamilelik süresi ortalama 31-32 gün olmakla beraber 29-33 günler arasındada doğum gerçekleşebilir. Gebelik 34. günü geçerse yavrular ölür. Gebeliğin 33. gününde hala doğum oluşmamışsa tavşanınızı mutlaka bir veteriner hekime götürmeniz gerekir. Gebelik süresini etkileyen pek çok faktör vardır. Tavşanlarda ırk ve kalıtsal özellikler başta olmak üzere beslenme, hormonel bozukluklar ve yavru sayısı gibi bir çok faktör gebelik süresini değiştirebilir. Genel bir ifadeyle anne karnındaki yavru sayısı az ise gebelik süresi uzar, yavru sayısı çoksa  tavşanlarda hamilelik süresi daha kısadır. Geç doğum, tavşanların fazla yağlanmalarından ileri geldiği gibi hormonal  dengesizlikten de kaynaklanabilir. Gebelik süresinin 33 günü geçmesi halinde tavşanınızı mutlaka veteriner hekiminize götürmeniz gerekir.

13 Yorum Yazılmış. Konu adı: “TAVŞANLARDA GEBELİK

Yorum Yap
  1. Benim erkek bir tavşanım var ama biraz yaşlı üreme yapabilir mi acaba yoksa yeni tavşan mi almalıyım üreme yapmak için

  2. Merhaba.tavşanım hamile ama erkek tavşan surekli birlikde olmak istiyor.dişi tavşanım kaçıyor surekli ondan rahat olmuyormu ne rahatsız olurmu?yaklaşık 4-5 metre alanda yuvaları ne yapmalıyım??

  3. *Merhaba 2 erkek 1 dişi lop tavşanım var bahçede kapalı alanı 1.5 *2 mt ve telle kapalı bahçeleri var.Sizden öğrenmek istediğim 2.ci erkek çiftleşmeyi engellermi ve hamilelik sırasında yada doğumdan sonra erkekleri ayırmam gerekirmi..

    • ı 1.5 *2 mt ve telle kapalı bahçeleri varsa bu tavşanı hapsetmek demektir. Bu sekilde LÜTFEN TAVŞAN BESLEMEYİN, bu canlılar hareketli canlılar ve özgür ruhludur. lütfen hayvanat behcesine gidin orada görün tavşanlar :S

      2 erkek surekli tartısacak ve kavga edecektir, ayrıca 2 erkekde çiftleşmek isteyecektir.

  4. Kapalı alan 3.5 mt kare kadar ama telle çevrili bahçe bölümü birhayli büyük rahatça koşup oynaşabiliyorlar o yüzden yaşamalanları hakkında sormadım sadece 2.ci erkeğin sorun olup olmayacağını öğrenmek istemiştim cevap için teşekkür ederm.

  5. Arkadaşlar tavşanım 2 defadır erken dpgum yapıyor yavrular ölü doguyor ne yapmam gerek?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*