Tavşanlar Nerede Yaşar ? Tavşanlarda Bölgesini Koruma Var mıdır ?

Tavşanların yaşam alanları incelemeden önce tavşanları 3’e ayırmak gerekir. Bu sayede tavşan yaşam alanlarını doğru şekilde sınıflama şansına sahip olacağız. Tavşanları 3 gruba ayırarak konumuzu amacına uygun şekilde fayda görerek tavşan bakımı yapabilirsiniz.

1- Evcil tavşanlar ( evlerimizde beslediğimiz şirin dostlar )

2-Yabani Tavşanlar ( Doğal ortamındaki tavşanlar)

3-Tavşan çiftliklerindeki tavşanlar ( ticari tavşanlar)

1. olarak evcil tavşanlar tavşan kafesi adı verdiğimiz kulübe tarzı yapılarda kalmaktadır. Önerilen ahşap olmakla birlikte plastik veya metal tavşan kafesleride tercih edilebilir.

Genel olarak rahatlık ve genişliğin ön planda olduğu evcil tavşan kafesleri modern evde tavşan besiciliğinde rağbet görmektedir.Yem ve su kaplarının içinde veya kafese bütünleşik olması ve temizliğinin saniyelere indirmesi + sayılacak özelliklerdendir.

Günümüz tavşan sahipleri evlerin genişliğini verdiği rahatlık ile kafeslerin genişliğini sürekli arttırmaktadır. En önemlisi olan hareket alanı ve genişliğe sahip tavşan hızlıca kafesini benimsemekte ve daha mutlu şekilde yaşamını rahatça sürdürmektedir. Sağlıklı bir ortamda kalan tavşanlar piskolojik olarakda sağlıklı gelişirler. Tavşanın panik anında sığınacağı, koşarak gideceği yuvası olması onu rahatlatacak ve hayata güvenle bakmasını sağlayacaktır.

Sizde evde tavşan besliyorsanız. Evde tavşan yuvası yapımı konusunun 1. bölümünü inceleyiniz.

2. Olarak yabani tavşanları ele alırsak evcil hayvanlara doğada seçme şanları daha azdır. Yabani tavşanlarda doğada ayakta kalma içgüdüsü ağır basar ve tüm hareketleri buna yöneliktir. Yabani doğada insan ve yabani avcılardan korunmak, yavrularını güvenle yetiştirmek için toprağın altında, derin korunaklı ağaç veya taş kovuklarında yaşarlar. Bahsi edilen yerlede tavşanlar için koruma ve saklanmayaideal yerlerdir.

3. olarak ticari amaçlar ile beslenen çiftlik tavşanları için tavşan kafesi tesisin büyüklüğüne göre standartlık gösterir. Genellikle ızgaralı metal kafesler kullanılır. Tavşan çiftliğinin kendi tercihidir.

Sizde Tavşan çiftliği için tavşan kafesi yapımı konusunun 2. başlığını inceleyiniz.

 

44 Yorumlar

 1. bizim evdede var .yaklaşık 2 sene besliyoruz.

 2. Merhaba benim bi tavşanım vardı 4 ay evde besledim onu dışarı da çıkarıyordum ama pek sık değil. Şuan onu yeşillik olan ama insanların da piknik yapmak için geldiği bir yere bıraktım yanında 4-5 tavşan daha var 1 tanesiyle çok iyi anlaştı ama içim hiç rahat değil sizce orda yaşayabilir mi alışır mı oraya ya da mutlu mudur 🙁 geri almalı mıyım??

 3. Merhaba benim hollanda lop tavşanım var bahçede çitlerle çevrili güzel bir yaşam alanı yaptım ona ancak üstü açık gelincik yada çakal gibi hayvanlar zarar verebilir mi gece orda yatıcakta ?

  1. Tavşanzilla says:

   açıkcası görmeden cevap vermek zor olsa da evet bu canlılar tavşana zarar verebilir dikkatli olun

 4. Özge Ö. K. says:

  Arkadaşlar merhaba,
  Benim güzeller güzeli bir kızım var,adı Ponpon.1 buçuk aylıkken almıştım,şu an 1 buçuk yaşında.Bir sıkıntımız yok.Tuvalet eğitimi var,7/24 açık asla kapatmıyorum onu kafese.Hatta odamı ona verdim ve yaklaşık 1 buçuk senedir koltukta yatıyorum 🙂 Soruma gelecek olursak,geçen yaz yazlığa giderken onu da götürdüm kendi aracımla.Çok eğlendi orada.Bir tünel kazdı akıllara zarar 🙂 Bu sene de anneannemin bahçesine yer yapıyoruz.Yuvasını tuğladan ısı yalıtımlı yaptık ve aslında tellerle çevrili bir bahçenin içersinde olmasına rağmen yuvasına da bir bahçe yaptık tellerle.Bütün aşılarını zaten yaptırıyorum.Götürmeden yaptırıp götüreceğim.Siz arkadaşlardan bahçede büyüten var mı yavrucağını? Sadece yazın için düşündüm ben.Her gün görmeye giderim zaten.Nelere dikkat etmeliyim?

  1. Tavşanzilla says:

   Özge hanım açıkcası yazdıklarınızdan anladığım kadarı ile oldukça ilgili olmanız çok iyi, sorunuza gelecek olursak yeni yuvası ne kadar geniş olursa o kadar onun için iyi olur. Ben uzun süre evde beslemiştim ev arkadaşım ile yaşadıklarınzı da tahmın edıyorum ve benzerlerinide yasadım o zamanlar. bahçe konusunda fazla tecrubem maalesef yok.

   ilk zamanlar yeni yuvasına alışmas biraz zaman alabilir.

   not: her zaman olduğu gibi beslenme konusuna özen gösterelim.

   Bunu okuyanlardan bahçe konusunda tecrubeli ziyaretçilerimizin “cevapla” tıklayarak yorum yazarsa sevinirim.

   1. Özge Özlem Kaya says:

    Ben ailemle kalıyorum.Ailem için sorun teşkil etmiyor aslında.Ben onun için daha iyi olur diye bahçeye yer yapıyorum.Yazın ev sıcak oluyor.En azından bahçede ağaçların altında daha rahat olabileceğini düşündüm.Kapalı alanı onun için yeterli olur diye düşünüyorum.Zaten pek içeri gireceğini de zannetmiyorum.Dediğim gibi bahçe de büyüten arkadaşlar bana nelere dikkat etmem gerekeceğini söyleseler çok iyi olur 🙂

 5. Ayşe demir says:

  bacım sen hayvana zulmetmişsin günah yahu 🙁 yazıktır gunahtır. O cocuklar kimbilir ne acı cektırmışlerdir masum canlıya. Günahı boynuna olacak haberin olsun. Bence sen yavrular az büyüsün doğaya bırak 1 daha da tavşan besleme 🙁 🙁

 6. Çiğdem says:

  Ne yapıcagimi sasirdim bahçem küçük ve beton

  Komsum cocugu istedi diye almis biraz büyünce vericek yer aradi 2 gün sokaktaki cocuklarin elide kaldi üzüldüm aldım dedim tek başına ormana salmim ama geç kaldım galiba simdi 8 yavru var isteyen arkadasa versemmi

 7. Çiğdem says:

  Ben komşumdan 2 sene önce tavşan aldım erkek tavşan sonra üzüldüm hayvanın haline bide dişi aldım amacım doğaya salmaktı ve ben ormana bırakamadan yavruladı 7 yavrusu var şimdi ne yapacağımı bilmiyorum ormana salsam yaşaya bilirlermi zarar görmelerini istemiyorum bi arkadaş hepsini istedi ama güvenemiyorum

  1. Tavşanzilla says:

   Siz HATAYI en başta yapmışsınız zaten zaten amacınız doğaya salmak imiş keşke 1 tane daha tavşan almasaydınız :S Açıkcası şu an ne diyeceğimi bilmiyorum aşağı tükürsem sakal yukarı tükürsem bıyık durumu var şu an sizde.

 8. Aynı sorunu yaşadım. Ailem istemedi bir yıl bizimle yaşamıştı tavsanim. Bi hastanenin deposunda yalnız yaşayan bir tavsan varmış oraya bıraktık. Gündüz disardalar gece sicak depoda. Orda çalışan İnsanlar ilgileniyor ve seviyor. Dun verdik bugün ordaki tavsanla beraber geziyorlarmis ama ben çok mutsuzum orda mutlumudur tavsanim. Almak istiyorum ama başka tavsan da var yanında şimdi. Sizce ne yapmalıyım lütfen yardım edin bana. Ben onun mutlu olacağı şeyi yapmak istiyorum.

  1. Ayrıca ordaki tavsanin cinsiyeti de kiz. Ciflesemicekler ama alacaklarmis erkek tavsan ordakiler yanına. Napim ben şimdi nolur yardım edin bana geri alım mi tavsanimi yoksa mutlumudur kalsın mı orda tavsanla

   1. Tavşanzilla says:

    Serap hanım eğer tavşanlarınızı geri alırsanız bahçenizde yeterli alanı olacak mı? Bahçeye kedi köpek girerse yavru tavşana zarar verebilir mi? bahçenizin güvenliği nasıl?. . Aileniz tavşan istemiyorsa bir sağlık sorunun da ilaçve veteriner masraflarını karşılar mı? Bu konuları cevaplamak oldukça önemli eğer aile ile tavşan besliyor iseniz.

    Tavşanınızın mutlu oldup olmadığı konusunda maalesef bizim bilgi vermemiz mümkün değil.

 9. Size yaptığım yuvanın resimlerini nasıl atabilirim

  1. Tavşanzilla says:

   https://tavsanlar.net/iletisim iletisim adresinde e-posta adreside var. oradan mesaj atabilirsiniz. Yazıları okuyun orada yazıyor iletişim bilgileri.

 10. büyük küp bidonu yaday koydum ve zeminini toprak ile kapladım hava almasi icin yanlarina havalandirma yaptim bi sıkıntı olurmu

 11. Lütfen cevaplayin yarın tavsan alacağım . Ama annem evde tavsan beslemeye karşı çıkıyor . Bahçede bekleyeceğim zorunlu olarak malesef 🙁 bisey olurmu peki bahçede beslesem tabiki de YUVASI OLACAK TAHTADAN BABAM ONA YANI TAVSANA OZEL YAPRIRDI .TAVSAN YUVASININ ALTI BETON . HER ZAMAN YIYECEGI BULUNMALI MI 😉

  1. Tavşanzilla says:

   bahçenizde yeterli alanı olacak mı? Bahçeye kedi köpek girerse yavru tavşana zarar verebilir mi bahçenizin güvenliği nasıl. Kışın yuvasının zemini olan betan çok soğuk olacak tavşan üşür.

   Aileniz tavşan istemiyorsa yarın Allah göstermesin hasta olursa ilaç alırlar mı? veterinere götürürler mi bunlarıda düşünün. Yüksek ihtimal ilgilenmeyeceklerdir.

 12. 2 yavru tavşanım var şuan terasta bakıyorum ama ailemden ötürü daha uzun süre tutamayacağım terasta. Bahçede bir yer ayarlamak istiyorum onlar için ama kışın sorun olur mu bilmiyorum babam toprağı kazıp içine girdikleri için üşümEyeceklerini söylüyor ama siz 10 derecenin altında olmaması gerektiğini yazmışsınız. Yerlerini toprak olan bir alanda ayarlamam durumu degiştirir mi bu arada konyada yaşıyorum kışları serttir.

  1. Tavşanzilla says:

   Vahşi doğada olsalar dediğiniz doğru tavşanlar kayaların, toprağın altını kazar yuva yaparlar. Ancak evde beslenen tavşanların bu şansı o kadar yok. Şöyle düşünün bahçeniz ne kadar büyük bilmiyorum ancak küçükse ve damdan gelen yağmur da bahçeye akıyorsa o zaman tavşan yuvasını su basacaktır. Tavşanınız için tavşan barınağı yapmalısınız mümkünse tahtadan büyükk ve sağlam olmalı. Bahçeye kedi köpek girebiliyorsa ne olacak. 1 pençelik canları var zaten.

   Tavşan besliyor ve aileniz bazı şeylere izin vermiyoır ise bu tavşana eziyete dönüşebilir. Daha önce pek çok ziyaretçimiz bu konudan muzdaripti.

 13. Tavşanımın cinsiyetini nasıl öğrenebilirim ?? Tavşanımın erkek mi kız mı? Birde tavşanım ishal oldu nasıl tedavi ederim. En iyi tavşan veterineri nerede ?

 14. Tavsan alcm ve bahcede bakcm kisin soguk olcak ama yuvalarini saglam yapcam sizce sorunolurmu ?

  1. Tavşanzilla says:

   Tavşan yuvasının altı toprak mı=? yağmur veya kar suları girebilir mi?

   Bahçenin büyüklüğü nasıl çamur oluyor mu?

 15. Slm ark tavsanlar iscin ideal sicaklik nedir ?

  1. Tavşanzilla says:

   merhaba salih tavşanlar için 10 derecenin altına sıcaklığın inmemesi gerekmektedir. Doğadaki tavşanları düşünün toprağın altıda kazdıkları yuvada kışın soğuğunda bile sıcak yuvalara sahiptir yer altında.

 16. Tavşanımı çok seviyorum o olmadan nasıl finallere çalışırım bilemiyorum

 17. Çiğdem says:

  Tavşan besleyenler bunu mutlaka okumalı cidden önemli tavsiyeler cnm..!

 18. elif2424 says:

  tavşan alıcam ve bu yüzden tavşanları araştırıyorum tavşan almamı önerirmisiniz ? ve hangi cins almamı önerirsiniz ?

  1. Rex Tavşanı al .bende var çoook tatlı

 19. tavsanlar hangi sicaklıkta kalırlar

  1. Benim tavşanım koltuk arasında saklanıyor. koltğun arkasını kemirmiş oraya yuva yapmış :D. Biz çok geç farkettik. bildiğin delik açmış resmen. Oraya yerleşti bizde çıkartmadık çok komik ya bu tavşanlar

 20. evcıl tavsan dogaya bırakılırsa uyum saglar mı?

  1. Tavşanzilla says:

   Dünyaya bir göktaşı çarptı farzedin. İnsan medeniyeti sona erdi ve insanların %99.99 u yaşamını kaybetti farzedin.

   Şehirler yıkıldığı için ormana sığındınız ve ne kadar ortama uyum sağlarsınız?

   İşte yabana bırakılan tavşan o kadar uyum sağlar.

 21. mahmut yıldız says:

  merhaba tavşanlaın kafesine toprak koysak sıkıntı olur mu cevabınız içiin şimdiden teşekkürler

  1. Tavşanzilla says:

   Hayır sıkıntı yoktur. Tam tersi koymanız da yarar olabileceği görüşündeyim.

   1. Tavşanzilla says:

    Tamam tamam sen devam et değerli bilgilerini iletmeye

 22. melek pamuk says:

  Benimde tavşanım var ve site çok güzel olmuş

 23. zeki özer says:

  peki hocam, koku yapıyor mu? yada günde bir kaç saat havalandırmayla sorun halolur mu?

  1. Tavşan Sitesi Admini says:

   Tavşanların dışkılarında en belirgin olan dışkılarının koku yapmaması ve yavru tavşanlarda bezelye büyüklüğünde olmasıdır. Kısaca kokmaz ve bulaşmaz. Tabi sıvı atık konusunda kendi tavşaımdan örnek vermek gerekirse günlük olarak kafesini temizliyordum ve koku sorunu ile karşılaşmadım( Tavşanım 4-5 aylık bir tavşandı). Elbette maragozdan aldığım büyük talaş(Toz şeklinde olanı değil, büyük talaş deyince maragozlar bilir) temizlik konusunda bana yardımcı oldu. Elbette tavşanınız nasıl bir ortamda ve yuvada yer ayıracağınız önemli temizliği düzenli alalıklarla yaparsanız koku sorunu ile karşılaşmassınız kendi deneyimlerime dayanarak söyleyebilirim.

   Şu an sitemde yazmasa da tavşanlara tuvalet eğitimi verilebilir. Eğer finallerden vakit ayırabilirsem tuvalet eğitimi konusuna eklerim siteye

 24. zeki özer says:

  tavşanların sürekli sağı solu kazdıklarını duydum, evde beslemek riskli değil mi?

  1. Tavşan Sitesi Admini says:

   Evin zemini toprak degilse bir sıkıntı olmaz. Kazma meselesi sorun olabilecek konu degildir

  2. kartal ölmez says:

   benim abim bana bu gün 2 tane evcil çokk güzel tavşan getirdi bana göre tavşanlar evin sağını solunu kazmazlar

   1. Tavşan Sitesi Admini says:

    Hadi bakalım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir