Evde tavşan besleyecek iseniz tavşanınız için bir kulübe veya kafes almak isteyebilirsiniz. Tavşan bakımı için ideal çözüm tavşanlar için yapılmış büyük kafesleri tercih etmek veya tavşan için özel bir oda ayırmak (kapalı balkon gibi) iyi bir tercih olacaktır. Çünkü günün belli saatlerinde, ev sakinleri gözetiminde evin geri kalanı içerisinde dolaşması olabilecek kazaları en aza indirmek için idealdir. Tavşanlar sosyal hayvanlardır ve iletişim olmadan çok mutsuz olabileceklerinin üstünden geçmekte fayda var. Kafes içinde bütün gün hapsedilmiş veya odasında bütün gün unutulmuş yalnız bir tavşan kadar kötü bir şey olamaz. Özellikle kafeste yaşayan tavşanların günde minimum 2-3 saat evin içinde gezinip koşmaya ihtiyaçları vardır.

Tavşan yuvasi resim

Tavşan yuvasi resim

Kafes veya odanın içinde kendine ait minik bir kulübesi olması tavşanın kendisinin güvende hissetmesini sağlayacaktır. Kulübe konusunda dikkat edilecek noktalar ise: tavşanların büyüdüğünü unutmayarak çok ufak yapılmaması ve mutlaka iki adet kapısının bulunmasıdır.

Kafesin zemini hakkında: demir telleri olan zeminler tavşanların patilerini acıtır, öte yandan düz zeminli kafesler idrar ve dışkı ile sürekli temasa sebebiyet verirler. Bu hem hayvan hem de insan sağlığı açısından çok yanlıştır. Bu sebeple zemini tavşan ayağına uygun ızgara telli kafeslerin seçilmesi uygunudur.

Kafes ve Yaşam Alanı Konusunda Dikkat Edilecek Hususlar

 1. sıcaklığın 8-24 derece arasında olması
 2. direkt güneş almaması
 3. her zaman temiz içme suyunun ve bol samanın bulunması (bkz. Tavşanlar ne yer)
 4. tuvaletinin temiz olması, her gün değiştirilmesi
 5. yaşam alanının haftanın belli günlerinde temizlenmesi (bkz. Hijyen)
 6. kemirebileceği oyuncakları bulunması (bkz. Kemirme)
 7. içine girip kazabileceği ve saklanabileceği karton koli veya klübelerin olması
 8. tuvaletinin yerinin değiştirilmemesi (bkz. Tuvalet alışkanlığı)

31 Yorum Yazılmış. Konu adı: “Tavşan Yaşam Alanı Tavsiyeleri

Yorum Yap
 1. tavşan kafes yapımı kullanımında, sunta malzeme kullanmanın sağlık açısından tavşana bir zararı olur mu ???????? kemireceğini biliyorum o feda olsun ama sunta yapımında kullanılan malzemenin tavşana zehirlenme gibi bir durumu olur mu ?? sunta malzeme beyaz boya ile de boyanmış durumunda ??

  • Olabilir çünkü suntadan yaptığım yuvada 7-8 tavşanım öldü bağlantısı olabilir

 2. Selamunaleykum benim bir tavşanımı annem birkaç ay sonra doğaya salmayı düşünüyor evin içinde kışın besliyemeyiz diyor acaba kışın balkonda besleyebilirmiyiz

  • Kışın balkonda nasıl olacak açıkçası siz ihtimal verebiliyor musunuz ki? Yani balkon kapalı olsa bile sonuçta balkon kapısı kapalıysa genede soğuk olmayacak mı?? Doğaya bırakacak veya beslemeyecek iseniz zaten en başında tavşan sahiplenmemelisiniz. yoksa eziyet etmiş olacaksınız. Evde büyüyen ve doğanın şartlarını tecrübe etmeyen canlı hiç doğada yaşayabilir mi?

  • Hacı ne olursa olsun onlar yabandan gelen hayvanlar bence bi sıkıntı olmaz

 3. Merhaba ben tavşan almayı düşünüyorum ve kafeste bakacağım ona. Kafesine talaş veya kum koymayıp da kağıt havlu sersem bir zararı olur mu?

 4. Merhabalar 🙂
  2 yaşında erkek bir tavşanım var adı kırpık. Geçen yaz kırpığı yavaş yavaş bahçeye çıkarttık, önce tedirgin oldu sonra koştu oynadı toprağı eşeledi. Hava şartlarından dolayı yalnızca yazları çıkarabiliyorduk o da 1-2 ay hemen hemen iki günde bir.

  Bu yaz kırpığı bahçeye çıkarttığımızda çok tedirgin oldu, gövdesini toprağa yaklaştırdı. biraz toprağı eşeledi ama hep korkaktı biz de kucağımıza alıp eve geri çıkarttık.

  Toprağı eşelemesini, koşmasını ve dışarıya alışmasını istiyorum, önerileriniz nelerdir? Şimdiden teşekkür ederim 🙂

   • Arada kediler geliyor ama bizim gözumüz kırpığın üzerinde oluyor hep 🙂 Cevabınız için teşekkur ederim

 5. Normal ev balkonunun yarısını tavşana ayıracağim nasıl yaparım yani kafes olmayacak kafes yerine balkon olucak bı zararı olurmu kışın zaten odada olacak içine neler koyabilirim ve dışını telle çevirmeyi düşünüyorum tavşanı bugün aldım

 6. Selamun alaykum. Öncelikle teşekkür ederim böyle bir site yaptığınız için. Sorum şu; 1 ıerkek ve 1 dişi yavru tavsan aldık. Güzel bir bahçemiz var. Bu bahçeye tavşanları nasıl alistirabilirim? Bahçeye bırakırsam kaçar diye korkuyorum.

  • Her canlının olduğu gibi tavşan bakımı da sabır gerektirir. Tıpkı insanlar gibi tavşanlarda yeni bir ortama ancak zaman içerisinde uyum sağlayacaklarından ötürü, bahçeye alıştırmak için kendilerini güvende hissedecekleri bir tavşan yuvası yapıp bahçeye dahil edebilirsiniz.

 7. Yeni tavşan alacağım bahçede teller ile kapattım bir de yuva yaptım.
  Nelere dikkat edeceğim.
  Kapıları açık soğuktan etkilenirler mi?

 8. Merhaba yeni tavşan besliyorum.
  Yuva yaptım.Yuvasını paletin üstüne yerleştirdim.Paşetin altına giriyorlar yuvalarında kalmıyorlar .
  Paletin altı toprak direk toprağın üstünde kalmaları sıkıntı olur mı…

 9. Tavsanimla plastik kafes almak istiyorum kuşlardaki gibi fakat kemirirmi sert bir plastik olsa

 10. Merhaba benim bir erkek bir dişi tavşanimvar dişi hamile mi bilemiyorum yuva yapti içine saman ve pamuk koyuyor ve içini kapatıyor sonra bir oki haftadan beri yapiyor yivayi surekli tavsanim yuvayla ilgileniyo acaba hamile mi

 11. Merhaba ben de tavsan almayi düşünüyorum fakat yurtta besleyecegim icin tedirginim odada kalabalıktan dolayi depresyona girer mi ya da dolapların altına kacar mı

   • Kafesini dolabın uzerine koymayi dusunuyoruz tabii ki surekli kafeste kamayacak ama dolabin altina girmesinden korkuyoruz

    • girebilir peki dolabın ustune nasıl çıkacak kendi başına? sadece siz mi indireceksiniz tavşanı? ayrıca dolabın altı nasıl bilmiyorum ama tavsanlar meraklı canlılardır, meraktan yada kendini güvende hissetmek için sizin ulaşamayacağınız yerlere gidebilir.

 12. Merhaba 1,5 aydır benimde bir tavsanim var, onu ailecek çok seviyoruz, ama bir sorunumuz var tavşanın yuva zemini talaş.. ilk alırken bu şekilde yönlendirildik hayvanda böyle alıştı.. evde bakıyoruz… haliyle her yer talaş oluyor.. yok mudur başka bir yolu…

 13. Merhabalar,
  Bir dişi bir erkek iki yavru sahiplendim. Şu an 4 haftalıklar.
  Şu anda evin içerisinde tel kafeste bakıyorum. Kartondan bir kapalı alan ekledim keyipleri yerinde gibi. Soğuklar geçmek üzere olduğu için bahçeye bir yuva yapacağım. Hazır yuva almak istemiyorum. Bunun için onlara yaklaşık 1.5 m2 alan ayırabiliyorum.
  1. Sorum Ayırdığım alanın tümünün yağmurdan korunması gerekli mi ? En ideal zemin nasıl olmalı bilemedim. Talaş yerine çim kullanmayı düşünüyorum fakat yeterli bir çözüm olur mu emin değilim. Mamaları korunaklı ve ayrıca bir kapalı alanları olacak.
  2. Sorum Kış aylarında soğuktan korunmaları için içeri almak istiyorum. Faat normal sıcaklıklarda içeriye hiç girmeyecekler. Yuva yerleri değiştiği için stres yaparlar mı ? Kapalı alanlarını portatif yapsam bu sorun giderilir mi?
  3. Sorum ağaç altı sürekli gölge bir alan mı yoksa ara ara direk güneş ışığı alan bir alan mı tercih etmeliyim?
  4. Sorum toprak altından kazma yaparak çıkmamaları için ne yapmalıyım?

  Teşekkürler şimdiden

 14. benim tavşanımın yaşadığı yer ağır ağırın içinde saman’lar var sabah 10,11 arası tavşanımı dışarıya cıkarıyorum aksam 8 gibi alıyorum
  dışarıda kafes gibi bir yer var tam onluk yeşillik falan var.Tavşan için güzel bir yermi ağır gibi yaşam alanı sadece geceleri ağırda duruyor.
  (ağır o kadaar büyük değil)
  birde tavşan yaz yagmurlarından birşey olurmu
  çünkü bazen yağmur yagıyo tiseliyo ufaktan birşey yaparmı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*