Tavşanların hareketlerinin neyi ifade etmek istiyorlar merak ediyor musunuz ? Bu yazımızda tavşanların vücut dili konusunda detaylı bir bilgilendirme yapacağız. Tüm tavşan besleyenler bir zaman tavşanın yaptıkları ile ne demek istediğini mutlaka merak ettiği olmuştur.

Tavşanlar gün boyu hareket eden yerinde durmayan canlılardır. Peki bu hareketlerinin anlamını hiç düşündünüz mü? En basitinden bir tavşan sizi sevdiğini nasıl anlarsınız. Veya tavşanın sizi yalaması anlamını hiç merak ettiniz mi? Bu yazımızda size tavşanların vücut dilinden bahsetmek istiyorum.tavsan (22)

Tavşanlar ile iletişimin yolu onları gözlemlemek ve vücut dilini çözmektir. Tavşanlar sessiz olmalarına rağmen kendilerini mükemmel ifade edebilen varlıklardır. Duygularını, hislerini anlatmak için kullandıkları hareketleri öğrenince tavşanın aslında anlatacak ne kadar da çok şeyi olduğuna şaşıracaksınız.

Tavşanların “Ben mutluyum” hareketleri

Tavşanlarda Yalamak

Bir sevgi göstergesidir. Tavşanlar kendi aralarında da hoşlanma ve sevgi göstermek için birbirlerini yalarlar, bu tavşan dilince öpücük manasına gelir. Not. Bazen tavşanınızı severken yeri yaladığını görebilirsiniz, ama aslında bu yere değil size yapılmış bir jesttir.

Tavşanlarda Diş gıcırdatma

Genellikle okşanıp sevilirken dişlerini gıcırdatmaları kedilerin zevkten mırıldamaları ve gırlamalarına eş değer bir göstergedir ve çok hoşlandıklarına işarettir. Not: Tavşanlar okşanmadıkları zamanda diş gıcırdatıyorlarsa bu acı çektiklerinin ifadesidir.

Tavşanlarda Hoplama (Binky)

Koşarken veya dururken havada ani hoplamalar ve sıçramalar neşeden dans ettikleri anlamına gelir. Bazen kendi etraflarında havada 180 derece dönerler. Bu çok minik kısa ve yoğun bir “ben çok mutluyum şu an” ifadesidir. Not: Bu yazıyı yazan kişi tavşanı bunlardan yapsın diye amuda kalkmaya hazırdır.
Kafayı hızlı hızlı sallamak: Bu dansın mini versiyonudur, heyecanlandıklarında ve mutlu olduklarında kafa ve kulaklarını hızlı hareketlerle sallarlar.

Tavşanlarda Akla ayaklarını uzatarak yere yatma

Neredeyse bir L harfi gibi görünürler. Biz buna Cleopatra pozisyonu diyoruz. Bu yatış şekli dünyanın en mutlu ve huzurlu tavşanı olduğunun göstergesidir, keyfi kesinlikle yerindedir.

Tavşanlarda Sırtüstü uzanmak

Cleopatra pozisyonunun ikinci evresi sırtüstü olacak şekilde yuvarlanmaktır. Bu da olabilecek en huzurlu ve mutlu ifadelerden biridir. Bazen kendilerini bu şekilde transa sokabilirler.
Severken kafalarını tamamen yere yapıştırmaları: Adeta bir “teslim” ve kabul belirtisidir. “Beni seviyorsun, tamam sev peki, izin veriyorum” manasına gelir.

Tavşanların “Ben sinirliyim, kızgınım, endişeliğim” hareketleri

Tavşanlarda Arka ayakları kuvvetlice yere vurma

Bu bir şeye gösterilen kızgın bir tepki olabilir (“beni neden bu odaya getirdin, ben salonda koşup eğlenmek istiyordum öff” gibi). Veya tavşanlar kendi aralarında haberleşmek be birbirlerini uyarmak için arka ayaklarını yere vururlar, bu korktuğunun ifadesi olabilir. İki şekilde de mutlu olmadığından emin olabilirsiniz.

Tavşanlarda Homurdanmak

Ses ile pek iletişim kurmasalar bile bazen homurdanma sesi çıkartırlar, bu da hoşnutsuzluk belirtisidir.

Tavşanlarda Bağırmak

Tavşanlar acı çektiklerinde veya ölürlerken bağırırlar. Homurdanmadan çok daha yüksek ve tiz bir sestir.

Tavşanlarda Isırmak

Ne demek olduğu çok belli olsa bile tavşanların flört ederlerken birbirlerini yavaşça ısırdıklarını da eklemek istiyorum. Bu ısırmaktan çok “diş atma” şeklinde olur. Kanatmaya, fazla acıtmayan minnacık ısırıklardır. Belki aslında bunu “ben mutluyum hareketlerine” yazmam gerekirdi, çünkü ısırma bazen “senden çok hoşlanıyorum” anlamında bir jesttir. Tavşanca makas almaya tekabül eden bir harekettir.

Bunlara ek olarak; tavşanlar kendi aralarındaki hiyerarşilerini göstermek için birbirlerini yavaşça ısırabilirler, bu “ben senden üstünüm, burada benim sözüm geçer” demektir, ve tavşanlar bazen sahiplerine de tavşan yerine koyarak olarak sınıf farkını anlatmak için durup dururken ısırırlar.
Isırıldığında yüksek sesle tepki verilmesi gerekir, “Ay” veya “Hayır” diye bağırılırsa tavşan doğru olmayan bir şey yaptığını ve birilerinin canını yaptığını anlayacaktır. Bunun dışında ısırma çok açık, malum bir tepkidir. Isırma ve diş atma arasındaki farkı diş atıldıkça ve ısırıldıkça daha iyi anlayacaksınız.

Tavşanlarda Size arkasını dönmesi

“Şu an hiç işim olmaz şimdi seninle, umurumda değilsin, gidebilirsin” demek oluyor bu maalesef. Bazen de bir şey yaparken gidip arkasını dönüp size arkasını dönüp arkadan siz ona bakıyor musunuz diye size bakıyorsa, bu da bir kızgınlık, ufak bir küsme ifadesidir, popüler ifadesi ile ‘trip atma’ pozisyonudur.

Tavşan kulakları

Bu kocaman kulaklar sadece duymaya yaramıyor, daha ne marifetleri var! Tavşanlar hislerinin bir kısmını bizim mimiklerimizi kullandığımız gibi kulaklarıyla anlatırlar. Kulakları izlemeyi ihmal etmeyin.

Tavşanlarda Kulaklar geriye yatırılmış

“Stres altındayım, çok da rahat değilim”.
Kulaklar dimdik: Kafa havada ve kulaklar dimdik olarak durması tavşanın tehlike sezinlemiş olması ve tetikte olması anlamına gelir.

Kulaklar iki yana açılmış, kulakların içi ve yüzü size dönük

Bu çok komik bir ifade. Benim favorim. Kafa hafifçe öne inmiş, kulaklar V harfi şeklinde açılmış, dikkatli, ters bir bakış ve efe bir ifade hiç kuşkusuz şu manaya gelir: “Kızmaya başlıyorum bak ona göre”.

Tavşanlarda Eşyalara çene sürme

Tavşanların çenelerinin altında kedilerdeki gibi özel ter bezeleri bulur ve bizim asla ayırt edemeyeceğimiz bir koku salgılarlar. Çenelerini sürdükleri şeylere, bu koku ile işaretleyip “Bu eşya benimdir” derler.

Tavşanlarda Burunlarıyla dokunma

“Merhaba, benimle ilgilenirsem sevinirim” demektir, hemen ilgi gösterilmelidir.

Tavşanlarda Gezdiği yerde kaka bırakma

Hansel ve Greatel hikayesindeki gibi yabancı gittikleri yerde yollarını bulmak ve “Buraya ilk ben geldim, benimdir” demek için minik kakalar bırakırlar.

Tavşanlarda Tüy Yolma (Yalancı Hamilelik)

Bu kısırlaştırılmamış dişi tavşanlarda görülen bir harekettir. Tavşan tüylerini yolup bir yere toplamaya, adeta bir “yuva” yapmaya başlar. Bu aslında hamile tavşanların doğmamış bebekleri için yaptığı yuva, ve minik yataklardır çünkü tavşanlar tüysüz doğarlar. Topladığı ve bir kenara yığdığı tüyler aslında doğacak yavruları için hazırladığı minik bir yataktır. Bu proje ile birkaç gün uğraşacaktır ve bu sırada yuvasının bozulmaması gerekir. Bir iki gün içinde doğurduğunu sanıp rahatlayacak ve normale dönecektir.

Burun hareketleri

Tavşanların burunları pek durmaz aslında. Ama hareketler bir şey ilgilerini çektiklerinde, heyecanlandıklarında veya tedirgin olduklarında daha hızlı olacaktır ve o an çok sakin olmadığının bir göstergesi olabilir.

147 Yorum Yazılmış. Konu adı: “Tavşan Vücut Dili & Tavşan Hareketleri Anlamları

Yorum Yap
 1. Tavşanımda göz akıntısı var bir süredir. Veterinere de götürdüm gözünün biraz bulanık gördüğünü söyledi ve bir krem sürdü suyuna koymam içinde bir ilaç hazırladı. İlacın bitiminde sorunun kalmayacağını söyledi. Ve ilacı bitireli iki gün oldu daha çok sulanma var sanki gözünde iltihabımsı bir akıntı gibi ve göz çevresinde tüylerin baya net bir şekilde döküldüğünü farkettim. Ne yapmalıyım bilinçsiz birşeyde yapmak istemiyorum.

 2. Benim tavşanım var 2 tane Pamuk ve Boncuk. Boncuk bana çoğunlukla arkasını döner ya da kafesini ısırmaya çalışır.Babam onu sevmeye çalışınca geriye kaçıyor ama ben sevince yanıma doğru geliyor.Önceden Pamuk yoktu.O zamanlar kulaklarının arkası kıpkırmızı oluyordu.2 yaşındaydı Boncuğum.Pamuğu hiç görmedim yeni aldık.Minnoş yavruları olacak.Bebekleri görmek için sabırsızlanıyorum!Dua edin lütfen sağlıklı bir şekilde yaşasınlar..💖😘🐾 🐰

 3. bnm tavşanım ayağa kalkıp üst patilerini kaldırıyor nedeni nedir

   • tabikide tavşanlar teemiz memelilerdir. Patilerini, kulaklarını, göbeklerini, popolarını, yüzlerini kısacası vücutlarının her yerini özenle temizlerle.

 4. tavşanıma parazit yaptırmalı mıyım? bir veteriner dış parazitte kesinlikle ölür dedi biri yaptırabilirsin dedi ne yapacağımı şaşırdım ama dışarıya da çıkardığım için yaptırmam gerekiyor gibi hissediyorum.

 5. Tavşanım 3 yaşında ve 3 gündür bişe yemiyor 1 2 ısırık alıp bırakıyor ve sanki üşütmüş gibi hııkkk diye ses çıkarıyor sürekli yanımıza da gelmiyor gidiyor kuytu köşe bir yerde duruyor ne olmuş olabilir acaba

  • Tam bilmem ama üşütmüş olabilir

 6. Tavşanımı ilk aldığımızda mama da aldık ama o zaman hiç mama yemedi Hep sebze ot yedi . Şiödi 3 aylık hala mama yemiyor ama bu sefer artık hiç su içmiyor ot yediği için suya ihtiyaç duymuyor mu acaba ben arada suluğunu ağzına değdiriyorum çok az içirebiliyorum neden acaba?

  • Ama hiç halsiz değil hep koşup oynuyor bir sorun yok sadece su içmiyor

   • ben ilk eve getirdiğimde 2 gün su içmedi kemirgen suluğu vardı sonradan ortama alışınca içmeye başladı tam 3 aylık böyle bir suluk edinip öğretmeyi deneyebilirsin

    • aynen bendede var kemirgen suluğu artık az da olsa içiyorr

 7. Henüz bugün akşam 5 gibi fln aldim tavşanimi. Başta korkuyordu sonra açıldı koşuşturmaya, ziplamaya başladı. Yeme icmesinde de sorun yoktu ilk günden böyle olması şasirtmisti ama sevinmistim de. Ancak gece 10 gibi bir anda durgunlasti. Uykusu geldi galiba ama uyumadı da, sadece bir yere oturdu ve kalkmadı. Çok az hareket ediyor. su fln icip mama yiyor ama anlayamadim normalde gece daha aktif olmalari gerekmez mi? İki saat kadar bir süre boyunca sadece tek bir noktada oturup birkaç kere cmlik yer değiştirdi ve su içti. İlk gün olduğu için mi acaba böyle anlayamadim çok endiseleniyorum.

  • Sabah alışmaya çalışıp yorulduğu için yapmıştır ve tavşanlar gözü açık uyurlar

 8. Merhaba tavşanım hareketli ama yemek yemiyor su içmiyor biraz önce ishal olduğunu farkettim hareketlerini gözlemledim bir halsizlik belirtisi yok daha yavru. Biraz zorlamayla kuru mama verdim çok az yedi ama su içiremiyorum.

 9. Benim tavşanım 2 aylık dışarı çıktığı zaman titremeye başlıyor neden titrediğini bilmiyorum yardımcı olur musunuz?

 10. Merhaba tavşanım evin içerisinde bazenleri bir anda koşup duruyor veya aniden koşmaya başlıyor. Çok keskin virajlar bile aldığı oluyor nedense. Merak ediyorum da tedirgin mi veya bir şeyden rahatsız mı oldu diye.

  Birde içlerinden birinin kafesine girmekle alakalı çok büyük problemi var. Bir keresinde kafese girmek için atlarken ayağı tele sıkışmıştı ve çok korkmuştu. Hiçbir şekilde zarar görmedi ama travma olmuş olabilir mi? Kafesi yukarıdan açılıyor ve kafese sokmaya çalışırken çok zorluk yaşıyorum.

  Şimdiden çok teşekkür ederim.

 11. Tavşanım çişini su kabına yaptı etrafa yapmıyor sizce bu tavşan tuvaletini nereye yapcagini biliyomu hep oraya yapmayi öğrenebilirmi

  • kaka eğitimi zor olsa da çiş eğitimini çiş yaptığı bir zaman onu peçeteyle alıp peçeteyi yapmasını istediğin yere koyarak sonrakilerde oraya yapmasını sağlayabilirsin ben bunu denedim 2. günden itibaren hep oraya çiş yaptı ama kaka daha nereye yaptığı belli değil

 12. Tavsanımın bi kulağı havada bi kulağı sürekli yatık neden acaba zarar görmüş olabilir mi

  • Benimki de 5 gün öncesine kadar öyleydi fakat düzeldi şimdi bir sıkıntı yok gibi görünüyor muhtemelen sıcak havadandır.

 13. benim Hollanda lop tavşanım var ama bir kulağı hala yana düşmedi sebebi nedir acaba

 14. Merhaba bir sorum olucaktı. Bu ilk defa oldu korktuğundanmı oldu sanırım öyle ama endişelenmelimiyim diye soricaktim.Tavşanım bahçeyi sevmio o yzdn eve girio ztn sıkıntı yok rahat girip cıkabilir.Koltugun altina kaçıyor hrp bi kere koltuğun altindan cıkarmaya calisirken çişini yaptı sanırım ama gözüme yüzüme kdr sıcradi ve bu ilk oldu sicratti olduğu yerdr sonra cıktı koltugun altindan kosarkendr arkadan sicratarak gitti cinsi erkek olduundan bi sebebtenmi yoksa bu cişmi endişelenmelimiyim?

  • kızgınlık dönemine girmiş normal yani kısırlaştırabilirsiniz 🙂

 15. Merhaba, benim tavşanım yazdığınız gibi sevilmek istediğinde yalıyor beni yani alıştı bana bazen çok enerjik olduğunda etrafımda zıplamaya başlayıp beni ısırıp yalıyor bende o zamanlarda oyun mabında hafifçe totosuna vurup onu kovalıyorum eğleniyor gibi görünüyor etrafta zıplaya zıplaya kaçıyor ama yine de sormak istedim bu onu korkutup rahatsız eder mi?

  • hayır onun zıplayıp atlaması sevinç mutluluk ve eğlendiği den ötürü tam tersine sıkıntı etmemelisiniz 🙂

 16. Merhaba bana acil yardım lütfen bir yaşında tavşanım iki gün öncesine kadar atlayıp zıplayan kızım şimdi ne yemek yiyor ne de oynuyor kulakları Buz gibi tüyleri diken diken duruyor veterinere götürdüm ama tatmin edici bir açıklama yapmadı antibiyotik verdi kızımın sizce nesi olabilir lütfen yardım edin 😞😞😞

   • Tam teşhis koymadı ama çiftleşme dönemiyle ilgili olduğunu ve sebze tüketiminin fazla olduğunu söyledi antibiyotik verdi. Kullanıyoruz ancak bir değişiklik yok. Birkaç gün önce belinden aşağısını temizledik acaba üşütmüş olabilir mi?

    • tavşanınızın yemesi içmesi kesilip durgunlaşıyorsa ciddi bir sorun olabilir dişleri uzamış canını yakıyor olabilir bunun için kesinlikle iyi açıklama yapan birinden destek alın geçmiş olsun

  • Sizin tavşanınızın başına gelen benimkisinde başına geldi ne yiyiyor ne içiyor olduğu yerde durup diş gıcırdatıyor bunun tedavisi şöyle veterinere götürün o muhtemelen karın ağrısı çekiyor dur veya ishal olmuştur 4 veya 5 gün boyunca ishal iğnesi yaptırın ve 2 gün arayla veterinerlerlerde kuvvetli antibiyotikler var böyle jel gibi Veteriner ondan içirsin ama bir çay kaşığı kadar ve asıl olan kendinizin tavşana aynı yeni doğmuş bir bebek gibi bakması yani günde belirli aralıklarla zeytinyağı içirin şırınga ile fazla zorlamadan ve aynı aralıklarka kekik kaynatıp içirin ( ılık olması lazım) ve en önemlisi yatağın üstüne koyun ve tavşanınızın altına sıcak su torbası koyun tabi torbayı beze sarın tavşan yanmasın zaten tavşanınız o sıcak su torbasının üstüne yatacaktır ve ara ara tavşanınızın karnına fazla bastırmadan yukardan aşağıya hafifçe masaj yapın Dikkat:fazla bastırmayın yoksa bağırsağı patlayabilir ve muhakkak iyi bilen bir veterinere danışın ben bu şekilde yaptım ve bir haftada eski halinden daha güzel oldu şimdi hiç yerinde durmuyor ordan oraya zıplayıp geziyor

 17. Merhaba benim tavşanın bir kulağı hep aşağıda ve bir yanıma gelip bir gidiyor uzanırkende iki ön ayaklarını çenesinin altına koyuyor

 18. Benim tavşanın iki ön ayağını çenesini altına koyup acıklı acıklı bakıyor

  • Bu durum tavşanın huzurla yattığı ve sevilmek için beklediği anlamına gelir bir teslim davranışıdır

 19. Tavsanim yatağımda bi saga bi sola yan şekilde yuvarlanıyor ne anlama geliyor

 20. Tavşanımız sıçrayarak paçalarıma işiyor. Bu neyin belirtisi olabilir bir türlü anlam veremedim ben.

  • Tavşanlar kızgınlık döneminde 180 derece dönerek etrafa çiş sıçratır kısırlaştırmanızı öneririm sağlığı için de kısırlaştırmak önemlidir

   • Tavşanların rutin bi kısırlaştırması varmı

    • Evet var kesinlikle kısırlaştırılmalı onların sağlığı için de bu gerekli ancak bu işlemi yapan alanı kemirgen olan çok fazla vet. Hekim yok istanbuldaysanız öneri de bulunabilirim değilseniz kısırlaştırma işlemi yaptırmak istiyorsanız özellikle tavşan bakan, daha önce kısırlaştırma operasyonunu yapmış hekime gitmelisiniz

     • Merhaba bana bir veteriner önerirmisiniz benimde 5 aylık bir tavşanım var hem kısırlaştırma hem genel muayeneleri içim götürebilceğim bir veteriner arıyorum istanbul avrupa yakasındayım 🙂

      • Merhaba, henüz kısırlaştırma zamanınında değil tavşanınız biraz daha büyümeli. Avrupa yakasında kontroller için ada veteriner kliniğine götürebilirsiniz leventte Ayşe hanım var çok ilgili ve iyidir. Fakat kısırlaştırma konusunda ben direk vetelite suadiye Çağlar Kondu’ya gittim. Türkiyede alanı kemirgen olan bir kaç kişiden birisi çağlar hanım riske atmak istemedim ona yaptırdım. Çokta iyi geçti tavşanım sağlıklı. Ada veterinerde kısırlaştırma konusunu hiç konuşmamıştık dilerseniz görüşün daha önce yapmışlarsa, yapıyorlarsa söylerler zaten 🙂

 21. Merhaba benim durumum biraz acil umarim cabuk görürsünüz benim tavsanim su içerken ses cikartiyor tam olarak bilmiyorum ama midesinden geliyor sanirim ve 1 günlüğüne dışkısı yumuşak ve yapis yapıştı ama akşamına düzeldi ama bağırsaklarında veya sindirim sisteminde bir sıkıntı vardir belki diye veterinere goturucez sizce acil bir durummudur

 22. Tavşanımı seveceğim zaman bazen başını kaldırıyo neden ?bende elimi cekiyorum

 23. Tavşanımı severken bir kulağı inik diğeri ise biraz yukarda niye böylesin bazen de tam indiriyov

 24. Tavşanımın bana alışması içinden neler yapabilirim? seviyorum okşuyorm falan ama elime alamoyotum kemiklerine birşeyler yapacağım gibi hissdeyirum bu duygu nasil geçebilir?

  • en kolay yöntem elinize mesela 1 tutam ot veya yeşillik alın tavşana uzatın. ürkek ürkek yanınıza gelir elinizde yer ve hızlıca uzaklaşır. Bunu gunde 1 veya haftada 2-3 defa yapın ve tavşanı sıkmayın zamanla size guvenir ve kendisi yanınıza gelir.

 25. Tavşanın uzandı ve başını yere koydu L harfi gibi bişey oldu ama hemen pozisyon değiştirdi arka ayakları hafif onde öndekilerin bitanesi uzanik diğerinide başının ustune koymus noluyir yani ne anlama geliyor?

 26. Tavşanlar üşür mü? Üşüyisa nasıl anlarım? Kulaklarını geriye yatırıyir ve oturuyor çok hareket etmiuo yeni aldığımızdanmı acaba? Küçük tavşan
  Eskisi büyüktü ve hareketliydi bundanmi kaynaklanıyor hareket edip etmemesi? Bde benimki kulaklarını tutuyo kotu biseymi ?

 27. Tavşanım onu tutumaya çalşrken veya kaçıcağı zaman yani koşarken işiyo niye böyle yapıyor

 28. Merhaba. 5 aylık bir tavşanım var yanına birtane daha aldık. Benimle aşırı yakındı ama şuan hiç ilgisi yok benimle tekrar ilgisini nasıl çekebilirim?

  • tavşan tavşanla iyi anlaştığı için daha mutludur bence sen hiç bozma onları ama eğer sana yakın davranmasını istiyorsan tavşanının sevdiği şeyleri ona verebilirsin

 29. Benim tavsanim normal tek basina cok mutluydu ve benim kuzenim tatile gidince onun tavsanlari bize geldi ve dokuz gun kaldilar ozamandan beri cok mutsuz ve bizm yanimiza gelmiyor onu baristirmak icin ne yapabilirim(Bana onunla daha fazla ilgilen demeyin gunde en az otuz kere yanina gidiyorum)

 30. Merhaba
  Benim tavşanım ben ayaktayken sürekli ayaklarımın çevresinde daire çizip dönüp duruyor eskiden böyle yapmazdı ne anlama geliyor acaba?

 31. Tavşanım lop tavşanı ama hala kulakları düşmedi. Gerçi daha dört aylık. Oldukça sık L şeklinde yatıyor. Ama bazen saatlerce seviliyo. Yani kendi istiyo da bu sürede kulakları hep geriye yatık oluyo sorun olur mu? Bir de tavşanlar nasıl uyur? Uyuduklarini nasıl anlarız?

  • su anki durumu ne acaba benimki de küçük ve bir kulağı hala düşmedi merak ettim
   bu arada genelde yayılarak L şeklinde yatarlar

 32. Tavşanım her ayağa kalktığımda etrafımda daireler çizerek dönüyor birde et yemekleriyle zeytinyağlı yemeğe dayanamıyor neden?

  • tavşanlar otobur canlılardır. et ve et ürünleri tüketmez.

 33. Elimi çok fazla yalıyor sevdiğim zamanlar normal midir?

 34. Tavşanım 1 yaşında ve kuş lokumunu çok seviyor bir tanesini sincap gibi ağzına sıkıştırmak için çabalıyor ne yapmalıyım???

 35. Benim okulumda tavşanlar İstediğin zaman evine getirebiliyoruz Ancak evde ben yokken mamasını yiyor ve ve sadece oturuyor başka hiçbir hareket yapmıyor bunun bir zararı olabilir mi Lütfen cevap veriniz

 36. Tavşanım sürekli olarak her gün saat 5.30 ile 9.00 arası dişleriyle kafesinin telini tutup çekiştiriyor ve bu şekilde aşırı ses çıkarıyo daha 1 aylıık olduğu içinde tuvalet eğitimi yok gözetimsiz çıkaramıyorum kafesten o yüzden geceleri kafeste sabah 5.30 da başlıyor teli dişleriyle çekip itmeye bazem altında duram gazeteyi saatlerce yırtıyo doğal olarak uyandırıyor beni bu hareketten vaz geçirme şansım var mı veya neden bu şekilde davranıyo olabilir yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  • Açıkçası yavru bir tavşanı(meraklı, yeni yerler keşfetmek isteyen, yerine duramayacak kadar canlı…) kafese hapis ise kafesten çıkmak için çırpınması gayet normal değil mi?

   • Bunu başka zamanlarda yapsa verdiğiniz cevabı mantıklı bulucam ancak sadece saat 5.30 ile 9.00 arası yaptığı bi davranış ayrıca zaten kafese hapis durumda değil mümkün olduğunca her zaman dışarıda dolaşıyo geceleri gözetim altında kalamadığı için mecburen kapatıyoruz kafese ve ne kadar erkende olsa bi veteriner ile de konuştum kafese konma durumunu bi sıkıntı görmedi kendinede zarar vermesinden korktuğum için bu durumdan vaz geçirmeye çalışıyorum başka hiç bi sebebi yok

    • “… geceleri gözetim altında kalamadığı için mecburen kapatıyoruz…”

     Açıkcası aynı şeyleri yazmak istemiyorum ama tahmİn ediyorum geceleri ile kastettiğiniz nerden baksanız 8-10 saat olmalı. Bizim tahminimiz kafese kilitleniyor olmasından ötürü bu tarz hareketlerde bulunuyor.. Anlıyorum belki vicdanınızı rahatlatmak istiyorsunuz ve “ama veteriner bişey olmaz dedi” diyorsunuz ama size şu soruyu sorayım kaç veteriner kliniğinde, hayvan hastanelerinde hayvanların serbestçe dolaşıp birbirlerine sevgi dolu şarkılar söylediğini gördünüz. Tüm o yerlerde gerek tedavi gerekse bakım amaçlı canlılar kafese kitleniyor. Yazımı agresif olarak algılamayın ama durum şu tavşan besliyorsunuz, aksamları kafese kitleniyor, kafeste sıkılıp dışarı çıkmak için bütün gücüyle uğraşıyor ve ses/gürültü(!) yapıyor.

     Durumun bu olduğunu düşünüyorum.

    • Merhaba bir sorum olucaktı.
     Bu ilk defa oldu korktuğundanmı oldu sanırım öyle ama endişelenmelimiyim diye soricaktim.Tavşanım bahçeyi sevmio o yzdn eve girio ztn sıkıntı yok rahat girip cıkabilir.Koltugun altina kaçıyor hrp bi kere koltuğun altindan cıkarmaya calisirken çişini yaptı sanırım ama gözüme yüzüme kdr sıcradi ve bu ilk oldu sicratti olduğu yerdr sonra cıktı koltugun altindan kosarkendr arkadan sicratarak gitti cinsi erkek olduundan bi sebebtenmi yoksa bu ciş korktuğundanmi endiselenmelimiyim?

 37. TAVŞANIMIN GENİTAL BÖLGESİNDE BEYAZ LEKELER VAR ÖNCEDEN YOKTU YENİ YENİ OLUŞTU NE YAPMALIYIM

 38. Ben yavru bi tavşan almak istiyorum acaba yuvasının içine havuc marul kuru mama işte kuru ot gibi gıdalardan azar azar koysam olur mu yoksa bir tane koyup bitince yenisini mi koymalıyım cevap verin lütfen

 39. Tavşan 2. Kattan düştü ağzından yada burnundan kan geldi sol gözü biraz akıyo yemek yemiyo şu icmiyo

 40. benım tavsanım 4 senedır bende yanında çok hayvan gelıp gitti tavuk civciv vb en son da köpek geldı cinsı rus finosu bi küstü galiba çenesi sureklı yerde kaçıyor köpek bir şey yapmıyor yalıyor kulaklarını sadece ama biz gidince sesler gelıyor kosma seslerı tavsan bile hiç ilgilemıyor kaçıyor eskıden ayakları arkada yatıyordu sevinçliydi hopluyordu ama şimdi yuvadan çıkmıyor yemek yemıyor cevaplarsanız sevinirim

 41. Iki yavru tavsanım var loya ile mari 🐇🐰
  ve birbirlerinden ayrı kalamıyolar birbirini temizler birbiriyle yan yana biri başını onun sırtını dayar su icerken bile sıra sıra icerler ve bana cok baglılar .
  Loya cok uslu ve mariden küçük .
  Mari çok sımarık bari durup dururken loya kucagımdayken yüzüme atladı bu ne anlama geliyor .

 42. Bizim tavşan gri hollanda lop tavşanı 3 ay kafeste bakdik biraz büyüyünce bahçeye bıraktık çok mutlu oldu. Odunların arasında kendine yuva yaptı ordan sadece sabahları çıkıyordu oda açıklığı için sonra artık hazır yem yonca yemek istemedi bahçedeki maydonoz roka zeytin ekmek bütün yeşil olan herşeyi ceviz vs başladı 1 ay sonra artık orda kalmamaya başladı evin etrafında hatta kapıya kadar gelmeye başladı acaba bir sorun mu var dışarda yuvası yok ben kediler mi kovdu diye düşündüm sonuçta dışardan kedilerde gelip gidiyor beklemediğimiz halde.bugun eve girdi ki ben evde hiç bakmadım dışarı cikardim balkondan ayrılmadı ne demek istiyor acaba anlamadım yardımcı olurmusunuz

  • “sorun mu var dışarda yuvası yok ben kediler mi kovdu diye düşündüm sonuçta dışardan kedilerde gelip gidiyor beklemediğimiz halde”

   Evet sorun var kediler. Cevabı kendiniz vermişsiniz. Ya tavşanınızı eve alın ya da bahçenizi tavşan girmeyecek şekilde yeniden inşa ettirin. Tavşanınızı kontrol edin saldırıya uğramış mı? Bu şekilde tavşan beslenmez haberiniz olsun. Tavşanınızın yarına hayatta kalabileceğinin garantisi yok bir ihtimal korkutuğu veya kediler tarafından kovalandığı için eve saklanmış olabilir.

 43. 8 aylık dişi tavşanımizi bir yerleri kemiriyor diye ve çiftleşmek istediğini düşünerek bir tavşan bakıcısı na verdik birden çok tavşanı var mis hata mi ettik ki çok özlüyoruz onu tekrar geri alsak nasıl olur ki Acil cevap lütfen

 44. tavşanlar neden ters çevirilip sevilmemeli, bu konuda bilgi rica ediyorum. Ben ilk aldığımdan beri bu şekilde seviyorum, 7-8 ay oldu. Ne gibi zararı var?

  • asla ama asla tavşanınızı ters çevirip sevmeyiniz.

   • nedeni nedir?
    zira çok mutlu oluyor, mayışıp uyuyor.
    böyle sevilmemesi alışkanlık mı? sebebi var mı?

    • tavşanlar sırtüstü yatınca ölü taklidi yaparlar bir nevi bayılıyor gibi oluyorlar. bu da doğadaki avcıları kandırmak içinmiş.
     çok uzun süre bu vaziyette kalması iyi değil çünkü nefes alma sıkıntısı çekiyorlarmış. Oldukça zararlıdır tavşan sağlığı için.

 45. Benim iki tavsanim vardi 3 gündür bir tavsanim ortalikta yo diger hic bisi yemiyor ve cok halsiz korkmus gibi acaba neden yardim ci olursaniz sevinirim

  • Durumu nasıl şu an? veterinere veya hayvan hastahanesine gittiniz mi?

 46. Arkadalar bana yardım edın benım bı tavsanın var yanına arkadas aldım ona zarar verırmı

 47. arka ayaklarınn üzerine kalkıp bana doğru uzun uzun bakması ne anlama geliyor

 48. Merhaba yeni bir tavşan aldim çok küçük yuvasina elimizi soktuğumuz zaman hepkaçiyor arkasini dönüyor yuvasindan çikmaya çalişiyo ama sanirim bana daha alişamadi bana alısmasi ve kendini sevdirmesi kucağa alışabilmesi için ne yapmam gerekir

  • Tavşanların yuvası onların kendini korunaklı hissettiği yer olmalı o yuzden her aklınıza estiğinde veya canınız sıkıldığında yuvasına elinizi sokmayın. Tavşanların size alışması zamanla olacaktır, onu zorla severseniz veya hareketlerini kısıtlarsanız tabiki size alışmaz. Tavşanınızı asla ters yatırıp sevmeyin.
   Size alışması zamana bağlı asla zorlamayın

 49. Genellikle korkunca yada kızınca tavşanların çoğu yapar bunu. Yada ergenlik hırçınlığıda olabilir. Benim tavşanım ilgi istediğinde de yapıyor. İlgi istediğinde bacağıma önce burun atıyor “ilgilen benimle” diyor yani. Eğer işe dalıp, ertelersem ,yüzüme bakarak ayağını yere vuruyor. Buda “benimle ilgilenmekten daha önemli ne işin olabilir ki” demek oluyor tabi.

 50. Tavşanımızı balkonda besliyoruz güzel bir kafesi var. Yemek kapları ve su matarası var. 2 yıl oluyor evimize geleli ve neredeyse evimizin maskotu oldu diyebilirim. Seviyoruz ve sevdiğimizi de gösteriyoruz. O da çeşitli yöntemlerle sevdiğini gösteriyor. Ama son zamanlarda aşırı gürültücü oldu ve tedirgin davranışlar sergiliyor gibi. Ayrıca balkona çıktığımda kafesin dışındaysa etrafımda doönmeye başlıyor ve dönerken arka ayaklarını vuruyor. Ne anlatmaya çalışıyor cözemedim. Yardımcı olursanız sevinirim.

 51. Tavşanımı 1 yıldan fazladır bakıyorum.Acıkmadığı sürece bana kendiliğinden fazla sırnaşmıyordu. Şimdi ise yemek verdiğim halde yanıma gelip uzanıyor ve sevilmek istiyor. Sizce neden böyle yapıyor?

 52. Tavşanımı yeni aldım 1 aylık bile drğil tane erkek biri siyah biri beyaz beyaz olan çok durgun cani isterse hareket yapiyo ölecek diye korkuyorum kafesi biraz kücük onlamı alakalı acaba sürekli yem kabına giriyo yatıyo sizce hastami veya mutsuz mu evde çok sesli bir ortam var stresede giriyo olabilirmi

 53. Merhaba benim tavşanım 5 aylık kilosu normal fakat ben bunun cinsiyetini kız diye aldım bu askında erkekmiş tek tavşan bugün kolumun üstüne çıkıp hızlıca gidip geldi acaba çifleştirimesimi gerekiyor kısırlastırmak istemiyorum ama çifleşmesi içinde erken buluyorum yardımcı olabilirmisiniz lütfen

 54. Benim eski Tavşanım elimi ve ayağımı yalıyıodu şimdiki Tavşanım ise yalamıyor neden acaba .

 55. Merhaba öncelikle yeni tavşan besliyorum geçen tavşanımı ters çevirip yatırdım (bu halini izlemek çok hoş)hemen mayıştı gözlerini kapadı kendini serbest bıraktı çok korktum acaba onu ters çevieip yatırmayla yanlış mı yaptım

  • Ever asla tavsaninizi ters çevirip yatırmaya çalışmayın

 56. Tavşanim henüz 1 aylık ve durmadan diş gıcırtıyor ne yapmalıyım

 57. Niye sirt ustu yatirmiyalim tavsani?
  Ben surekli kucagima alir sirt ustu yatirir yemegini kendi elimle yediririm karnini oksarim falan bunu aciklarsaniz sevinirim … 🙁

  • Ben aynını yapıyorum mıncır mıncır ediyorum öyle bakıyor bana 🙂

 58. Dişlerine bakın uzayınca yaşlar akıyor ve kuruyor.bizim veterinerimiz kesilmesi gerek dedi dişleri kesilince yaş akması bitti.ama bizimki yedi aylık sizinki biraz büyükmüş.

 59. benim eski tavşanım beni yalayıp diş atıyodu 🙂

 60. Tavşanım 9 yaşında ve balkonda yaşıyor evin içindede yuvası var. Peşimden hiç ayrılmaz ve rahat biçimde yatar hep.
  Hiç çiftleşmedi ve arkadaşıda olmadı ne yazık ki. uzun zamandır 8 ile 15 ay olabılır bu süre balkondan dışarı baktığını görüyorum geceleri ve ilk defa gözlerinde yaş gördüm bugün. Hasta olmadığını biliyorum ama neyin özlemi bu yada neyin acısı anlayamıyorum. üzülüyorum

  • Büyük ihtimal dışarıda daha fazla oynamak istiyordur biraz daha fazla gezmek istiyordur

 61. Tavşanların illa ki şifleşmesi gerekiyor mu, yoksa tek de yaşayabilirler mi?

 62. Benim tavşanım 4aydır benimle, ilk önce küçücüktü şimdi ise biraz daha büyüdü. Ilk zamanlarda kendini çok sevdiriyodu, hep yalamaya geliodu, şimdilerde ise daha cok koşuyo ve zıplıyo benim oyuncaklarım var onların yanına gidio. Birde bu sıralar elimi yuvasına soktumda etrafında dönüyo ve çok az bi ses cıkarıyo, yuvasında cıkardığımdada zıplarken etrafımda dolanırken oyle ses çıkarıyo ama acı cekcek bi durumu yok acaba neden bu ses durumu ?

  • tavşanınızın yuvasına elinizi sokmanızdan rahatsız olduğunu size ifade etmekte. Tavşanınız için özel alan yaratmalısınız. Örneğin Onu zorla yuvasından çıkarmayın sevmek veya beslemek için. Aklınıza her estiğinde elinizi tavşanın yuvasına sokmayın.

 63. Acill!!!!
  Merhabalar bugun yeni tavsan aldim ama bana 1.5 aylik dediler ve bende eve aldim ama geldiginden beri saatlerce birsey yemedi ama suyunu iciyor neden birsey yemiyo ? Kuru mama yi hic yemedi .sonra sevmeye alisti biraz oksadiktan sonra butun kafasini titretiyor hizli bir sekilde bu korkmali miyim ? Ve disini de arada gicirdatma yapiyor neden acaba ? Bide mutlu dediginiz sekilde yatar bir sekilde duruyor hep birsey olabilir mi ? Korkuyorum biraz yardim ederseniz sevinirim

 64. Tavşanımın beni sevmesini nasıl sağlarım?
  Ve kucağıma alırken nelere dikkat etmeliyim?
  Şimdiden teşekkürler.

  • Tavşanı sırtüstü yatırıp ASLA sevmeyin. Hatta asla sırtüstü yatırıp kucağınıza almöaya çalışmayın.

   Tavşana elinizde yeşillik veya ot uzatarak elinizden yemesini sağlayın 1-2 sap

   Tavşanınıza sevdiğinizi hissttirin asla bağırıp şiddet uygulamayın.zorlamayın sevmek için. Oyuncak değil canlı olduğunu unutmayın. Sevmek veya elinize almak için fazla zorlamayın. İstediğiniz zaman alıp sıkılınca bırakacağınız vir canlı olmadığını unutmayın.

 65. Bundan 6 gun once bi tavsan aldim kendine ait balkon hazirladim sinirsiz saman topragi ve eglenme alani var ancak balkonum cok sicak bu havada dun kafese koydum ve icer goturdum vantilatorun onune orada 3 saat civari kalde yemi suyu dahil vardi. Sicak ve ben tibbi nedenlerden dolayi cok yorgunum asiri ilgilenemiyorum tam ustune denk geldi ama yalniz birakmiyoruz gunluk temizligini dahi yapiyoruz. Son iki gundur eve salinca yere gecip L seklinde uzaniyor tabi geceleri aktif diyemi yorgun anlamadim yardimci olursaniz sevinirim ayrica 1 ayliktan buyuk uzandiginda 40 cm falan sanirsam neden boyle sessiz bilmiyorum ve assagida bahcemiz var bahceye salsammi korkuyorum yardimci olursaniz sevinirim.

 66. benim tavsanın yatagımın uzerine çişini yaptı ve bunu alışkanlık haline getiridi bunu nasıl önlerim

 67. dün gece tavşanıma çok kötü davrandım, doğal olarak şoka girdi, etrafında döndü durdu… ağladım… sabah 5’e kadar uyuyamadım. kalp ritmi zayıfladı, öldü sandım, çok üzüldüm, kulakları şekilsiz duruyor, çok durgun… mamalarını veriyorum, müzik dinletiyorum, diğer erkek tavşanda pek eğlenmiyor gibi… 🙁 üzgünüm, bütün gün aklımdan çıkmadı dün geceki görüntü…

  • tavşanına daha çok özen göster daha çok ilgilen tabii daha ölmediyse çünkü tavşanlar stresten ölürler

 68. Benim tavşanım yuvasından çıkar evi gezer ama napar ne eder üzerimize gelir yanımızdan ayrılmaz sevmeye başladığıızda gözlerini kısar kulakları indirir ve her okşadığımda dişlerini gıcırdatır bu güzel bişeymi ifade ediyor tavşan için ?

 69. Tavşanzilla
  Karamel yorumuna yanıt olarak.

  azalmaya yüz tuttukça kaba koyabilirsiniz. Öğün öğün tam saatinde olmalı diye kasmayın
  =============

  Karamel

  Günde kaç ere yemek vermeliyiz cevap lütfen
  ===================

  tavşansever
  Tavşanzilla yorumuna yanıt olarak.

  yuvası baya geniş zara davermedimhiçde bağırmadı ve ilgileniyorum
  =======================

  tavşansever yorumuna yanıt olarak.

  1- Tavşanınızla ilgilenmediğiniz için bu hareketi yapmış olabilir.
  2-Yuvasu dar geliyor ve bu durumdan oldukca rahatsızdır. veya yuvası ona uygun değildir size anlatmaya calısıyor olabilir.
  3- tavşanınıza zarar vermiş olabilirsiniz
  4- Tavşana bağırmış ve korkmuş ise bu hareketi yapmış olabilir.

  Devam ederse tekrar ve detaylı olarak tavşanınız ve sizinle olan ilişkisi hakkında yazınız
  =====================================

  Tavşanzilla
  tavşansever yorumuna yanıt olarak.

  Gün içersinde detaylı cevap yazılacaktır
  ===============================

  04.04.2016, 01:23

  tavşansever
  tavşansever yorumuna yanıt olarak.

  lütfen anlamı nedir cevap yazın
  ===============================

  03.04.2016, 22:47

  tavşansever

  tavşanılarımdan biri yürüyerek gelip beni bacağıma kafa attı ne anlama geliyor
  ===================================

  03.04.2016, 22:03

  Tavşanzilla
  e.e yorumuna yanıt olarak.

  Tavşanlar şekerleme türevi lezetli ürünleri oldukça severler ve bazen aşırıya kaçan mutluluk tepkileri verirleri. Bu konuda tavşanların nasıl beslenmes gerektiğini uzun uzun anlatmıştık dilerseniz inceleyin. https://tavsanlar.net/tavsan-bakimi-hakkinda-bilgi/tavsanlarin-beslenmesi-tavsanlar-ne-yer-ne-icer
  =========================
  12.03.2016, 20:14

  e.e
  Reyhan yorumuna yanıt olarak.

  Bizim müdür kendimize koydugumuz cay yanina aldigimiz cikolatali bisküvileri hic affetmiyor ve ortaligin tozunu dumana katiyor .
  ====================

  11.03.2016, 22:38

  Reyhan

  Size tavşanlar hakkında bir tavsiye vermek istiyorum. Tavşanlarınıza çikolata vermeyin. Ben verdim tavşanımı zor götürdüm tedaviye. aman dikkat edin ve tavşanlarınızı çikolata vermeyin.

  30.11.2015, 16:39

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*