Tavşan Temizliği Nasıl Olmalı ? Hijyen Nasıl Sağlanır ?

Tavşan Temizliği Nasıl Olmalı ? Hijyen Nasıl Sağlanır ?

Tavşan besliyorsanız hem tavşan sağlığı için hemde sizin kendi sağlığınız için hijyen konusunda çok önem göstermelisiniz. Somut bir insan nasıl bebekken ailesinin onu temiz tutmasına ihtiyaç duyuyorsa tavşanlarda temizlik konusunda ihtiyaç hissederler.

Elbette tavşanlar temizlik konusunda daha avantajlıdır. Yavru tavşanlar bile doğuştan kendi kendilerini temizllemeye çalışma güdüsüne sahiptir. Elbette evde tavşan besliyorsanız yetersiz kaldığı durumlar vardır.

Evde Tavşan Besleme Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk husus elbette tavşan temizliğidir. Tavşan temizliği denilince akla gelen en önemli konu tuvalet alışkanlığını kazanmış bir tavşanın tuvaletinin her gün değiştirilmesi ve odasının toplanması gerekir. ( Eğer tavşanınızda tuvalet eğitimi yoksa tavsiyem mutlaka tavşana tuvalet eğitimi verme konusunu inceleyiniz boş bir zamanda. Özellikle evde tavşan besliyorsanız çok sağlıklı ve temiz bir yöntem)

Kulagini Temizleyen TavsanTavşanlar kendi temizliklerine çok önem verirler. Biraz önce bahsettiğimiz gibi doğuştan temizlik içgüdüsüne sahiptirler. Günün epey bir kısmını yalanarak ve kendilerini temizleyerek geçirirler.

Fakat özellikle yavru tavşanlar çok hareketlidir bulundukları yeri çok kısa bir zaman içinde dağıtıp kirletebilirler. Bir kaç gün bakım yapılmamış oda resmen “savaş alanına’ dönüşür. Tavşanlar her nesneyi dokunur, yalar ve tanımaya hatta yemeye çalışır :). Bu yüzden tavşan bakıyorsanız bulundukları yerin sürekli bakıma ihtiyacı olduğunu unutmayın.

Buraya kadar kısaca bir özel geçelim.

 1. tuvalet kabı günlük değiştirilerek temizlenmelidir. Eğer bu yapılmazsa koku problemi ile karşılaşılır. Hem sağlık hemde estetik anlamda istenmez.
 2. Tavşanın yaşadığı oda bir iki günde bir süpürülüp toplanacak.

Yaşadığı oda toplanmamış ve tuvaleti değiştirilmemiş bir tavşan mutsuz ve huzursuz olabilir. Psikolojisi bozulan tavşanlar mutsuz olup yaşama küsebilir. Bu yüzden bu konu oldukça dikkat etmelisiniz. Tavşanın odasını temizlemek için her an ufak bir süpürge ve faraş her zaman hazır olmadır. Bu malzemeleri sadece tavşan için kullanınız evde kullanmayınız. Çünkü evde kullanır iseniz evde biriken ve süpürgeye yapışan toz ve kirler tavşana zarar verebilir.

Özellikle toplumda çalı süpürgesi denilen süpürge kullanıysanız dikkat ediniz. Süpürgeyi ortalıkta bırakmamanızı tavsiye ederiz. Çünkü süpürgenin uçlarını kemirmeye bayılıyorlar. Bunun dışında dikkat edilecek noktalar şunlardır:

Tavşan Tüyü

Tavşanların tüy konusu özel bir başlık açılması gereken konulardan birisidir. Tavşanlar kusamadığı için yuttukları tüyler büyük problem yaratabilir. Kısa ve normal uzunlukta tüyleri olan tavşanların en az haftada bir tüylerinin taranması, fırçalanması gerekir. Uzun tüylü özel tür tavşanların daha sık fırçalanması gerekir. Örnek Ankara Tavşan Irkı tavşanları. Ek olarak ;Tavşanlar yılın belli zamanlarında kürk değiştirir. Mevsim geçişlerinde kış kürkü/yaz kürkü değişim zamanlarında dökülen tüy sayısında artma görülür.

Tavşanı taradığınız tarakları asla kendinizde veya ailenizde kullanmayınız. Aksi takdirde tavşanınız bundan zarar görebilir. Tavşanın kendine özel canını yakmayacak bir tarak kullanmasını öneriyoruz.

Tavşan Yıkama

Tavşan Yıkama konusunda uzun uzun bahsettik. Tavşanlar yıkanır mı? Yıkanırsa Ne olur? Gibi soruları net olarak cevaplandırdık. Tavşan Yıkama Konusu –> https://tavsanlar.net/tavsan-bakimi-hakkinda-bilgi/tavsanlar-yikanir-mi

Tavşan Tırnak Bakımı

Ede tavşan besliyor iseniz tavşan tırnak uzaması konusunda bilgi sahibi olmanız gerekir. Doğada yaşaya tavşanların ayakları sürekli sert zemine bastığından ve kazıdıklarından tırnakları doğal olarak aşınmaktadır. Fakat evimizde bu durum tam tersi bir durum gösteriyor. Evde yaşayan tavşanlar kazma işlemini gerçekleştiremedikleri için tırnakları doğal törpüleme işleminden maruz kalır ve tırnakları uzar. Bu yüzden evde yaşayan tavşanların tırnaklarının iki ayda bir kesilmesi gerekir. Kesmediğimiz takdirde normalden fazla bir uzayacak, zamanla yanlış yere basma ve tırnak kırılmaları sonucu ortopedik problemler ortaya çıkacaktır. Ayrıca uzun tırnaklar bize de zarar verecektir.

Tavsan Tirnakİsterseniz manikür seansını siz de yapabilirsiniz. Dikkat edilmesi nokta şudur: Tavşanların tırnaklarını incelediğimizde gözlenen iki bölüm vardır: canlı ve ölü kısımlar. Tırnak kesimi canlı dokunun 0.5-1 mm önünden makasla yapılmalıdır. Burada giyotin tipte tırnak makasları kesim açısından uygundur. Canlı kısım içerisinde damarlar vardır, bu yüzden tırnakların sadece beyaz olan ölü uçlarından dikkatlice alınmazsa kanatıp çok canını acıtabilir ve enfeksiyon riski yaratılabilir. Bu yüzden dikkat ederek ve özenli şekilde adım adım bu işlemi uygulayınız.

Yavru tavşanlar kucakta sağlamca sabitlenebilirken büyük tavşanlar için çok daha zor olmaktadır. Tırnak kesme işleminin mutlaka iki kişi tarafından yapılmasında yarar vardır, çünkü tavşanlar tırnakları kesilirken pek rahat durmazlar: bir kişi tavşanı sıkıca yere bastırıp sabitler ve gözlerini kapar, diğeri de tırnaklarını keser. Veya iki ayda bir ufak bir veteriner gezisine çıkıp hem check-up’tan geçirip hem de tırnaklarını kestirebilirsiniz.

Tavşan Dişleri

Tavsan DisiTavşan dişlerini normal şartlarda görmek çok zordur. Ağız yapıları yüzünden bu şekildedir. Doğada tavşanlar yaban hayatında dişleri uzasa da  aşınma olduğu için diş uzamas sorunu olmaz. Ne yazık ki ev tavşanlarında dişlerde aşınma yetersiz kalmaktadır.

Tavşanların dişleri tırnakları gibi sürekli uzar. Ancak günlük olarak 50-100 öğün beslenme alışkanlıkları sırasında dişleri birbirine sürtüldüğü için doğal bir törpülenme olmaktadır. Dişlerinin birbirlerine sürtünmesini engelleyen çene kayması, çarpık diş yapısı gibi patalojik bozukluklarda törpülenme olmadığı için tavşanın dişi uzamaktadır. Dişleri sert şeyler kemirerek bilerler, ancak doğal ortamlarında olmadıkları zaman bu yetersiz gelebilir. Diş uzamasına karşı tavşan için kemirilebilecek tahta oyuncaklar bulundurmak gerekir. Yine de dişler çok fazla uzamışsa veteriner tarafından kesilmesi gerekebilir.

50 thoughts on “Tavşan Temizliği Nasıl Olmalı ? Hijyen Nasıl Sağlanır ?”

 1. Paşa'nın Annesi

  Hollanda Lop tavşanım 55 günlük taşım kabında besliyorum.Evde uretım yapan birinden aldık.Daha sağlıklı olsun diye.Fakat çok korkuyor.Ve sürekli benden kaçıyor.Sebebi nedir?( Annesinin tek yavrusu o yuzden baya kılolu)
  iletişimimizi nasıl arttırırız

 2. Merhaba tavsanim bi suredir cok tuy dokuyor mevsim gecislerinde oldugunu sizin yazilarinizda okumustum ama kulaklarinin arkalarinin derisi gorunuyor bu kadar dokulmesi normal mi? Kendini temizliyor surekli birde kulaklarinin arkasini patileriyle kasiyor devamli acaba parazit tarzi biaey olabilir mi? Birde karton kutular koymustum karanlikta uyumak isterse diye kartonu kemirmesinin bi zarari var mi?kartonu parcaliyor ve yiyor? Bagirsaklarindanda bazrn guruldama sesi geliyor. Sizin yazilarinizin cogunu okudum okuduklarim kadariyla iyi bakmaya calisiyorum veteriner tavsanlar hakkinda hic bilgisi olmadigini soyledi panik yapiyorum acikcasi iyi bakamiyor muyum diye

 3. Merhabalar. Evde besledigimiz bir aylık sevimli bir tavşanımız var. Ön ayaklarini yere basarken kayıyor. Küçük olduğu için kaslarının henüz gelişmedigini düşündüm. Sizce bu normal mi.

   1. Toprakta kaymiyor, toprak gorunce hemen eselemeye başlıyor. Görenler normal olmadini düşündükleri için tedirgin oldum. Ayaklarının altında oldukça yoğun tüyleri var onlarda sebep olabilir mi.

 4. birde benim tavşanım hollanda lop tavşanı ve tüyleri çok ama çok uzun artık gözleri falan kapanıyor yani o kadar çok uzun tüyleri var ki bakımsız gösteriyor bunlar onu ben tüylerini kesebilirmiyimm veterinerlerde baya maliyetli olur diye tahmin ediyorum ama keilmeside gerekiyor çok uzun ve çok bakımsız ben nasıl kesebilirim öneriniz tavsiyeniz yada keserken kullanacağım bi yöntem dikkat etmem gereken bi nokta ya da kolaylaştıracak bir yöntem varsa biliyorsanız da yardımcı olurmusunuz

  1. Lop tavşanı besleyen pek çok kişi ile tanıştım ama su ana kadar hiç birinin tavşanın tuylerini kestiğini görmedim. Hatta lop tavşanının tüylerini kesen birini duymadım bile. Siz rahatsız olduğunuz için neden tavşanın tuylerini kesiyorsunuz ki :S

   Tarama fırçaları var tavşanlar için ama kesmek isteyen ilk kişi olabilirsiniz hollanda lop tavşanı besleyenler içerisinde 🙂

   1. İlk kişi olduğuma şaşırdım benim rahatsiz olmamdan ziyade tavsanimin gözleri kapanıyor tüylerden onu rahatsız eder diye düşündüm ve tarakda aldim tariyorum sık sık ama dediğim gibi gozleri kapaniyo rahatsiz olur diye düşündüm

    1. Benimde hollanda lop tedy tavşanım var 4 aylık çok tabi traş oluyorlar daha dün veterinerde traş ettirdim. Hatta veteriner evde sizee kesebilirsiniz dedi. Dolaşan tüylerini ben zaten makasla kesiyorum. Tedy tarzı tavşanlar çok tüylü olduğu için uzadıkça gözleri gözükmüyor. Bıyıklarına zarar vermeden tüylerini kesebilirsiniz.

 5. merhaba benim tavşanımın tırnakları çok uzamış yani normal tırnak boyu hakkında bir fikrim yok ama bunu bilmesem bile çok uzun olduğu belli oluyor veterinere götürsem kestirsem ne kadara keserler tahmininizce? Kendim kesmeye kalksam normal tırnak makası ile olmaz heralde veteriner şuan en iyi seçim gibi görünüyor ama ortalama ne kadar bi fiyata keserler bilgi verirseniz seviniirimm

  1. Geç dönebildim ne yaptınız? tavşanın uzayan tırnakları konusunda fiyat vermem pek doğru olmaz. hangi şehirde olduğunuzu bilmemekle birlikte size farklı fiyatlar verilebilir.

 6. Doctor stranger

  Çok sagolun zaten sitenizdeki tavşanlarla ilgili ne varsa AGIR’ımı aldıktan hemen sonra okudum siteniz çok güzel özelikle üslubunuz çok samimi teşekkür yeniden👍👍👏👐🙌🙏✌😄😃😅😆😘😍😎😊😚😙😉

 7. Doctor Stranger

  Ya yeni bugün tavşan aldım kadın petshopcu yavru olduğunu söyledi ama çok küçük de değilmiş bakamiyorlarmis onlara zaten.cinsiyetini ve kaç aylık diye sormadım heyecandan.ama çok tatlı maşallah beyaz kulakları hafif kırmızı gözleri zaten alev gibi maşallah nazar degdirmeyin okurken maşallah deyin.Acaba veterinere hemen götürmeli miyim?Kadın bakımlı ve temiz dedi mikrop felan bulaşır mı dedim yok dedi.20tl bir paket kuru gıda Tavşan yemi verdi ve bir poşet marul.ama sürekli suyu döküyor ve bu yüzden de sürekli vücudunu sallıyor.cok hareketli kafesi açtığım an tuyme peşinde.yani anlattıklarımdan yola çıkarak sizce sağlıklı mı bunu söyleyebilir misiniz?

  1. Tavşanzilla

   “Acaba veterinere hemen götürmeli miyim?”
   Sitemiz tavsanlar.net’i baştan sonra inceleyin. Daha sonra kontrol ettirmek ve öneri almak isterseniz dilerseniz götürebilirsiniz. Bu durum size kalmış.

   “Kadın bakımlı ve temiz dedi mikrop felan bulaşır mı dedim yok dedi”
   Satıcının ne dediği önemli değil. Siz tavşanınıza iyi bakmaz, temiz tutmaz iseniz elbette hastalıklar oluşabilir gerek tavşanda gerekse sizde.

   “20tl bir paket kuru gıda Tavşan yemi verdi ve bir poşet marul.ama sürekli suyu döküyor ve”
   Hazır konumuz var buraya bakın ve sorularınızı oradan sorun https://tavsanlar.net/tavsan-bakimi-hakkinda-bilgi/tavsanlarin-beslenmesi-tavsanlar-ne-yer-ne-icer

   “bu yüzden de sürekli vücudunu sallıyor”
   Anlamadım ne demek istiyorsunuz, detay verin.

   “cok hareketli kafesi açtığım an tuyme peşinde.”
   Tavşanlar yapısı gereği hareketli ve meraklı canlılardır. Onları kafese hapsetmeyin!

   “yani anlattıklarımdan yola çıkarak sizce sağlıklı mı bunu söyleyebilir misiniz”
   Anlattıklarınızdan yola çıkarak sağlıklı olup olamadığı çıkarımını yapamam maalesef. Fakat hareketli ve canlı görünmesi pozitif olarak algılanabilir.

   Tavşanın cinsiyetinin ne olduğuna sizde bakabilirsiniz biraz büyüyünce sitemizde konusu mevcut.Buradan bakabilirsiniz https://tavsanlar.net/tavsan-bakimi-hakkinda-bilgi/tavsan-cinsiyeti-nasil-ogrenilir

 8. Feyza dilan

  Merhaba benim tavşanim 7_8 aylik ve sürekli yumuşak dışkı lardan yapiyo ve yere yapistiriyo ama asiri cok yapiyo bunlardan ve ayrica bu sabah balkonunda cok cok cok fazla buyuk bi dışkı gördüm çok aşırı büyuktu ortalama bi mandalina kadar ve poposu ve ayalari cooook pis acaba soguk fayanslara yayilip yattiği için olabilirmi tum bunlar ama ayaklari poposu asiri pis surekli yumusak diski yapiyo yani lutfen bu diski sorumumuza yardimci olun ne yapmam gerek

  1. Tavşanzilla

   Balkonda üşümüyuor mu? Yuvası ve yuvasının zemini soğuktan etkilenmiyor mu? Karton kutuda beslemiyorsunuzdur umarım.

   1. Balkondan doğalgaz borulari geçiyor onlar azda olsa ısitir zaten bkonda sadece geceleri oluyor onun haricinde hep evin icinde bizimle oluyor kesinlikle karton kutuda bakmiyorum zaten

 9. Merhaba ben 7 aylik disi tavsanimi onun daha rahat edebileceğini düşünerek bir tavşan bakıcısı na vermiştim ve sonra pişman olup bugün geri aldım.ama çok korkmuş sanirim çok fazla hareket etmiyor biraz mamasını yedi ama karnından guruldama sesleri geliyor gazimi var acaba onu yarın bir veterinere götürsem mi?hamilede olabilir diye düşünüyorum bunu nasıl anlarim ve son olarak bu gece onun için neler yapabilirim?lütfen acil cevap bekliyorum

 10. Merhana, bir arkadaşın tavşanının tırnaklarını keserken, tavşanı patisini bikeren cekmesiyle biri tırna kopmuş ve kanamaya başlamış acaba şimdi ne yapmasi gerekir

 11. Merhabalar, tavşanım 9-10 aylık, hollanda lopu bir arkadaşımız bakamayacağını kimse almazsa doğaya salacağını söylediği için kıyamayıp aldık, evde kendi tuvalet yerini falan buldu kendine ait kabının tuvalet yaptığı yer dışında bir bölmesi yok , çok büyük klübeler için yerde yok, kedi evi tarzı yumuşak yataklar tavşanlar için uygun mudur? birde talaş tam olarak ne için gerekli nasıl bir yaşam alanı oluşturmalıyım? Son sorum internette tavşanların tavşan tasmasıyla gezdirildiğini gördüm bu mantıklımıdır bir zararı olurmu?

  1. Ben çok bilmiyorum aslında ama 1 buçuk yıldır tavşanım var ve deneyimlere ve okuduklarima dayanarak sizi bilgilendirmek istiyorum, çünkü insan ilk tavşan sahibi olduğunda ne yapıcanı bilmedinden çok telaşlı oluyo. Tavşanınıza olabildince büyük bi alan sağalamaya calisin yada daha kucuk bi yerde bakiyosun her gun en az 1 saatline odayon icinde serbestce birakin dolashmasi icin ama kemirebilce seyleri yerden kaldirin. Talaş hem durdu yerin biraz daha yumşak olması icin hemde igrarı emmek ve yaş bırakmamak içindir. Ben hiç tavşan tasması kullanmadım doğuru oldunuda duşunmuyorum nede olsa o bir kopek degil 🙂

 12. Merhaba ben bugün petshop dan tavşan aldım ve daha yavru ama sürekli kafesin içine koyduğum gazateyi kemiriyor ve galiba gazeteler tavşanlar için zararlıymış. Talas da almadım ben ne yapmalıyım? Birde en önemlisi kendi idrarını içiyor. İdrarını yapıyor daha sonra ise arkasını dönüp yaptığı idrarını içiyor neden acaba?

 13. Tavşanımın ağız kenarları cok kötü oldu tüyleri sertleştii ve kirlendi neden olmuş olabilr

 14. Gökhan AYTEKİN

  1 buçuk aylık bir tavşanım var fakat her yere kakasını yapıyor. Odada dolaşması için çıkarıyorum fakat hemen her yere kakasını yapıyor ama çişini tuvaletine yapıyor. Bunun bir çözümü var mıdır? İlerde düzelir mi?

  1. Tavşanzilla

   talaş iri talaş olacak kum gibi olan değil. Ben hep iri talaş kullandım ve şu ana kadar sorun yaşamadığım için alternatif de düşünmedim. Bu konu hakkında size detaylı bilgi veremeyeceğim.

 15. Merhaba, tavşanımın kafesini temizlerken talaşların içinde çok küçük hareket eden şeyler gördüm.( küçük kurtlar gibi) Bunlar nedir? Bize bir zararı var mıdır? Lütfen bilgilendirir misiniz?

  1. sizin gördüğünüzü göremediğim için bunlar nedir sorununu cevaplamam pek mümkün değil? belki kafes kirli olduğu için orada haşera oldu yada tavşanınız içerisinde parazit var ve dışkı yoluyla ortaya çıktı. bilemem ki hangisi doğru sadece yazdıklarınız ile

    1. elbette özellikle parazit varsa size tavsiyem temizliğine dikkat edip, veterinere veya hayvan hastahanelerine götürmek olmalıdır.

  1. Tavşan besleyebilecek ortamınız alanınız var mı? Ailenizle birlikte yaşıyor iseniz aileniz onay veriyor mu? Hasta olursa veterinere götürebilecek misiniz? Siz veya aileniz veterinere götürmek ile uğraşır mı veya maddi destek olur ?? Düzenli olarak tavşan besleyebilecek zamanınız ve maddi imkanınız var mı? Tavşan beslerseniz sıkılma ihtimaliniz var mı?? Tavşan bakımı konusunda yeterli bilginizx var mı sitemiz https://tavsanlar.net konularını okudunuz mu?

   Eğer bu sorulardan en az birine hayır derseniz tavşan beslemeyiniz.

 16. Iyi gunler, tavsanima bir senedir evde bakiyorum ama cis problemi beni cok zorluyor.Cis temizliginonve evde yada balkonda bakim kolayligi icin ne cesit kafesler,zeminler yada yontemler oneriyorsunuz?

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tavşan 🐇
Scroll to Top