0
Merhabalar. Öncelikle vaktinizi aldığım için özür dilerim, forumunuzdaki konu başlıklarını okudum fakat sorumun net bir cevabını bulamadım. Benim sorum şu: Ben tavşanların kafese kapatılmaması gerektiğine inanıyorum, bu yüzden de 4 dişi 1 erkek yerli tavşan edinerek tavşan besleme ve hatta üretme işine girmek istiyorum. Fakat bu işi yukarıdaki sebepten salma olarak yapacağım, buna uygun bir bahçem de mevcut. Ancak bir problem var, İnşa edeceğim tavşan evinin(kümesinin) yapı malzemesine karar veremiyorum. Bu yapıyı Nevşehir’de kuracağım, iklim malum karasal iklim. Eğer küçük gözenekli tel ve normal kümes teli olmak üzere 2 kat tel örgüyle 4 tarafını(ve zemini) çevirmeyi seçersem, tavşanların aşırı güneşten, rüzgardan ve yağmurdan etkilenmemeleri için tel üzerine büyük bir branda çekmeyi düşündüm. Bunun çözüm olacağına inanıyorum, bir de yırtıcılar mevzusu var sokak köpeği, tilki, yılan gibi ancak zemini de sağlam şekilde tel örgüyle çekersem kümesin içine ulaşabilir mi bu hayvanlar? Biliyorum çok teorik bir soru ancak sizin veya bir tanıdığınızın bu şekilde açık tel örgüyle çevrilmiş bir yerde tavşan büyütmeyle ilgili tecrübesi varsa duymayı çok isterim, buna cidden ihtiyacım var. Diğer inşaat şansım ise briketten kapalı bir alan örmek olacak fakat bu yapı tel örgüye göre çok daha dar olur ve havalandırması da soru işareti. Son çare, tavşanlara ev(barınma) olarak briketten küçük ve kapalı bir yapı örüp, gündüzleri daha rahat dolaşmaları için briketin etrafını yeni bir bahçe gibi tel örgüyle çevirmek fikri aklıma geldi. Uzun bir yazı oldu farkındayım fakat tavşanlara çok değer veriyorum ve güvenliklerinden endişe duymak istemiyorum açıkçası. Bana öneriniz ne olur hocam? Cevaplarsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
Cevaplanan soru
1

ben geçmiş yıllarda benzer bir girişimde bulundum yanlız benımki kümesten ziyade kulübe idi ahşaptan. pencere çatı gibi üzerine epey kafa yorulmuştu ve tahmin edersenizki oldukça kullanışlı oldu. Yukardan yağmur yağsa veya dışarıdan bir yırtıcı giremicek şekilde sağlamdı ama sizin aklınızda daha farklı bir şey var anladığım. Üyelerin yorumlarını okumak üzere konuyu takip edeceğim.

Yeni yorum gönderildi

teşekkür ederim, yakın zamanda inşa edeceğim tecrübelerimi aktarırım ben de. yırtıcıların girmemesini nasıl sağlamıştınız siz? tuğladan bir yapı örmek oldukça güvenli duruyor fakat tel örgü önerenler de var. benim bildiğim sokak köpekleri o ahşap tipteki tavşan kulübelerine zarar verebiliyorlar çünkü, tel örgü ile mi çevirmiştiniz etrafını?

2 cevaptan 1'ini inceliyorsun, tüm cevapları görmek için buraya tıklayın.
Cevabınızı yazın.