Evde tavşan besleyenlerin adını sıkça duyduğu cüce tavşanlarının orjnal ismi Hollanda cüce tavşanı‘dır. Fakat bu türün isimleri benzediği için Hollanda Lop Tavşanları ile karıştırılmaması gerekmektedir. Bu iki ırk farklı ırklardır.

Hollanda cüce tavşanı, popüler minyatür evcil tavşan türüdür. İlk olarak Hollanda’da 1940 yılında melezlenerek yetiştirilmiştir. Boyunları ve kulakları oldukça kısadır. Çok farklı renklerde olabilir.

Birçok tavşan ırkından daha küçük olan Hollanda Cüce Tavşanı 500 g’dan 1.13 kg’a kadar ağırlığındadır. Genellikle evcil hayvan olarak beslenir veya petshop mağazalarında satılır veya sirklerde gösteriler için eğitilir.

Evcil hayvan olarak olarak popülaritesi, yavru görünümünden kaynaklanmaktadır. Bir çok kişi Hollanda Cüce Tavşanlarını sevimli görüntüleri yüzünden beslemektedir. Diğer tavşan ırklarından daha küçük olmasına rağmen, Hollanda Cüce tavşanı çok aktiftir ve tüm tavşanlarda olduğu gibi hareket etmek, oynamak ve keşif yapmak için iyi bir alana ihtiyaç duyarlar.

Cüce Tavşan Bakımı

Cüce tavşanları,  tıpkı diğer evcil hayvanlar gibi gibi temel davranış özelliklerine sahiptir. En önemli konulardan birisi olan tuvalet eğitimi alabilirler.(Bilmiyorsanız tavşanlarda tuvalet eğitimi)

Cüce Tavşanı, son derece aktif ve enerjiktirler. Sahibinin sinirlilik ve stresine karşı daha kırılgandırlar. Boyutları ve sempatik tavırları nedeniyle cüce tavşanlar, çocuklar için iyi bir hayvan sanılmamalıdır. Evde küçük çocuk varsa Cüce tavşanı beslemek önerilmez. Çünkü çocuklar evcil hayvanlar oynamak ya da onunla sarılmak isterler. Cüce tavşanlar sürekli yakalanmaktan veya sıkı sıkı tutulmaktan fazla hoşlanmaz ve çocuk da bunu yaparsa tavşan tepki gösterir -ısırır, çizebilir veya çılgınca kendini savunabilir-. Bu sırada çocuğun tavşanı korkudan düşürmesi, büyük yaralanmalara yol açması durumu tehlikelidir. Çünkü tavşanın kırılgan kemikleri vardır. Cüce Tavşan beslemeyi düşünenlere eğer küçük çocukları varsa tekrar düşünmeleri tavsiye edilir.

Bununla birlikte, bir tavşan asla ilgisiz kalmamalıdır. Sürekli bakım gerektiren bir evcil hayvan olduğu unutulmamalıdır. İlgi, alaka, bakım ve şefkat isteyen canlılardır tavşanlar. Düzenli olarak birlikte olarak, tavşan ile ilgilenmek için günde en az 1 saat ayırmalısınız . Bu durum küçük çocuklar için sıkıcı olacaktır. Bu yaşandığı zaman tavşan ile ilgilenmeyeceği için tavşanın psikolojisi bozulabilir.

Bununla birlikte cüce tavşanlar; yetişkinler için mükemmel bir dost olabilir. Bakım ihtiyaçları azdır, ancak tavşan kesinlikle düzenli olarak taranmalıdır. Cüce tavşan ırkı fiziksel olarak daha büyük ırklardan daha gergin ve farklıdır. Bu yüzden tavşanla bağ kurmak ve güven oluşturmak için zaman gerekmektedir. Yeni tavşan sahiplerinin tavşan davranışlarını bilmelidir.

Cüce Tavşan Resmi

Cüce Tavşan Resmi

5 Yorum Yazılmış. Konu adı: “Cüce Tavşanı Hakkında Bilgi ve Besleyeceklere Tavsiyeler

Yorum Yap
  1. yorumumu dikkate alıp bilgi yazısı yazdığınız için çok teşekkürler 🙂

    • kedin uysalsa olabilir çünkü benim kuzenim besledi bişey olmadı ama kedi vahşiyse sorun olabilir haatta tavşanı yiyeilir

  2. Tavsanimin ayak ve popo kismindaki sari tuyleri nasil temizleye bilirim

    • Tavşanınız yaşadığı ortamı temiz tutar ve tuvalet eğitimi verirseniz büyük oranda sarılık sorununu çözersiniz. Sarılık sebebi idrar bulaşıyor tüylerine, tavşan beslediğiniz ortam oldukça kötü demektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*