Dünya’da kıtaların pek çoğunda yaşayan tavşanlar doğurarak çoğalan canlılardır. Tavşanların yaş olarak çiftleşme zamanları vardır. Tavşanların yaşadıkları yer, tavşanların fiziksel ya da psikolojik durumları çiftleşme zamanları üzerinde etkili olabilmektedir. Erkek ve dişi tavşanların yetişkinliğe ulaşmaları farklı zamanlardadır. Dişi tavşanlar ergen ağırlık miktarlarının 3/4‘üne ulaştıklarında gebe kalabilmektedirler. Erkek tavşanlar ise dişi tavşanlara göre 1-2 ay sonra çiftleşecek döneme ulaşabilmektedirler.

İnsana uzak alanlarda yaşayan yabani ilkbahar ve yaz ayları gibi sıcak havalarda daha fazla çiftleşmelerine rağmen, evcil olarak yetiştirilen tavşanlar ise yıl içerisinde çiftleşme yapabilmektedirler. Hafif ağırlıkta olan tavşanlar 4-5 aylık oldukları zaman, orta ağırlıkta olan tavşanlar 5-6 aylık olduklarında, daha ağır olanlar ise 8-10 aylık oldukları zaman çiftleşirler. Tavşanlarda hamilelik süresi 31-32 gün kadar sürmektedir.

Tavşanlarda dişi tavşanın erkek tavşan ile çiftleşmeyi kabul ettiği dönem kızgınlık dönemi olarak ifade edilmektedir. Dişi tavşan kızgınlığını işaret ediyorsa erkek tavşanın yanına götürülmelidir. Çünkü, dişi tavşan kızgınlık belirtileri gösterdiği zaman çevresinde başka tavşan istemez. Hatta çevresinde olanlara karşı saldırgan bir tutum içerisinde olur. Bu yüzden erkek tavşanın yanına götürülmesi gerekir, zaten başka tavşanlar olduğu zaman çiftleşmek istemez. İki taraf da hazır olduğu zaman çiftleşme maksimum 1 dakika içerisinde tamamlanır. Çiftleşme bittikten sonra erkek tavşan ile dişi tavşan hızlı bir şekilde birbirlerinden ayrılmalıdır.

Tavşanlar içerisinde dişi tavşanlar erkek tavşanlardan daha önce ergenlik dönemlerine ulaşırlar. Ergenlik dönemine ulaşmada tavşanın genetiği kadar beslenme şekli, yaşadığı yerleri sıcaklı gibi ortam koşulları da etkilidir. İyi ve sağlıklı bir gelişim sonucunda dişiler 3-5 ay içerisinde ergenlik dönemlerine ulaşmaktadırlar. Fakat çiftleşme için dişilerin ergin ağırlıklarının yaklaşık 3/4’üne ulaşması beklenmektedir. Yani dişi tavşanlar ortalama olarak 5-7 aylık olduklarında, erkek tavşanlar ise 8-10 aylık oldukları zaman çiftleştirilmelidir.

40 Yorum Yazılmış. Konu adı: “Tavşanlar Ne Zaman Çiftleşir?

Yorum Yap
 1. Merhaba, benim iki tavşanım var biri erkek biri dişi, dişi olan üç gün önce doğum yaptı ama yavrular soğuktan öldü. Şimdi gördüm sanki çiftleşmek istiyorlar. Sizce napmalıyım

  • Tekrar soğuktan yaşamını kaybetmesini istemiyorsanız önlem almalısınız< veya tavşanlarınızı ayırmalısınız ki çiftleşmesinler

   • Erkek yetişkin tavşanınız var mı benim dişi aslanbaş tavşanım var eş arıyorum. İstanbul dan arıyorum

    • Merhaba Eda Aslanbaş erkek tavşanım var. Hala eş arıyorsan ulaşır mısın ?

  • Eğer istiyorlarsa izin ver ve Bir daha aynı hatayı yapma

 2. Arkadaşlar benim bir dışı bir erkek tavşanın var . Ciflesiyorlar ama doğurmuyor ne yapmam lazim bana biraz figür verebilirmisiniz.

 3. Merhaba benim tavşanım iki gün önce yavruladı tek yavru yaptı nedeni nedir acaba birde ne zaman çiftleşir bilgisi olan varmı

 4. 2 tane tavşanım var . 1 i daha önce geldi 1 i daha sonra ciftlesmek isteyen küçük
  Ama ben başta diğer büyük olanı ciftlesmek isterken gördüm sonra baktım küçük olan yapiyo ayırdım sizce ayırmak iyi mi .büyük yaptığında da ayirmistim (büyük kiz ama küçük erkek değil hani kesecikleri yok sizin kiz erkek cinsiyet anlamaya da baktım büyük kiz ama küçük de erkek değil neden olur acaba?)

 5. Veteriner bana erkek dedi ama tavşanım popsundan kan geldi aceba regl oldu??

  • Regl olan hayvanlar arasında tek canlı türü midyedir bana kalırsa veterinere gitmekte fayda var

 6. Benim bir dişi ve bir erkek iki tavşanįm var 3 aylık oldular acaba daha kaç ay sonra çiftleşirler orta ağırlıktalar. Yardımcı olur musunuz. ?????

 7. Merhaba tavşanımı yaklaşık 5 ay önce sahiplendim aldığımda da 1 aylık falandı. Taavşanım dişi. Veteriner çiftleştirmemin şart olmadığını söyledi. Sizce ne yapmalıyım? Yaklaşık üç haftadır biraz saldırgan gibi.

 8. Benim iki tabe yavru tavsanim var biri disi digeri erkek bunlar birlikte buyuseler birlikte ciftlesmezler mi

 9. Merhaba benim toplam 20-30 tavşanım var eskiden 3 dişi tavşanım vardı her ay 6-7 yavrusu oluyordu her birinin ama son 2 aydir anlamiyorum ne olduğunu yetişkin 8 dişim var ama hic biri doğurmuyor en son gecen ayin sonu doğurdu 4 yavrusu oldu 1 ri öldü anlamadığım bir nedenden doğurmuyolar neden ola bilir sizce?

 10. Benim 2 tavşanım var biri erkek diğeri dişi
  Erkek 8 aylık dişi 4 onları ayırmak istiyorum ama birbirlerinden ayrılınca huysuz oluyorlar ama ciftlesmelerini istemiyorum kısırlaştırmak caiz olmadığı için de kısırlaştıramıyorum ne yapmalıyım

  • Çiftleşinceve onlarca pek çok yavru doğacak, o yavrularda da kendi arasında çoğalınca bu kadar tavşana bakabilecek misiniz?

   • O kadar yavruya bakcak kadar yerim yok onları ayırmak tek çare gibi gözüküyor yinede teşekkür ederim

    • Kısırlaştırabilir, ayırabilir veya ayırmamak adına 2 tavşanı da kendinizden uzaklaştırarak tavşan beslemeyi bırakabilirsiniz.

 11. Tavşanlarım 1 yaşını geçti fakat hala çifleşmedi
  Bnn sebebi nedir ??

 12. 1. Olarak tavşanım 4 aylıkken aldım erkek olarak biliyorum.. fakat bu ay 5 kere kafesinde kan ile karşılaştım nedeni ne olabilir ?
  2. Tavşanımın cinsel organı belli olmuyordu ilk aldığım zaman fakat bu iki ay içinde koşarken bile rahatlıkla fark edecek kadar görünüyor normal mi ??

 13. Meb benim bir erkek 2 dışı tavşanın var ama bir dışı durmadan doğuruyor yuvada şahinlik yapmıyor ne yapmam lazım

  • Sahiblik yapmıyor diğer dışı doğurduğunda yavrular büyüyor yanı bir erkek iki dişiye sahiblik yaparmı

    • Bakabiliyoruzda şimdi bir çiftim vardı yavrularına bakıyor yanına sadece dışı attım erkek onunlada ciftlesiyor ama sonradan aldığım dışı ortaya yavruyu yapıyor yada yuvaya yapıyor yavrulara bakmıyor dışı ve erkek ikiside sahiblenmiyor

 14. BENİM 5 TAVŞANIM VAR AMA CİNSLERİNİ BİLMİYORUM HEPSİ BAHÇEDE ACIK BİR ŞEKİLDE GEZİYOR YER LERİ DESEN VAR HERTARAFTA YUVA AÇMIŞLAR AMA NEDENSE HİÇ YAVRU ALAMADIM GÜN İÇİN DE BİR BİRİNE BİNDİKLERİDE OLUYO ACABA NEDEN YAVRU ALAMIYORUM

  • Sorunuza cevap vermeden önce söylemem lazım, belkide birinin bunu size soylemes lazım kısa sürede yuzlerce yavru tavşan olacak, yavru tavşanlar da kendi arasında çiftleşecek ve sayıları inanılmaz artacak. Lütfen düşünün
   Ayrıca tüm tavşanlar aynı cinsiyet ise normal açıkcası veya daha üreyecek yaşa gelmemişte olabilirler.

  • Selam bahçenizde kedi gelincik vs hayvanlar olabilir yavruları yemis olabilirler kapalı bir kumeste beslerseniz yavrulara ne olduğunu çözebilirsiniz böyle bir olay yaşadım ondan dolayı yazdım

 15. Benim yaklaşık 3 aylık bir dişi tavşanım var. Yanına yaklaşık 3-4aylık olduğu söylenen bir erkek tavşan aldım. Erkek bir iki gündür çiftleşmek istiyor dişi ise kaçıyor. Fakat erkeğin yakalayıp yaptığını da görüyorum. Ne yapmam gerek kendi hallerine mi bırakayım. Gerçekten çifleşmiş olsalar ayırmam mı gerekiyor, bu tarz bişey okudum konunun başında. Dişi küçük olduğu için bişey olur mu.

 16. Çok sağol un arkadaşlar bişey daha soru cam geçen gün yuvada iki tane yavru gördüm çok şükür yavruları oldu diye sevindim ama diyer 8 tanesini ölü olarak buldum yaşayan yavrular tuylenmis ama ölenler tüysüz dü neden

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*